uský prezident Vladimir Putin poznamenal, že buď sa európske krajiny odvracajú od lacnej energie z vlastnej iniciatívy, alebo toto rozhodnutie „robia ich spojenci zo Spojených štátov z politických dôvodov“.
Nemecko je podriadené svojim západným partnerom, pretože mu chýba suverenita a jeho politici preukazujú slabé vodcovské schopnosti, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin na stredajšom stretnutí s mladými ruskými vedcami v čiernomorskom letovisku Soči.
Putin sa vyjadril k snahe EÚ odstrihnúť sa od ruskej energie po eskalácii konfliktu na Ukrajine. Takýmto opatrením si podľa neho Nemecko len uškodí.
Prezident poznamenal, že buď sa európske krajiny odvracajú od lacnej energie z vlastnej iniciatívy, alebo toto rozhodnutie „robia ich spojenci zo Spojených štátov z politických dôvodov“.
V tomto zmysle dostala energetická bezpečnosť EÚ úder, keď Poľsko a Ukrajina prerušili dodávky ruského plynu cez svoje územie a plynovody Nord Stream boli vyhodené do vzduchu, dodal.
Podľa Putina, ktorý väčšinu svojej politickej kariéry udržiaval úzke pracovné vzťahy s Berlínom, Kyjev „dostáva peniaze z Európy, z Nemecka… zatiaľ čo plyn, ktorý potrebujú z Ruska, bol odrezaný“.
„Nemci to všetko prehltli, pretože… im chýba suverenita. A niektorí vládni predstavitelia zrejme nemajú dostatočné odborné schopnosti na to, aby mohli prijímať adekvátne a odborné rozhodnutia. Všetci o tom vedia s smeje sa im celý svet.“
Krátko po vyostrení konfliktu na Ukrajine vo februári 2022 EÚ predstavila plán na odpútanie sa od ruskej energie „oveľa skôr ako v roku 2030“.
V apríli 2022 ruský energetický gigant Gazprom oznámil, že prestane dodávať plyn cez plynovod Jamal – Európa, ktorý vedie cez Poľsko, pretože krajina odmietla platiť za energiu pomocou rubľov v dôsledku sankcií voči Moskve.
Západné reštrikcie zavedené ako reakcia na konflikt na Ukrajine – vrátane tých na dovoz fosílnych palív – boli zároveň jedným z hlavných vinníkov, ktoré viedli k minuloročnej energetickej kríze.
Situáciu ešte zhoršilo bombardovanie plynovodov Nord Stream 1 a 2, ktoré spájajú Rusko a Nemecko pod Baltským morom, v septembri 2022. Zatiaľ čo viaceré západné médiá naznačili, že energetické potrubia vyhodili do vzduchu sabotéri napojení na Ukrajinu, investigatívny novinár Seymour Hersh, držiteľ Pulitzerovej ceny, tvrdí, že útok zorganizovali americké tajné služby.
Putin sa stotožňuje s Hershovými závermi keď vyhlásil, že sabotáž takéhoto rozsahu by nebola možná bez štátnej podpory.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…