Likvidovať dobré vzťahy so Slovenskom, lebo naša vláda vyzýva na mier a robí suverénnu zahraničnú politiku na všetky štyri svetové strany. Predseda českej vlády odložil česko-slovenské medzivládne konzultácie kvôli tomu, že sa šéf slovenskej diplomacie Blanár stretol so svojím ruským náprotivkom Lavrovom.
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský zároveň oznámil, že v Prahe sa 21. marca uskutoční stretnutie šéfov diplomacií krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Vysvetlil, je to príklad toho, že spolupráca medzi ČR a SR na ostatných úrovniach bude pokračovať.
Česko v reakcii na suverénnu zahraničnú politiku SR odložilo česko-slovenské medzivládne konzultácie. Spoločné zasadnutie vlád, ktoré sa malo uskutočniť na prelome apríla a mája v ČR, nebude. Jedným z dôvodov je aj minulotýždňová schôdzka slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Po rokovaní vlády to v stredu oznámil český premiér Petr Fiala.
„Nepovažujeme za vhodné, aby sme uskutočnili v budúcich týždňoch či mesiacoch medzivládne konzultácie s vládou slovenskej republiky tak, ako sme o nich uvažovali a ako sme sa na nich dohodli. Sme presvedčení, že v tejto chvíli nie je potrebné uskutočniť spoločné zasadnutie oboch vlád,“ oznámil Fiala s tým, že o rozhodnutí odložiť rokovanie informovali aj slovenskú stranu.
Český premiér podotkol, že vláda v Prahe si je vedomá úzkych väzieb medzi slovenskou a českou spoločnosťou a rozsiahlej spolupráce medzi krajinami a chce v tom pokračovať. „Spolupráca musí byť založená na konkrétnych projektoch, máme záujem ich rozvíjať,“ spresnil.
„Ale nie je možné zastierať, že existujú výrazné rozdiely v názoroch na niektoré kľúčové zahraničnopolitické témy,“ pokračoval Fiala a za problematické označil stretnutie Blanára s Lavrovom.
Napriek tomu, že Slovensko je členom EÚ a NATO a ČR ho vníma ako svoju najbližšiu krajinu, rozdiely vlád v pohľade na príčiny ruskej agresie na Ukrajine sú podľa Fialu zásadné. „A v takej situácii, ktorá teraz je, navyše v čase, keď sa na Slovensku pripravujú prezidentské voľby, bude prezidentská kampaň, nie je namieste robiť taký v podstate mimoriadny nadštandardný krok, ako je spoločné rokovanie vlád,“ vysvetlil rozhodnutie jeho kabinetu.
Dodal, že spolupráca medzi krajinami nekončí. „Nič nerušíme, ministri sa budú stretávať na svojich pracovných stretnutiach. Ale je potrebné týmto spôsobom zareagovať a medzivládne rokovanie odsunúť,“ doplnil predseda českej vlády.
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský uviedol, že ČR si želá dobré vzťahy nielen medzi Čechmi a Slovákmi navzájom, ale aj na politickej úrovni. „Avšak tie rozdiely v pohľadoch na zásadné zahraničnopolitické témy medzi nami a kolegami na Slovensku nás jednoducho nemôžu nechať úplne chladnými,“ povedal s tým, že priatelia k sebe majú byť úprimní a majú si vedieť povedať aj nepríjemné veci. „A ak sa Slovensko snaží o diplomaciu na obidve strany, skúsenosť je taká, že väčšinou zostanete na jednej strane,“ dodal Lipavský.
V Prahe sa 21. marca uskutoční stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4). V stredu to oznámil šéf českej diplomacie Jan Lipavský, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Lipavský o tom informoval na tlačovej konferencii, kde spolu s českým premiérom Petrom Fialom oznámili, že ČR odložila česko-slovenské medzivládne konzultácie a naplánované spoločné rokovanie oboch vlád v Česku sa neuskutoční. Český minister zahraničných vecí uviedol stretnutie šéfov diplomacie krajín V4 ako príklad toho, že spolupráca medzi ČR a SR na ostatných úrovniach bude pokračovať.
Fiala aj Lipavský v stredu kritizovali stretnutie slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom minulý piatok na okraj diplomatického fóra v Turecku.
„Správa o stretnutí slovenského ministra zahraničných vecí so Sergejom Lavrovom ma zastihla na medzipristátí na mojej indo-pacifickej ceste, kde som práve o ruskej agresii proti Ukrajine viedol celý rad rokovaní. Naši partneri na druhom konci sveta rozumejú tomu, že bezpečnosť v Európe ovplyvňuje bezpečnosť celého sveta, a preto ma trochu mrzí, že kolegovia na Slovensku to nevidia úplne rovnako,“ komentoval schôdzku Lipavský.
Minulý týždeň sa v rámci českého predsedníctva vo V4 uskutočnili dva summity zoskupenia – v utorok vrcholná schôdzka premiérov za účasti predsedu slovenskej vlády Roberta Fica a potom v stredu a vo štvrtok stretnutie šéfov parlamentov aj s účasťou predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho.
Premiér Robert Fico obhajoval stretnutie šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára (obaja Smer-SSD) s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v Turecku. Pripomína aj nedávne stretnutie ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SSD) s jeho americkým rezortným kolegom, ministrom obrany USA Lloydom Austinom v Pentagone.
Vo videu na sociálnej sieti hovorí o vyváženej a suverénnej slovenskej zahraničnej politike.
„Nech je príkladom našej odvážnej suverénnej slovenskej zahraničnej politiky nielen schopnosť pomenovávať veci správnymi slovami, ale aj konať vyvážene,“ odkázal Fico.
Premiér na margo stretnutia Blanára s Lavrovom na okraj tureckého samitu poznamenal, že o ňom vedel. „Vedel som o tomto stretnutí a odporúčal som ministrovi, aby sa s ruským ministrom stretol,“ skonštatoval Fico. Ministri zahraničných vecí mali na stretnutí podľa premiéra hovoriť o možnostiach, ktoré môže priniesť pripravovaný mierový samit vo Švajčiarsku.
Blanár po schôdzke s Lavrovom novinárom povedal, že Slovensko neplánuje na Ukrajinu vyslať svojich vojakov ani poslať zbrane. Slovensko podľa Blanára poskytuje Ukrajine humanitárnu podporu a darovalo krajine aj systémy na odmínovanie.
Zdroj: info.sk / hnonline.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…