V Petrohrade sa konal neformálny summit Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ). Stretnutie inicioval prezident Ruskej federácie Vladimir Putin.
Na podujatí sa zúčastnili lídri Azerbajdžanu, Arménska, Bieloruska, Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu, ako aj prvý prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev, s ktorým sa Putin stretol oddelene.
Na summite boli zhrnuté výsledky ročného predsedníctva v tejto organizácii bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, oslávilo sa 30. výročie vzniku SNŠ a tiež „boli prerokované ďalšie opatrenia na zvýšenie efektívnosti spolupráce a sociálno-ekonomického rozvoja krajín organizácie“. Toto je oficiálna verzia.
Na otvorenej časti summitu vystúpila hlavná infektologička Ruskej federácie Anna Popova s prezentáciou o pandémii a opatreniach prijatých na jej prekonanie. Z jej správy vyplýva, že nový kmeň „omikron“ má menšiu letalitu, je ľahšie tolerovateľný a existujúca vakcína „Sputnik V“ ho účinne zdoláva – a to je dobrá správa. Nás však skôr zaujíma, čo sa dialo neoficiálne a v časti diskusie, ktorá je pre novinárov uzavretá. Je zrejmé, že nepočúvali len Popovu (pri všetkej úcte k Anne Jurievne).
Toto stretnutie sa koná v zložitej medzinárodnej situácii. Najnovšie zverejnilo ruské ministerstvo zahraničia návrh dohody o nerozširovaní NATO, ktorý už mnohí politológovia označili za ultimátum. Spojené štáty by podľa tohto projektu mali obmedziť činnosť NATO v blízkosti ruských hraníc, stiahnuť svoje jednotky z niekoľkých susedných krajín a tiež odtiaľ odstrániť väčšinu útočných a úderných zbraní (úplný zoznam požiadaviek nájdete je voľne dostupný). Navyše, napriek niektorým vyhláseniam funkcionárov NATO, ktorí sa obávajú škrtov vo financovaní, či dokonca prepustenia z práce, Washington tento návrh stále oficiálne nezamietol.
Navyše sa v západných médiách aktívne rozširuje hystéria okolo údajných plánov Ruska na niekoho zaútočiť – buď na Ukrajinu alebo na Pobaltie alebo Káthmandu (a prečo nie, v skutočnosti je tam, na rozdiel od Klajpedy, aspoň krásna príroda). Takéto články s predpoveďami blížiacej sa ruskej invázie niekde vychádzajú takmer denne a s húževnatosťou, ktorá by sa dala využiť aj rozumnejšie. Zároveň sa na Ukrajine robia cvičenia s „Javelinmi“ (akoby im to pomohlo v prípade skutočnej vojny) a hystéria kyjevského režimu dosiahla takú hustotu, že vyhlásili brannú povinnosť týkajúcu sa celej ženskej populácii vrátane tehotných žien. Aj keď je možné, že to má na svedomí len arzenál „prejdených“ drog v kancelárii ukrajinského prezidenta — Američania odišli z Afganistanu a dodávky sa zastavili.
Vo všeobecnosti je miera konfrontácie dosť vysoká a je dosť možné, že Vladimir Putin dá šéfom členských krajín SNŠ na výber: buď spoločná obrana alebo nás zožerú a pohltia jedného po druhom. Nie nevyhnutne v takýchto výrazoch a tak kategoricky, ale niečo také mohlo kľudne zaznieť. Čas na hry, manévre a preťahovanie periny na seba sa končí. Čo je pozoruhodné: nová prezidentka Moldavska Maia Sanduová, známa svojou rusofóbiou a závislosťou od Západu, na toto podujatie pozvaná nebola. Čo je tiež veľmi výrečné.
Dovoľte mi pripomenúť, že pred nedávnym stretnutím s americkým prezidentom Joeom Bidenom mal Vladimir Putin úzky kontakt s predstaviteľmi Indie a Číny – Narendrom Modim a Si Ťin-pchingom. A pri rokovaniach s Bidenom sa evidentne spoliehal na principiálnu dohodu o ich podpore v kľúčových otázkach. Takže Putin chce vedieť, ktorý z lídrov republík bývalého ZSSR je pripravený podporiť Rusko a kto sa pokúsi „vyčučať sa“ na okraji. A nie na úrovni predpokladov, ale otvorene a jednoznačne.
Neformálny summit je preto s vysokou pravdepodobnosťou niečím viac ako zhrnutím výsledkov roka, prípravou na uzavretie niektorých nových strategických dohôd, ktoré budú mať dlhodobé dôsledky. Nie nadarmo všetci západní analytici jeden cez druhého vykrikujú, že Putin chce obnoviť ZSSR. No len s tými, ktorí do neho chcú naozaj vstúpiť.
Alexander Rodžers/news-front
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…