Prezident Ruskej federácie na stredajšom zasadnutí Rady národnej bezpečnosti zároveň vyhlásil, že Moskva si vyhradzuje právo použiť jadrové zbrane, ak by sa Rusko alebo jeho spojenec Bielorusko stalo terčom „agresie“ inej krajiny.
Rusko bude považovať agresiu zo strany ktoréhokoľvek nejadrového štátu s podporou jadrovej krajiny za ich spoločný útok. Podľa štátnej agentúry TASS to dnes na zasadnutí ruskej bezpečnostnej rady na tému jadrového odstrašovania vyhlásil prezident Vladimir Putin, ktorý navrhol uskutočniť zmeny v ruskej jadrovej doktríne. Moskva by v prípade útoku na Rusko mohla podľa šéfa Kremľa použiť jadrové zbrane.
„V aktualizovanej verzii dokumentu sa navrhuje, aby agresia proti Rusku zo strany akéhokoľvek nejadrového štátu, ale s účasťou alebo podporou jadrového štátu, bola považovaná za ich spoločný útok na Ruskú federáciu,“ uviedol Putin na začiatok zasadnutia rady.
Ruský prezident na začiatku zasadnutia Rady bezpečnosti Ruskej federácie uviedol, že boli navrhnuté zmeny v jadrovej doktríne, pričom by rád poukázal na jednu z nich.
„V aktualizovanej verzii dokumentu sa navrhuje, aby agresia proti Rusku zo strany akejkoľvek krajiny nevlastniacej jadrové zbrane, no s účasťou alebo podporou jadrového štátu, bola vnímaná ako ich spoločný útok na Ruskú federáciu,“ uviedol Putin. Nešpecifikoval, či bude podľa upraveného dokumentu možné reagovať na takýto útok jadrovými zbraňami.
Podľa Putina by však Rusko mohlo pristúpiť k použitiu jadrových zbraní v prípade, ak príde k rozsiahlemu vzdušnému útoku na jeho územie. „Budeme o tejto možnosti uvažovať, už keď dostaneme dôveryhodné informácie o masovom štarte prostriedkov na vzdušno-kozmické útoky a ich prekročení našich hraníc,“ povedal prezident.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dlho nalieha na spojencov, aby ukrajinskej armáde umožnili používať západné strely, vrátane amerických ATACMS, pri svojich úderoch hlboko v ruskom týle a Ukrajinci tak mohli obmedziť možnosti Moskvy útočiť na ich územie. Ukrajina sa ruskej vojenskej agresii bráni už tretím rokom.
Rusko si tiež podľa šéfa Kremľa vyhradzuje právo no použitie jadrových zbraní v prípade útoku na Rusko alebo Bielorusko konvenčnými zbraňami, ktorý bude predstavovať „kritickú hrozbu“ pre suverenitu Ruska.
A to aj v prípade, keď by sa tak stalo s využitím konvenčných zbraní, ale „vytvorilo by to kritickú hrozbu“ pre suverenitu Ruskej federácie.
„Podmienky na prechod Ruska na použitie jadrových zbraní sú jasne stanovené. Túto možnosť zvážime už vtedy, ak obdržíme spoľahlivé informácie o masívnom štarte prostriedkov vzdušného útoku a ich prekročení našej štátnej hranice,“ predniesol šéf Kremľa a dodal, že má na mysli lietadlá, riadené strely alebo napríklad drony.
Zmeny v jadrovej doktríne sú podľa Putina navrhnuté tak, aby zohľadnili súčasnú politickú a vojenskú situáciu a moderné vojenské hrozby, ktorým Rusko čelí.
Putin hovoril o zmenách v jadrovej doktríne, ktorá stanovuje podmienky na použitie ruských jadrových zbraní, v čase, keď varoval Spojené štáty a spojencov NATO, že ak umožnia Ukrajine používať západne zbrane pri útokoch na ciele na ruskom území, vstúpia do vojny s Ruskom.
Agentúra AP v súvislosti s Putinovým oznámením napísala, že vyhlásenie o zmene ruskej jadrovej doktríny nasleduje po skoršom varovaní Moskvy, že ak západní spojenci Ukrajiny povolia Kyjevu používať nimi dodané zbrane dlhého doletu k úderu na ruské územie, bude to znamenať vojnu medzi Ruskom a Severoatlantickou alianciou.
Zelenskyj je v súčasnosti na návšteve v Spojených štátoch, kde sa snaží ďalej budovať podporu pre svoju krajinu. Usiluje sa o súhlas USA s možnosťou využívať západné zbrane na útoky na ciele v ruskom týle.
Zároveň ďalej presadzuje svoj „mierový vzorec“, ktorý počíta s obnovením územnej celistvosti Ukrajiny a o ktorého častiach sa na jar rokovalo na summite vo Švajčiarsku.
Putinov bývalý poradca Sergej Karaganov začiatkom septembra vyzval na urýchlené prehodnotenie ruskej jadrovej doktríny. „Je najvyšší čas vyhlásiť, že akýkoľvek masívny útok na naše územie nám dáva právo odpovedať jadrovým úderom,“ vyhlásil.
Zdroj: hnonline.sk / rt.com / info.sk / InfoVojna
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…