svet

Putin pozval mongolského prezidenta na samit BRICS. Ruského prezidenta privítali v Ulánbátare s kráľovskými poctami

Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval na oficiálnu návštevu Mongolska. Šéfa Kremľa v hlavnom meste Ulánbátar privítala na slávnostnej ceremónii čestná stráž a následne so svojím mongolským náprotivkom zamieril do vládneho paláca.

Ruský prezident Vladimir Putin pozval svojho mongolského kolegu Uchnaagijna Chürelsüchua na samit BRICS, ktorý sa v októbri uskutoční v ruskom meste Kazaň. Táto ponuka zaznela na stretnutí oboch lídrov v mongolskom hlavnom meste.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Putin pristál v Mongolsku v pondelok neskoro večer na svojej prvej návšteve tejto krajiny za posledných päť rokov.

Chürelsüchv utorok ráno privítal ruského lídra pred štátnym palácom na hlavnom námestí Ulánbátaru. Súčasťou ceremónie bola čestná stráž a oddiel jazdcov oblečených ako stredoveká mongolská kavaléria. Zazneli hymny oboch národov, pričom Putin prijal aj kyticu červených ruží od malého dievčatka.

„Chcel by som vás pozvať do Ruska, do Kazane, kde sa tento rok uskutoční samit BRICS. Bude to prvé podujatie tejto úrovne po rozšírení tejto organizácie. Dúfam, že sa zúčastníte na formáte BRICS+. Čakáme na vás,“ povedal Putin Churelsuchovi, keď sa začali ich rozhovory v Štátnom paláci.

Mongolský prezident pozvanie na návštevu tohto významného podujatia prijal.

Tohtoročný samit BRICS sa uskutoční v Kazani v ruskej Tatárskej republike od 22. do 24. októbra. Rusko je ako predsedajúca krajina skupiny hostiteľom tohto podujatia.

Irán, Egypt, Etiópia a Spojené arabské emiráty sa začiatkom roka 2024 oficiálne stali členmi BRICS a pripojili sa tak k Brazílii, Rusku, Indii, Číne a Južnej Afrike.

Putin zdôraznil, že vzťahy medzi Ruskom a Mongolskom „sa rozvíjajú vo všetkých oblastiach“.

„Okrem ekonomickej a politickej sféry – kde spolupracujeme pomerne aktívne – by som chcel poukázať aj na efektívnu prácu v humanitárnej oblasti, najmä v oblasti vzdelávania,“ povedal.

Pandémia COVID-19 skomplikovala výmenu medzi oboma krajinami, ale „nakoniec sa nám podarilo dosiahnuť trajektóriu rastu obchodných vzťahov a obchodného obratu,“ dodal ruský líder.

Ruského prezidenta privítala na slávnostnej ceremónii v hlavnom meste Mongolska čestná stráž a následne so svojím mongolským náprotivkom zamieril do vládneho paláca.

Ide o prvú Putinovu cestu do krajiny, ktorá uznáva jurisdikciu ICC, odkedy na neho súd vydal zatykač pred 18 mesiacmi. Ukrajina už vyzvala Mongolsko, aby ruského prezidenta vydalo súdu v Haagu. Putinov hovorca však už minulý týždeň uviedol, že Kremeľ z toho nemá obavy.

Okrem rokovaní s najvyššími mongolskými predstaviteľmi má Putin naplánovanú účasť na oslavách 85. výročia bitky pri Chalchyn gol, pohraničného konfliktu z roku 1939, v ktorom sovietska a mongolská armáda spoločne bojovali a porazili japonskú cisársku armádu.

Viac ako 50 Rusov pôsobiacich v zahraničí podpísalo otvorený list

Krajiny uznávajúce jurisdikciu ICC sú povinné zadržať podozrivých v prípade, že je na nich vydaný zatykač. Mongolsko ako vnútrozemský štát hraničí iba s Ruskom a Čínou a je závislý od ruského paliva a čiastočne aj elektrickej energie. ICC zároveň nemá prostriedky, ktorými by krajiny prinútil k presadzovaniu vydaných zatykačov.

„Mongolsko, podobne ako všetky ostatné krajiny, má právo rozvíjať svoje medzinárodné vzťahy v súlade so svojimi záujmami,“ uviedla hovorkyňa Európskej únie. Dodala však, že „Mongolsko je od roku 2002 aj zmluvnou stranou Rímskeho štatútu ICC, a teda má právne záväzky, ktoré z toho vyplývajú“.

EÚ už v pondelok vyjadrila obavy, že krajina nebude zatykač rešpektovať.

Viac ako 50 Rusov pôsobiacich v zahraničí podpísalo otvorený list, v ktorom vyzvalo mongolskú vládu na zadržanie ruského prezidenta. Medzi signatármi je aj bývalý väzeň, ktorého Moskva prepustila v rámci nedávnej najväčšej výmeny väzňov medzi Východom a Západom od čias studenej vojny.


Zdroj: rt.com / InfoVojna / topky.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

„Idioti v Európe šíria tú istú nenávisť proti Rusom ako kedysi fašisti a banderovci. Títo blázni tu vôbec nepremýšľajú.

Päťsto rusofóbov a intelektuálne podvýživených bruselských Šimečkov tu nadáva na Rusko ako náckovia v 1941…

5 hodín ago

Izraelský terorizmus dosiahol novú úroveň. V Libanone došlo k ďalšej vlne výbuchov osobných elektronických zariadení.

Stovky pagerov boli podľa policajného vyšetrovania vybavené nástražným systémom s výbušninou. Najmenej jedna explózia sa…

5 hodín ago

Dôchodcovia na Slovensku prídu o stovky eur. V budúcom roku by seniori z rodičovského dôchodku nemali dostať ani cent

Zmeny v rodičovských dôchodkoch sú súčasťou väčšieho balíčka konsolidačných opatrení vlády, ktorých cieľom je ušetriť…

5 hodín ago

Ministerstvo zdravotníctva pod Dolinkovej vedením pripravuje očkovanie Slovákov vakcínou proti Covid-19

Rezort pripomenul, že očkovanie je najúčinnejším nástrojom proti ochoreniu COVID-19. Popredný český výskumník rekombinantných vakcín…

5 hodín ago

VIDEO: Knihy sú symbolom vzdelania. Štát so silným sociálnym cítením by mal umožniť ich čo najväčšiu dostupnosť, vyhlásil prezident Pellegrini.

Minister Kamenický tvrdí, že jeho slová ohľadne kupovania kníh bohatými a zavádzania vyššej DPH boli…

5 hodín ago