svet

Putin na stretnutí s Orbánom v Číne vyjadril spokojnosť so vzťahmi medzi Ruskom a Maďarskom

Maďarský premiér Viktor Orbán aj ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastňujú na dvojdňovom summite čínskej iniciatívy nového Hodvábneho chodníka, ktorý má zlepšiť obchodné prepojenie medzi Áziou, Európou a Afrikou.

Ruský prezident Vladimir Putin na dnešnom stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Číne vyjadril spokojnosť s úrovňou vzťahov medzi Moskvou a Budapešťou. S odvolaním sa na záznam v ruskej televízii o tom dnes informovala agentúra AFP.

Obaja lídri sa v Pekingu zúčastňujú na dvojdňovom summite k projektu takzvaného nového Hodvábneho chodníka, ktorý má podľa Číny zlepšiť obchodné prepojenie medzi Áziou, Európou a Afrikou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„Vzhľadom na súčasné geopolitické podmienky sú možnosti udržiavať kontakty a rozvíjať vzťahy veľmi obmedzené. Je ale uspokojivé, že (Rusko) udržuje vzťahy s mnohými európskymi krajinami a Maďarsko je jednou z nich,“ povedal Putin podľa AFP Orbánovi.

Podľa hlavy ruského štátu je „veľmi dôležité mať možnosť vymieňať si názory s krajinami Európskej únie“.

Maďarsko sa nikdy neusilovalo o konfrontáciu s Ruskom, povedal maďarský premiér Viktor Orbán na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a dodal, že Budapešť sa namiesto toho snažila vždy rozširovať vzťahy.

„Maďarsko sa nikdy nesnažilo o konfrontáciu s Ruskom. Skôr naopak: Maďarsko vždy sledovalo cieľ budovania a rozširovania najlepšej komunikácie,“ povedal Orbán.

Maďarský premiér na adresu Putina uviedol, že podľa jeho výpočtov ide o ich 13. stretnutie od roku 2009. „Nikdy sme však neboli v ťažšej situácii,“ povedal Orbán v súvislosti s aktuálnou geopolitickou sitáciou.

Budapešť sa podľa neho snaží s Mosvkou udržiavať čo najlepšiu komunikáciu.

„Každého v Európe dnes znepokojuje jedna otázka: bude na Ukrajine prímerie? Pre nás Maďarov je najdôležitejšie ukončiť príliv utečenecov, sankcie a vojnu u nášho suseda!,“ uviedol Orbán na sociálnej sieti.

Maďarská vláda po ruskej invázii na Ukrajinu ako jediná v Európskej únii udržiava vzťahy s Moskvou, a to najmä v hospodárskej oblasti. Dvadsaťsedmička na Rusko kvôli agresii voči susednej krajine uvalila tvrdé sankcie, ktoré Budapešť kritizuje. Orbán opakovane vyzval na ich zrušenie. Maďarsko je tiež považované za hlavného potenciálneho odporcu začatia prístupových rozhovorov s Ukrajinou, o ktorom bude EÚ rozhodovať v decembri.

Šéf tlačového úradu maďarského premiéra Bertalan Havasi oznámil agentúre Reuters, že Orbán s Putinom rokoval v Číne o dodávkach plynu a ropy a tiež o jadrovej energetike. Na základe zmluvy z roku 2014 stavia ruský energetický gigant Rosatom v Maďarsku jadrovú elektráreň.

Havasi ďalej uviedol, že Orbán zdôraznil, že pre Európu vrátane Maďarska je kľúčové, aby skončili sankcie voči Rusku a boje na Ukrajine a aby sa zastavil prílev migrantov. Neoznámil, kto schôdzku v Číne inicioval.

Putin a Orbán spolu hovorili tvárou v tvár naposledy 1. februára 2022, teda tri týždne pred ruskou inváziou na Ukrajinu.

Orbán rokoval s Putinom najmä o spolupráci v energetickej oblasti

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v utorok v Pekingu rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Agentúre MTI to uviedol premiérov hovorca Bertalan Havasi, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Orbán s Putinom diskutovali o maďarsko-ruskej spolupráci pri preprave plynu a ropy a o jadrovej energetike, povedal Havasi, podľa ktorého maďarský ministerský predseda na stretnutí zdôraznil dôležitosť mieru.

„Pre celý kontinent – vrátane Maďarska – je kľúčové, aby sa zastavil tok utečencov, sankcie a boje,“ citoval vo vyhlásení Havasi Orbána.

Transformácia svetovej ekonomiky v prospech ľudí

Čínsko-maďarskú komplexnú strategickú spoluprácu je potrebné posunúť na novú úroveň. Vyhlásil to v utorok v Pekingu čínsky prezident Si Ťin-pching po schôdzke s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Orbán do Pekingu pricestoval na tretie medzinárodné fórum iniciatívy OBOR (Jeden pás, jedna cesta).

Si označil maďarskéhio premiéra za „starého priateľa“ a dodal, že je veľmi rád, že sa opäť stretli v Pekingu po tom, čo osobnému stretnutiu zabránila epidémia koronavírusu.

Čínsky prezident vyzdvihol, že Orbán dlhodobo považuje vzťahy s Pekingom za dôležité, aktívne podporuje spoločné budovanie spolupráce OBOR a pozitívne prispieva ku kvalitnému rozvoju spoločnému budovaniu tejto iniciatívy.

Si pripomenul, že maďarský premiér pricestoval už tretíkrát na fórum, ktoré oslavuje 10. výročie založenia.„Rád by som využil túto príležitosť a spolupracoval s vami a ostatnými zúčastnenými lídrami na zdieľaní vízie spolupráce, na vypracovaní plánu rozvoja a na podpore širšieho rozvoja spolupráce pri výstavbe OBOR v nasledujúcich desiatich rokoch,“ povedal čínsky prezident.

Maďarsko je jednou z prvých krajín, ktoré uznali a nadviazali diplomatické vzťahy s Čínskou ľudovou republikou, takže priateľstvo medzi oboma krajinami má dlhú históriu, podotkol Si. Podľa neho sa v posledných rokoch čínsko-maďarské vzťahy rozvíjali na vysokej úrovni bez ohľadu na zmeny v medzinárodnom prostredí.

„Na budúci rok bude 75. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a Maďarskom, je potrebné využiť túto príležitosť a využiť túto dynamiku na posun vpred a na pozdvihnutie čínsko-maďarskej komplexnej strategickej spolupráce na novú úroveň,“ dodal čínsky prezident.

„Sme presvedčení, že toto je iniciatíva, ktorá zmení svet, zmení svetovú ekonomiku a premení ju na takú, ktorá slúži blahu väčšiemu počtu ľudí ako doteraz,“ reagoval Orbán.

Poznamenal, že Čína môže rátať s tým, že bez ohľadu na európske politické diskusie Maďarsko zostane súčasťou iniciatívy a bude sa snažiť o spoluprácu s Pekingom.

Zdroj: pravda.sk / InfoVojna / tass.com / YouTube

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

3 hodiny ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

5 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

5 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

5 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

5 hodín ago