O pol roka budú v Maďarsku voľby. Opozícia, ktorá doposiaľ proti premiérovi Orbánovi ťahala vždy za kratší koniec, nahlas deklaruje svoj cieľ: za každú cenu uchopiť moc. „Farebnorevolučná“ volebná akcia, ako ju poznáme už z toľkých iných krajín, bola práve odštartovaná
V pondelok boli v Maďarsku ohlásené výsledky primárok, v ktorých občania volili opozičného lídra do blížiacich sa parlamentných volieb. Tie sa budú konať už o pol roka, v apríli 2022.
Z primárok vzišiel spoločný kandidát šiestich opozičných strán, ktoré sa netaja svojím základným cieľom: zbaviť moci premiéra Viktora Orbána a zmeniť smerovanie maďarskej politiky.
Systémové masmédiá sú odrazu plné informácií o tomto človeku, primátorovi päťdesiattisícového mesta Hódmezővásárhely. A tiež úvah o tom, že ak sa opozícia spojí, mohla by vo voľbách získať väčšinu a zmeniť tak smerovanie krajiny, podobne ako sa to stalo pred rokom na Slovensku a ako sa to momentálne deje v Českej republike.
A to stojí za pozornosť. Skúsenosť hovorí, že ak nám nadnárodný mediálny kartel začne príliš nápadne vyťahovať pred oči nejakého neznámeho človeka, môžeme si byť istí, že to nie je náhoda, a že ten človek bude v budúcnosti hrať dôležitú rolu v pripravovanom predstavení.
Péter Márki-Zay je čosi ako maďarský Kiska (aj sa naňho s prižmúrením oka trochu podobá). Je to presne ten typ slušnopolitika, aký by typovo krásne zapadol do niektorej z našich populistických globalistických strán ako Za ľudí, Progresívne Slovensko či KDH.
Je zjavné, že Márki-Zay bol starostlivo vybraný ako Orbánov protipól, aby ho porazil. Je vyšší ako Orbán, menej impulzívny. A jeho prejav? Ten sebaistý úsmev, to suverénne a pokojné vystupovanie nevdojak človeku čímsi pripomína iných demokratických politikov ako Macron, Cichanovská, Guaidó, Navaľný, Saakašvili. Akoby mali jedného učiteľa… (No dobre, možno je to iba autorov subjektívny dojem.)
Niektorí čitatelia možno čakali, kedy príde tento odstavec: no áno, žil päť rokov v Kanade a USA, kde bol podomovým predajcom ale po nejakom čase sa stal členom dozorných rád miestnych organizácií regionálneho hospodárskeho rozvoja a regionálnej organizácie práce. Ako sa tam dostal, to vie on a možno sa nad tým budú zamýšľať aj zlí konšpirátori, ktorí zvyknú v podobnom kontexte spomínať istého dobročinného deduška.
Tí zlí konšpirátori by možno mohli vidieť zámer tiež v tom, že Márki-Zay bol vybraný aj preto, že má až sedem detí (Orbán ich má len päť), čo môže byť zaujímavý benefit pri téme migrácie. (No uznajte, je rozdiel, ak do krajiny chce vpustiť migrantov napríklad človek bezdetný alebo človek so siedmimi deťmi – veď ten predsa musí vedieť čo robí, jemu predsa musí záležať na jeho deťoch, no nie?)
To len podčiarkuje, že Márki-Zay má byť konzervatívny a kresťanský politik – práve tak ako Orbán. Aj tu išlo o to, vybrať ho tak, aby Orbánovi vyrazili z rúk tromfy: keby ako spoločného kandidáta opozície postavili ľavičiara, tak by vznikla ľavo-pravá polarizácia, na ktorej by Orbán mohol získať. Takto však bude útok na Orbánových voličov cielený oveľa presnejšie.
Dobré bude každé percento: ak aj Márki-Zay neporazí Orbána v absolútnych číslach, tak mu aspoň zoberie časť voličov. Je vlastne jedno kto a ako Orbána porazí – pre nadnárodné riadenie je dôležité iba to, aby Orbán odišiel a dalo sa kormidlo otočiť, tak ako sa to stalo na Slovensku, v Čechách, a ako sa to pripravuje v Poľsku, kde budú voľby až na jeseň 2023. (Len pre úplnosť, nezabudnime na diskreditáciu a odstúpenie rakúskeho premiéra Kurza.)
Hoci to znie divne, v skutočnosti je tak trochu účastníkom toho predstavenia aj každý z nás na Slovensku. Farebné zmeny režimov totiž zvyčajne potrebujú trochu „potlačiť“ aj psychologickým tlakom zvonku. „Odborník je človek z iného mesta“ ‒ tento starý aforizmus vystihuje podstatu dôležitého momentu: euroatlantická politická internacionála, ovládajúca cez tri kľúčové tlačové agentúry Reuters, AP a AFP a tisíce menších chápadielok globálny mediálny kartel, vytvorí a celosvetovo šíri svoju verziu diania v cieľovej krajine, aby tam vytvorila atmosféru „celý svet je s vami, celý svet napäto čaká, kedy zlú korupčnú diktátorskú vládu vyženiete a nastolíte demokratickú vládu pravdy a lásky“. Je naozaj významným psychologickým momentom, keď ľudia v štáte, kde sa organizuje farebná revolúcia, zo všetkých strán z médií počujú, ako je celý svet na strane ich revolúcie a jej hrdinských vykonávateľov.
A preto nám počnúc dnešným dňom globálne masmédiá dali za domácu úlohu pamätať si meno, s ktorým sa odteraz budeme stretávať: Péter Márki-Zay. Aby sme aj my boli už vopred pripravení na to, že maďarský národ si o pol roka do svojho čela zvolí nového, demokratického lídra, ktorý otočí kormidlo maďarskej politiky a krajinu vráti do láskavej náruče Bruselu a Washingtonu.
Ivan Lehotský
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…