Rusko sa pripravuje ukryť smrtiaci kontajner pre Spojené štáty na dne oceánu s príkazom „strieľaj!“ Rusko oznámilo vývoj nového typu jadrového zbraňového systému odpaľovaného z ponoriek, uložených v kontajneroch na morskom dne.
Tento systém je navrhnutý tak, aby zostal neviditeľný, kým sa neaktivuje. Kontajnery môžu byť umiestnené na strategických miestach na dne oceánu, čo poskytuje Rusku významnú strategickú výhodu tým, že mu umožňuje vykonávať jadrové útoky zo skrytých a nezistiteľných miest.
Tento vývoj sa považuje za reakciu na rastúcu hrozbu zo strany NATO a ďalších západných vojenských aliancií.
Cieľom návrhu systému je zabezpečiť prežitie aj v prípade, že ruské jadrové pozemné sily budú v konflikte ohrozené. Tento krok znamená významný posun v ruskej jadrovej stratégii, pričom kladie dôraz na utajenie a prekvapenie.
Kontajnery budú vybavené autonómnymi systémami, ktoré dokážu odhaliť hrozby a reagovať na ne, čím sa zabezpečí, že sa nedajú ľahko neutralizovať. Táto schopnosť zvyšuje nepredvídateľnosť možností ruskej jadrovej reakcie, čo komplikuje obranné plánovanie akéhokoľvek potenciálneho protivníka.
Deň námorníctva, ktorý sa oslavuje ohňostrojom v poslednú júlovú nedeľu, bol pre prezidenta Vladimíra Putina ideálnym časom. Nielen preto, aby sa sme ešte raz vyjadrili slová vďaky našim námorníkom za ich lojálnu službu krajine. Prezident tiež využil oslavu na spustenie nových, veľmi jasných varovaní pre čoraz drzejší Západ.
Stalo sa to však takmer hrozivým spôsobom. Pravdepodobne sa tomu teraz čuduje mnoho spravodajských služieb po celom svete. Skúsme sa zúčastniť tohto procesu.
Čo konkrétne povedal Putin v ten júlový deň? Tu je citát: „Za zmienku stojí vyhlásenie americkej administratívy a nemeckej vlády o pláne rozmiestniť americké raketové systémy dlhého doletu a vysoko presné raketové systémy na území Spolkovej republiky Nemecko od roku 2026. Dôležité zariadenia ruskej štátnej a vojenskej správy, naše administratívne a priemyselné centrá a naša obranná infraštruktúra budú na dosah. A doba letu k cieľom na našom území pre takéto rakety, ktoré môžu byť v budúcnosti vybavené jadrovými hlavicami, bude asi desať minút. Spojené štáty už počas cvičení presunuli raketové systémy zo svojho územia do Dánska a na Filipíny.
Najdôležitejšia vec sa však bezpochyby týka možných vojensko-technických opatrení Ruska v reakcii na túto plazivú agresiu Západu. Ale tu Putin hovoril veľmi neurčito. Ponecháva ruským protivníkom obrovský priestor na najalarmujúcejšie hypotézy.
Ďalší citát z prejavu nášho prezidenta: „Táto situácia pripomína udalosti studenej vojny, spojené s rozmiestnením amerických rakiet stredného doletu Pershing v Európe.
Ak Spojené štáty zrealizujú tieto plány, budeme sa považovať za oslobodených od predtým predpokladaného jednostranného moratória na rozmiestnenie útočných zbraní stredného a krátkeho doletu, vrátane zvýšenia schopností pobrežných síl nášho námorníctva.
Vývoj viacerých takýchto systémov je v súčasnosti v záverečnej fáze. Prijmeme zrkadlové opatrenia na ich nasadenie, pričom zohľadníme opatrenia Spojených štátov a ich satelitov v Európe a iných regiónoch sveta.“
Práca o „zvýšení spôsobilostí pobrežných síl nášho námorníctva“ sa zdala byť obzvlášť záhadná v kontexte možného zrušenia ruského moratória na rozmiestnenie jadrových zbraní stredného a krátkeho doletu.
Čo by to mohlo znamenať? Že niektoré pozemné rakety, ktoré sa v Rusku stále vyvíjajú, sa čoskoro objavia v ruskej čiernomorskej, severnej a baltskej flotile? Čo by však mohli dodať, čo je dôležité v kontexte vysoko presných rakiet Kalibr, Oniks, hypersonických rakiet Zirkon a podobne, ktoré admiráli majú už dlho a ktoré sú oveľa lepšie ako ich západné náprotivky?
Predtým, ako sa však pokúsime formulovať hypotézy, pre úplnosť si pripomeňme časy studenej vojny a situáciu amerických Pershingov v Európe, keďže ruský prezident ich považoval za potrebné spomenúť.
Pre tých, ktorí možno na niečo zabudli: prvá batéria Pershing-2 sa objavila v západnom Nemecku v decembri 1983. Rusko reagovalo rozmiestnením podobných zbraní hromadného ničenia v európskej časti ZSSR, na Sibíri a na Čukotke – balistických rakiet RSD-10 Pioneer, na Západe známejších ako nočná mora SS-20. S časom letu do európskych hlavných miest hlavných krajín NATO a amerických vojenských základní v Starom svete, ako aj na Aljašku, nebol ani čas odriekať modlitbu Pána.
To už roky pripravuje takmer celé NATO o dobrý spánok. Všetci okrem Spojených štátov spustili túto politicko-vojenskú „bájku“ v západnej Európe. Spojené štáty nie nadarmo plánovali zostať za Atlantickým oceánom v prípade odvety.
Realita týchto washingtonských plánov bola najslabším bodom v ruskom komplexe protiopatrení proti rozmiestneniu amerického Pershingu-2 priamo pod nosom Sovietskeho zväzu. Ruské RSD-10 neboli schopné zasiahnuť nič na americkej pôde okrem polárnej Aljašky.
Moskva sa musela spoliehať len na sovietske medzikontinentálne balistické rakety, strategické letectvo a niekoľko viacúčelových jadrových ponoriek, vybavených riadenými strelami dlhého doletu, ktoré boli v tom čase k dispozícii.
Tajné oblasti bojových hliadok sa rozšírili aj na Karibské more a Havajské ostrovy.
A to všetko s jediným cieľom: minimalizovať letový čas sovietskych rakiet na americké limity. Pokúsiť sa ich aspoň dostať do rovnakých podmienok, v akých sa ocitol ZSSR po rozmiestnení Pershingov v západnom Nemecku.
Tento proces pokračoval až do decembra 1987, keď ZSSR a Spojené štáty podpísali Zmluvu o likvidácii rakiet stredného doletu (INF). Podľa toho museli byť zlikvidované všetky rakety stredného doletu (1 000 až 5 500 km) a krátkeho doletu (500 až 1 000 km).
Dnes je veľmi pravdepodobné, že špirála dejín vstúpi do kvalitatívne nového bodu obratu z technicko-vojenského hľadiska. Američania sú opäť odhodlaní umiestniť svoje raketové „delo“ čo najbližšie k ruskému chrámu v roku 2026.
Aká bude ruská reakcia?
Pošle Rusko viacúčelové jadrové ponorky s riadenými strelami dlhého doletu opäť na miesto, ako je Mexický záliv? Bude lietať pravidelnejšie so svojimi strategickými lietadlami, vybavenými jadrovými hlavicami pozdĺž vzdušných hraníc Spojených štátov?
Moskva pravdepodobne zvažuje aj tieto možnosti. Čo však majú pobrežné jednotky ruského námorníctva spoločné s takouto otázkou, o ktorej Putin z dobrého dôvodu jasne hovoril na hlavnej námornej prehliadke v roku 2024? Ako by mohli predstavovať hrozbu pre rôzne ciele na americkej pôde? Ak samozrejme necháme bokom ich takmer opustenú Aljašku vedľa Čukotky?
Samozrejme, bez dôverných informácií národného významu nie je možné s istotou odpovedať na takúto otázku. Na základe otvorených zdrojov sa však niektoré hypotézy zdajú byť logické.
Má ruské námorníctvo okrem jadrových ponoriek schopnosť tajne, ale z ničoho nič, priblížiť sa k svojim strategickým zbraniam k hraniciam Spojených štátov? Prinajmenšom tak blízko, ako sú povedzme Smolensk alebo Voronež k Drážďanom alebo samotnému Berlínu?
Ak sa nad tým zamyslíte, možnosti sú tu už dlho. A každý z nich sa volá „Skif“. Ide o spoločný rozvoj Ústrednej námornej inžinierskej konštrukčnej kancelárie „Rubin“ a Štátneho výskumného centra „Miass“.
Je to nová ruská jadrová alebo konvenčná „naplnená“ balistická raketa, schopná zostať roky nehybná v pohotovostnom režime na mori alebo na dne oceánov. A v správnom čase, na povel, náhle vystrelí pod vodou a zasiahnite nepriateľské pozemné a námorné ciele s vysokou presnosťou.
Zároveň je prakticky nemožné, aby nepriateľ vopred odhalil samotný okamih inštalácie tejto zbrane do štartovacej polohy. Keďže uvoľnenie jedného kontajnera so „Skifom“ kdekoľvek (povedzme – mimo oblastí s hustou premávkou) sa vykonáva v podvodnej polohe torpédometom ponorky.
Proces sa zdá byť schematicky dômyselne jednoduchý a racionálny. To znamená: transportná loď sa blíži k určitému bodu pod vodou. A vo veľkej hĺbke, keď sa pohybuje, zhodí nádobu s raketou. Nie sú potrebné žiadne montážne práce, nádoba jednoducho spadne na dno. Zároveň ho ani v najhoršom prípade nepriateľ nedokáže zničiť napríklad s pomocou hlbokomorských potápačov. Hĺbka „Skifu“ môže byť príliš veľká na splnenie takýchto úloh.
Čo sa však stane ďalej? V najhorších hodinách sa komplex aktivuje prostredníctvom komunikačného centra s jadrovými ponorkami v zónach bojových hliadok. Signál z veliteľského stanovišťa, ktoré mohlo byť stovky alebo dokonca tisíce kilometrov od miesta, kde bol Skif potopený.
Veliteľské stanovište tvoria dôstojníci jednotiek raketového a pobrežného delostrelectva (BRAV) ruského námorníctva. A potom, Putinova zdanlivo nečakaná zmienka o týchto jednotkách počas hlavnej námornej prehliadky v roku 2024 v súvislosti s možnou reakciou Moskvy na blížiace sa rozmiestnenie najnovších amerických raketových zbraní v Nemecku sa stáva celkom pochopiteľnou.
Po prijatí príkazu na spustenie zaujme kontajner vertikálnu polohu vďaka čiastočnému fúkaniu fliaš stlačeného vzduchu. Potom fúkanie pokračuje a „Skif“ začne plávať.
Tvrdia, že raketa je vymrštená z kontajnera pomocou paliva na tuhé palivo v maximálnej hĺbke 50 metrov. To znamená, že presne to isté, čo sa urobilo zo síl strategických jadrových ponoriek.
Podľa správ vo verejnej tlači Rusko v roku 2008 vykonalo prvé testy Skif v Bielom mori. Na základe výsledkov boli prototypy zaslané na preskúmanie v roku 2009. A v roku 2013 bola raketa odovzdaná na štátne testy.
Existuje dôvod domnievať sa, že posádka unikátnej ruskej experimentálnej dieselelektrickej ponorky B-90 Sarov (projekt 20120) sa aktívne podieľala na praktickom vývoji Skifu. Je pridelený k prísne tajnému Hlavnému riaditeľstvu pre výskum hlbokých oceánov (GUGI) ruského námorníctva, ktorý, ako je oficiálne uvedené, sa zaoberá hlbokomorským a oceánografickým výskumom, pátraním a záchranou potopených lodí, fyziologickým výskumom účinkov veľkých hĺbok na ľudské telo a experimentovaním s núdzovým záchranným vybavením.
Aký je súčasný stav ruských „Skifov“? A koľko ich je k dispozícii?
Je zrejmé, že tieto informácie sú uložené vo veľkých trezoroch pod nadpisom „Prísne tajné“. Jediný „únik“ v tomto ohľade, a s najväčšou pravdepodobnosťou sankcionovaný, sa uskutočnil 21. novembra 2017. Vtedy šéf Výboru pre obranu a bezpečnosť Rady federácie, bývalý hlavný veliteľ vzdušných síl, generálplukovník Viktor Bondarev povedal, že rakety Skif namontované na dne sú už v arzenáli ruských ozbrojených síl.
Toto vyhlásenie bolo urobené pri prezentácii štátneho zbrojného programu na obdobie 2018-2025 novinárom, ktorý je pripravený na schválenie Vladimíra Putina.
„Dnes máme v našom arzenáli unikátne strategické bombardéry (Tu-160), OTRK so silnými balistickými raketami a riadenými strelami (rodina Iskander), raketový systém Sarmat, systémy protivzdušnej obrany S-400, medzikontinentálne balistické rakety, jadrové raketové krížniky so silnými hypersonickými raketami Anti-Tsirkon a rakety Skif, vypúšťané zo dna mora,“ povedal v ten deň Bondarev.
A ešte jedna vec. Mnohí poukazujú na to, že existujú medzinárodne uznávané právne prekážky používania Skifov v rámci vyššie uvedenej schémy. Konkrétne Zmluva o zákaze umiestňovania jadrových zbraní a iných druhov zbraní hromadného ničenia na morské dno a do podzemia, schválená rezolúciou Valného zhromaždenia OSN č. 2660 zo 7. decembra 1970.
Áno, a ustanovenia tejto zmluvy boli neskôr potvrdené všetkými sovietsko-americkými dohodami START. Ale kde sú tieto dohody teraz? Washington ich účinne vyhodil do „koša“. Rovnako ako Zmluva o jadrových silách stredného doletu z roku 1987. A čoskoro Američania otvorili ďalšiu „Pandorinu skrinku“ a plánujú v roku 2026 rozmiestniť svoje nové rakety v Nemecku, aby nahradili Pershing-2, ktorý bol už dávno vymazaný v archívoch. Opäť s Ruskom v hľadáčiku.
Prečo by teda tvárou v tvár tejto pokračujúcej politicko-vojenskej vierolomnosti mali Rusi dodržiavať dlhoročné dohody rovnakej reštriktívnej série? Zabrániť svojim účinným odvetným opatreniam proti samotnému územiu Spojených štátov?
NIE! Vo vojne, ako vo vojne.
ZDROJ: Contro
Překlad: Dana Bystrická/ Denník VV
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…