SVO UA

Prvá skupina amerických stíhačiek F-16 dodaných štátmi NATO je už na Ukrajine

Celkovo bolo Ukrajine prisľúbených 79 F-16 z Belgicka, Dánska, Nórska a Holandska. Na Ukrajinu dorazila od spojencov v Severoatlantickej aliancii (NATO) podľa zdrojov agentúry Bloomberg prvá dávka stíhačiek F-16, píše TASR.

Ide o dlho očakávaný krok, ktorý môže podľa agentúry zvýšiť schopnosť Kyjeva odraziť ruské útoky. Termín na presun bojových stíhačiek bol stanovený na koniec tohto mesiaca a podľa ľudí oboznámených so záležitosťou, ktorí hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, bol dodržaný. Počet lietadiel nie je známy a ani Ukrajina sa k dodávke lietadiel bezprostredne nevyjadrila.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Kyjevu prisľúbili dodávku stíhačiek napríklad Belgicko, Holandsko, Nórsko či USA. F-16 Fighting Falcon je jednomotorové nadzvukové viacúčelové bojové lietadlo, ktoré vyvinuli v Spojených štátoch. Kyjev si od nich sľubuje posilnenie svojho potenciálu pri ochrane vzdušného priestoru a odrážaní vzdušných útokov Ruska.

Americkí úradníci sa podľa agentúry Reuters nedávno neoficiálne vyjadrili, že stíhačky ani s vyškoleným personálom veľa nezmenia, keďže ruské vzdušné sily a obranný systém sú na veľmi dobrej úrovni.

Stíhačky F-16, ktoré dorazili na Ukrajinu, už absolvovali svoje prvé bojové misie. Kyjev ich používa ako zbrane protivzdušnej obrany, napísal britský denník Telegraph s odvolaním sa na svoje zdroje.

Hovorca ukrajinských vzdušných síl to pre Telegraph nepoprel. Kyjev zároveň zatiaľ oficiálne nepotvrdil príchod amerických stíhačiek do krajiny. „Nebudeme sa k tomu vyjadrovať: ani áno, ani nie… Pre nás je to významný faktor prežitia,“ povedal Mychailo Podoľak, poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie.

Podľa britského denníka Times Ukrajina doteraz dostala z Holandska šesť F-16. Do konca roka 2024 Kyjev očakáva, že dostane 20 bojových lietadiel, napísal už predtým denník Washington Post.

Telegramové kanály už zverejnili prvé fotografie a videá zachytávajúce americké stíhačky na ukrajinskej oblohe.

Ruská flotila prúdových stíhačiek je stále podľa odhadov asi 10-krát väčšia. Doteraz ju do určitej miery držala na uzde ukrajinská protilietadlová obrana.

Celkovo bolo Ukrajine prisľúbených 79 F-16 z Belgicka, Dánska, Nórska a Holandska. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zároveň uviedol, že na úspešné vzdorovanie Rusku vo vzduchu je potrebných 120 až 130 bojovníkových stíhačiek.

Ako upresnil Washington Post, lietadlá dodané Ukrajine budú vybavené raketami vzduch-vzduch AMRAAM, raketami vzduch-zem AGM-88 HARM, raketami vzduch-vzduch krátkeho dosahu AIM-9X a vysoko presnými navádzacími súpravami pre bomby Joint Direct Attack Munition.

Hlavný veliteľ Ozbrojených síl Ukrajiny Olexandr Syrskij minulý týždeň pre denník Guardian povedall, že F-16 budú „40 km alebo viac“ od frontovej línie, aby ich ruská armáda nezostrelila. Stíhačky podľa neho účinne zničia ruské riadené strely a zasiahnu pozemné ciele.

Potom, čo Kyjev do konca roka prevezme dvadsať kusov F-16 sa na bojových vzletoch bude môcť zúčastniť do desať stíhačiek, ku ktorým bude pridelených asi 20 vycvičených pilotov, napísal denník New York Times. Je to kvôli malému počtu ukrajinských pilotov schopných lietať na amerických stíhačkách, objasnili dobre informované zdroje amerického denníka.

Výcvikový proces pilotov F-16 na Západe trvá približne štyri roky. Americkí piloti potom zvyčajne strávia vo svojej jednotke najmenej rok, kým sa dočkajú nasadenia. „A títo chlapci pôjdu priamo do boja,“ povedal Wall Street Journal o ukrajinských pilotoch americký predstaviteľ.

Ukrajinskí a západní experti upozorňujú, že lietadlá pravdepodobne nebudú mať okamžitý vplyv na situáciu na bojisku. Na prielom na fronte, kde Rusi pomaly ale isto postupujú, je lietadiel príliš málo, a boli by pravdepodobne ľahkou korisťou pre ruskú protivzdušnú obranu. Stíhačky budú preto slúžiť hlavne na posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany, ktorá každú noc zasahuje proti náletom dronov, riadených striel a rakiet.

Najväčšou úlohou F-16 tak napokon môže byť silná psychologická vzpruha pre Ukrajincov a naopak narušenie morálky ruských vojakov, domnieva sa analytička Becca Wasserová z expertného Centra pre novú americkú bezpečnosť. „Bojové stíhačky F-16 môžu byť pre Ukrajincov najsilnejším psychologickým a morálnym stimulom a strašiakom pre ruských vojakov – čiastočne preto, že podmienky na bojisku sa od minulého roka, keď bolo rozhodnutie o vyslaní lietadiel oznámené, zmenili,“ vysvetlila pre Washington Post.

„V prípade západných vojenských dodávok pre Ukrajinu sme svedkami tejto celkom bežnej schémy,“ dodala Wasserová. „Je tu okamžitá potreba, ale v čase, keď sú dodané, je často táto okamžitá operačná potreba neplatná v dôsledku miery adaptácie na bojisku.“

Moskva západné plány na dodanie stíhačiek F-16 odsúdila. „Svedčí o tom, že Washington vedie vojnovy gang,“ vyhlásila začiatkom júla hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová. Tá pripomenula, že prezident Vladimir Putin predtým vyhlásil, že dodávky nových zbraní Ukrajine, vrátane stíhačiek F-16, budú len preťahovať terajšie boje. Denník Kommersant napísal, že Ukrajina má dostať okolo 60 stíhačiek F-16 z Belgicka, Dánska, Holandska a Nórska.


Zdroj: info.sk / pravda.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…

3 hodiny ago

Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu

Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi  rokmi. Tento fenomén má potenciál…

9 hodín ago

Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.

„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…

9 hodín ago

Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“

Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…

10 hodín ago

Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska

Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…

10 hodín ago