Lídri EÚ sa v máji dohodli, že do konca tohto roka zastavia väčšinu dovozu ruskej ropy, a to v rámci bezprecedentných sankcií, ktoré uvalili na Moskvu za jej napadnutie Ukrajiny.
Ruský prezident Vladimir Putin v utorok oznámil, že plynárenská spoločnosť Gazprom si „úplne“ splní všetky svoje povinnosti, a vysmial sa Západu, že sa spolieha na zelenú energiu. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.
„Gazprom si plnil, plní si a bude si plniť všetky svoje povinnosti,“ povedal Putin novinárom v iránskom hlavnom meste Teherán po rokovaniach s lídrami Iránu a Turecka.
Keď Putin poslal 24. februára inváznych vojakov na Ukrajinu a Západ zareagoval sankciami proti Moskve, Rusko začalo znižovať dodávky zemného plynu do Európy, aby zabránilo krajinám Európskej únie dopĺňať si jeho zásoby – to prinútilo Európsku komisiu pripraviť „plán na rýchle zníženie spotreby zemného plynu“, aby EÚ dokázala zvládnuť nasledujúcu zimu.
Putin sa v Teheráne vyjadril posmešne na adresu Západu, ktorý sa snaží znížiť svoju závislosť od fosílnych palív a prejsť na zelenú energiu.
Ceny energií stúpli kvôli politike Západu, povedal ruský líder.
„Investície do fixného kapitálu v tradičnej energetike klesli v dôsledku skôr prijatých politických rozhodnutí (Západu – pozn.red.). Banky nefinancujú, poisťovne nepoisťujú, miestne úrady neprideľujú pozemky na nové projekty, plynovod a iná doprava nie je rozvinutá Je to výsledok politiky za predchádzajúce desaťročie,“
odpovedala hlava Ruskej federácie na otázku, či je Rusko právom obviňované z energetickej krízy spojenej so skokom v cenách energií.
Zároveň pripomenul, že Európa zanedbáva tradičnú energetiku a spolieha sa na alternatívne zdroje.
Sú to veľkí experti v oblasti netradičných vzťahov a v oblasti energie, rozhodli sa prejsť aj na netradičné druhy energie – slnko a vietor. Zima sa ukázala ako dlhá. Nebol vietor… Oni si sami všetko zatvárajú a potom hľadajú niekoho, koho by mohli za to obviniť – bolo by to na smiech, keby to nebolo smutné
povedal Putin.
Lídri EÚ sa v máji dohodli, že do konca tohto roka zastavia väčšinu dovozu ruskej ropy, a to v rámci bezprecedentných sankcií, ktoré uvalili na Moskvu za jej napadnutie Ukrajiny.
Únia však odložila zákaz dovozu ruského plynu, pripomenula AFP.
Ruský líder dodal, že Západ viní z energetickej krízy Gazprom, hoci on sám uzavrel energetické trasy a uvalil sankcie.
Nuž, čo s tým má Gazprom? Uzavreli jednu cestu, druhú cestu, uvalili na tieto čerpacie stanice sankcie. Gazprom je pripravený prečerpať toľko, koľko bude potrebné, oni sami všetko uzavreli
vysvetlil.
Putin pripomenul, že Ukrajina uzavrela jednu z energetických trás z politických dôvodov s odvolaním sa na skutočnosť, že jedna z čerpacích staníc plynu je pod kontrolou LPR.
„Ale ukázalo sa, že táto stanica je pred niekoľkými mesiacmi pod kontrolou Luhanskej ľudovej republiky. Nedávno ju zobrali a zatvorili. Bez akéhokoľvek dôvodu,“ zdôraznil prezident.
Okrem toho Putin poznamenal, že Európa prehrala v dôsledku poľských sankcií proti plynovodu Jamal – Európa.
Ale objem plynu na trhu sa znížil a celková cena na trhu vzrástla. Kto vyhral? Všetci Európania iba prehrali
pokračovala hlava štátu.
Ruský líder zároveň uviedol, že plyn z Nemecka, dodávaný Ruskom do Berlína na základe dlhodobého kontraktu, sa ukázal byť pre Poľsko lacnejší ako nakupovaný priamo, takže Varšava použila reverz na Jamal-Európa.
„Z Nemecka začali odoberať asi 32 miliónov denne. Plyn z Nemecka, odkiaľ sa vzal? Toto je náš, ruský plyn. Prečo z Nemecka? Pretože sa ukázalo, že je to pre Poliakov lacnejšie. Nemecko od nás berie pod dlhodobým kontraktom, tri až štyrikrát lacnejší ako je trhová cena,“ vysvetlil ruský prezident.
Ruský prezident novinárom v Teheráne tiež povedal, že Západ musí zrušiť obmedzenia uvalené na vývoz ruského obilia.
My zariadime vývoz ukrajinského obilia, ale zároveň vychádzame z faktu, že budú zrušené všetky obmedzenia súvisiace s leteckým exportom ruského obilia
uviedol Putin, ktorého citovala agentúra RIA Novosti.
Ruská invázia na Ukrajine zastavila dodávky pšenice a ďalších obilnín z Ukrajiny, ktorá patrí medzi ich najväčších vývozcov na svete. To vyvolalo obavy z celosvetového nedostatku potravín.
Ceny obilnín v Afrike, najchudobnejšom kontinente sveta, prudko stúpli práve preto, že klesol vývoz z Ukrajiny. Zvýšenie cien ešte viac zhoršilo dopady vojny a klimatických zmien a spôsobilo obavy zo sociálnych nepokojov.
OSN uviedla, že Afrika čelí „bezprecedentnej“ kríze zapríčinenej vojnou.
skspravy
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…