V krátkych vyhláseniach vydaných koncom minulého týždňa v Moskve – ich význam v západnej tlači unikol – prezident Vladimir Putin nariadil reálnu kontrolu ruskej vojnovej stratégie. Sám si potom odpovedal vyhlásením, že vojna sa skončí, keď na bojisku nezostane žiadna ukrajinská armáda, ani zbrane NATO.
Ministerstvo zahraničných vecí odpovedalo poukázaním na to, že Rusko neuznáva existenciu právneho štátu Ukrajiny, pretože realita je taká, že zmluvu o vzájomnom uznávaní medzi Ruskom a Ukrajinou zrušili prezidenti Petro Porošenko a Vladimir Zelenskyj v rokoch 2018 a 2019 .
„Môžeme dospieť k záveru,“ povedal Putin na zasadnutí Bezpečnostnej rady vo štvrtok ráno, „že určite môžu poslať ďalšie vybavenie, ale mobilizačná rezerva nie je neobmedzená. A zdá sa, že západní spojenci Ukrajiny sú naozaj odhodlaní bojovať s Ruskom do posledného Ukrajinca. Zároveň musíme vychádzať z toho, že útočný potenciál nepriateľa nebol vyčerpaný; môžu mať ešte nevyužité strategické rezervy a žiadam vás, aby ste na to pamätali pri vytváraní bojových stratégií. Musíš vychádzať z reality.”
Putin o niekoľko hodín nasledoval vyhlásenie ministerstva zahraničných vecí, že Rusko neuznáva právnu suverenitu režimu v Kyjeve a že po zrušení zmluvy medzi Ukrajinou a Ruskom v roku 2019 nezostane žiadny ukrajinský štát, čo by podpísal dohodu o ukončení vojny.
Hovorkyňa ministerstva Maria Zacharova na svojom týždennom brífingu novinárov dostala otázku, „kedy Rusko iniciuje právny postup na ukončenie bilaterálnej zmluvy s Ukrajinou o jej suverenite? Zacharova odpovedala:
„Procedúra ukončenia bilaterálnej zmluvy s Ukrajinou o jej suverenite je brzdená absenciou takejto zmluvy. V článku 1 Zmluvy o zásadách vzťahov medzi RSFSR a Ukrajinskou SSR z 19. novembra 1990 sa tieto dve republiky navzájom uznali za „suverénne štáty“. Zmluvu z roku 1990 potom nahradila Zmluva o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou z 31. mája 1997 (článok 39), ktorú Ukrajina vypovedala 1. apríla 2019.
Žiadna armáda, žiadny štát. Ale vojna bude pokračovať, pretože je to vojna medzi USA a mocnosťami NATO a Ruskom. Aj to bude mať koniec, ale dlhší.
„Ak [generálny tajomník NATO] pán Stoltenberg opäť povie v mene NATO, že sú proti zmrazeniu konfliktu na Ukrajine,“ povedal minister zahraničných vecí Sergej Lavrov 21. júna , „znamená to, že chcú bojovať. Tak nech bojujú. Sme na to pripravení. Pred časom sme si uvedomili skutočné ciele NATO na Ukrajine, keď sa ich plány formovali v rokoch, ktoré nasledovali po prevrate. Dnes sa ich NATO pokúša implementovať… sú priamo zapojené do hybridnej a horúcej vojny vyhlásenej Rusku.
Pripomína mi, dodal Lavrov, „vtip zo sovietskej éry, v ktorom sa uvádza, že Sovietsky zväz sa nachádza príliš blízko amerických vojenských základní. Sovietsky zväz bol rozbitý, ale vojna proti Rusku pokračuje. Skončí, keď budú USA zatlačené do bezpečnej vzdialenosti. Ako bezpečné, Putin požiadal ministra obrany Sergeja Šoigu, aby vysvetlil odpoveď na dve otázky?
Putinova otázka:
„Vieme, že nepriateľ má dostať dodatočné západné vybavenie. Čo si o hrozbách v tejto súvislosti myslí ministerstvo obrany?
Šojguova odpoveď:
„Všetky arzenály nahromadené Sovietskym zväzom a krajinami bývalého socialistického bloku sú teraz prakticky vyčerpané. To isté môžeme povedať o bývalých ukrajinských zdrojoch… Množstvo, ktoré sa má dodať v priebehu roku 2023, ako aj tie zbrane, ktoré už boli dodané, vážne neovplyvnia priebeh nepriateľských akcií. Navyše väčšina obrnených vozidiel a bojových vozidiel patrí k predchádzajúcej generácii alebo dokonca k staršej generácii. Na jednej strane je ich brnenie v porovnaní s moderným vybavením slabé a neúčinné. Pán predseda, nevidíme tu žiadne hrozby.”
otázka: „Pán Shoigu, aké je percento západného vybavenia zo zariadenia, ktoré bolo zničené od 4. júna, o ktorom pán Patrushev práve informoval, že poskytuje zovšeobecnené údaje? Približne.”
odpoveď: „Z 246 zničených tankov bolo 13 západných. Zároveň treba poznamenať, že ak vezmeme do úvahy dodanú techniku, tak najmä tanky: dodaných bolo 81 tankov západnej výroby. Z 81 západných tankov bolo zničených 13 [16 %]. Z bojových obrnených vozidiel bolo zničených 59 západných. Západné krajiny doteraz dodali Ukrajine odhadom 109 bojových obrnených vozidiel Bradley. Zo 109 BFV bolo 18 [17 %] zničených. Celkovo bolo zničených 59 obrnených vozidiel západnej výroby. Čo sa týka poľného delostrelectva a zbraní, tu, samozrejme, môžem hneď odhadnúť, že zo 48 zničených kusov bolo asi 30 percent západnej výroby.
„Realitou“, uzavrel Putin verejne, nie pre Šojgu alebo generálny štáb, je, že percento zbraní NATO zničených na bojisku prudko stúpne, pretože „nepriateľský útočný potenciál nebol vyčerpaný; môžu mať strategické rezervy, ktoré sa ešte nevyužívajú.“ Keď budú tieto zálohy porazené, nezostanú ani zbrane NATO, ani ukrajinskí muži.
Význam tohto preladenia vojnových cieľov Ruska na niekoľko hodín odvrátila aféra Prigozhin .
Návrat Wagnerových kolón na ich základne v Lugansku, rozpustenie Wagnera ministerstvom obrany a odchod Prigozhinu do domáceho väzenia v Bielorusku odstraňujú rozptýlenie z bojiska a vojnovú stratégiu generálneho štábu. Ak Prigožin neznesie ticho, nedostatočný prístup k nahromadenému bohatstvu a stratu slobody pohybu, môže sa pokúsiť o útek do Afriky, aby naplánoval svoj návrat do ruskej politiky. Bude si tiež vedomý Lebedovho precedensu – a nebezpečenstva jazdy vrtuľníkom .
Ruské vojenské zdroje sa domnievajú, že výsledok jednorukého povstania bude blahodarný pre kľúčových rozhodovacích činiteľov vrátane Putina a Šojgu; najmenej zo všetkých generálny štáb a náčelník, generál Valerij Gerasimov , ktorí vyšli z aféry s väčším politickým vplyvom na Kremeľ. Podľa jedného moskovského zdroja: „Teraz, keď generálny štáb zachránil prezidenta, ten umožní General Patience pokračovať vo svojej práci, ako sa zdá, že generáli Iskander a Kinzhal teraz robia svoju.
Prezident Putin na návšteve veliteľstva bojovej skupiny Dneper neďaleko Chersonského frontu 18. apríla .
„Vo veliteľstve bojovej skupiny Dnepr neďaleko Chersonského frontu si Vladimir Putin vypočul správy veliteľa výsadkových jednotiek generálplukovníka Michaila Teplinského [vľavo], veliteľa bojovej skupiny Dnepr generála plukovníka Olega Makareviča [vpravo] a ďalších poľných veliteľov.
Posledný komentár je odkazom na raketové útoky dlhého doletu na veliteľstvá ukrajinského velenia, letiská, rezervné zásoby munície a paliva a sklady NATO. Po tom, čo Šojgu 20. júna verejne varoval pred dekapitačnými údermi, ak Ukrajinci zaútočia na ciele na Kryme a iných ruských regiónoch, a 22. júna došlo k útoku Storm Shadow na most Čongar na Kryme, ministerstvo obrany oznámilo, že spustilo salva z 23. júna „v reakcii na úder na cestný most cez Chongarský prieliv [ako aj] bol na ukrajinskej leteckej základni neďaleko osady Starokonstantinov v Chmelnickom regióne zničený sklad s riadenými strelami Storm Shadow.
Čo sa týka dopadu aféry na priebeh vojny, hodnotenie, ktoré sa vo vysielaní objavilo niekoľko hodín pred koncom aféry, bolo takmer nič až veľmi málo. Žiadna ukrajinská armáda, žiadne zbrane NATO, žiadne kyjevské štátne ciele sú teraz oveľa dôležitejšie.
Veterán NATO sa vyjadruje k tomu, čo očakáva, že bude ďalej vidieť na fronte.
„Ukrajinci budú mať problém odpútať sa v prvej línii a prejsť na konvenčnú obranu. Všimol som si, že Rusi, najmä na fronte Luhanská ľudová republika/Charkov, zhromaždili značné sily a vyvíjajú tlak. To spôsobuje, že Ukrajinci sa presúvajú a nasadzujú sily do oblasti, aby buď zastavili Rusov, alebo aby získali iniciatívu útokom. Pokiaľ nie sú ochotní akceptovať stratu územia v prospech šetrenia svojich rezerv – čo sa nezdá byť – budú aj naďalej rozbíjaní na fronte. Kým sa to bude diať, ich logistika sa bude čoraz viac rozpadať v dôsledku ruských štrajkov, ktoré tvoria z veľkej časti lacné bezpilotné lietadlá Iránu rozšírené o rakety.
„Stavka sa vzďaľuje od taktickej skupiny práporu ako ťažiska operácií a vracia sa k formáciám na úrovni divízií. Svedčia o tom sily vybudované na charkovskom fronte. Keď váš nepriateľ vie, ako myslíte na základnej úrovni, je pre neho maličkosť, aby zistil, čo budete robiť ďalej. Potom už ide o to, ako vmanévrovať nepriateľa, aby to urobil, kedy a kde sa rozhodnú. Budem pokračovať v sledovaní Charkova.“
Pôvodný zdroj tohto článku je Tanec s medveďmi
skspravy
Dominantné centrum sveta sa podľa maďarského premiéra Viktora Orbána presúva do Eurázie. Päťstoročná globálna hegemónia…
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…