Dôjde k úpadku medzinárodných inštitúcií, ktoré nedokázali svoju účinnosť pri riešení situácie na Ukrajine a vzniknú nové medzinárodné aliancie krajín založené skôr na pragmatických než na ideologických anglosaských kritériách, upozornil bývalý ruský prezident, ktorý v súčasnosti zastáva pozíciu podpredsedu Rady bezpečnosti Ruskej federácie.
Prísne sankcie, ktoré USA a ich spojenci uvalili na Rusko v súvislosti s konfliktom na Ukrajine, zmenia existujúci svetový poriadok, tvrdí bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev.
Medvedev, ktorý je v súčasnosti podpredsedom Bezpečnostnej rady svojej krajiny, sa tak vyjadril v piatok na kanáli Telegram, aby poukázal na možné dôsledky reštrikcií, ktoré škodia nielen Rusku, ale aj tým, ktorí ich zaviedli, ako aj celému medzinárodnému spoločenstvu.
Sankcie zničia množstvo „globálnych dodávateľských reťazcov“, čím hrozí „veľká logistická kríza“, upozornil Medvedev a dodal, že niektoré západné letecké spoločnosti môžu tiež skrachovať, pretože nebudú môcť využívať ruský vzdušný priestor.
Energetická kríza v štátoch, ktoré uvalili „sebapoškodzujúce“ sankcie na ruskú ropu a plyn, sa prehĺbi, pričom ceny energií budú naďalej rásť, predpovedal.
„Vznikne plnohodnotná medzinárodná potravinová kríza s perspektívou hladomoru v jednotlivých štátoch.“
Nestabilita národných mien, cválajúca inflácia a zničenie právnej ochrany súkromného vlastníctva povedú k menovej a finančnej núdzi, ktorá postihne jednotlivé krajiny alebo celé medzinárodné bloky, povedal Medvedev.
„Vypuknú nové regionálne konflikty“ na miestach, kde napätie zostáva nevyriešené už desaťročia, zatiaľ čo „teroristi zvýšia svoju aktivitu v domnení, že pozornosť západných vlád je odpútaná zápasom s Ruskom,“ napísal.
Vo svete môžu podľa Medvedeva vypuknúť nové epidémie v dôsledku nespravodlivej medzinárodnej spolupráce v tejto oblasti a kvôli “priamym dôsledkom použitia biologických zbraní“.
Mnohé medzinárodné orgány, ktoré sa ukázali ako neúčinné v pokusoch o urovnanie ukrajinského konfliktu, sa podľa neho rozpadnú, pričom vyzdvihol hlavnú európsku organizáciu pre ľudské práva, Radu Európy.
“Vytvoria sa nové medzinárodné aliancie krajín – založené skôr na pragmatických než na ideologických anglosaských princípoch.“
Nakoniec sa vytvorí nová bezpečnostná architektúra, ktorá prizná “slabosť západných koncepcií medzinárodných vzťahov“, „rozpad americky orientovaného sveta“ a „existenciu medzinárodne rešpektovaných záujmov krajín, ktoré prechádzajú ostrou fázou v rámci rozporov so Západom“, napísal Medvedev.
USA, EÚ a niektoré ďalšie krajiny uvalili na Moskvu sériu bezprecedentných ekonomických sankcií, odkedy začala vojenskú ofenzívu na Ukrajine. Okrem iných opatrení boli zmrazené zahraničné aktíva ruskej centrálnej banky a rôznych ďalších subjektov a podnikateľov. Rusko bolo medzitým fakticky odrezané od peňažných trhov ovládaných dolárom a eurom a množstvo zahraničných firiem prestala s krajinou obchodovať.
Celý status Dmitrija Medvedeva:
1. Mnohé globálne dodávateľské reťazce sa zrútia a môže nastať veľká logistická kríza vrátane kolapsu zahraničných leteckých spoločností, ktoré majú zakázané lietať nad Ruskom.
2. Energetická kríza sa prehĺbi v tých štátoch, ktoré uvalili „samovražedné“ sankcie na ruské dodávky energí, ceny fosílnych palív budú ďalej rásť a rozvoj digitálnej ekonomiky vo svete sa spomalí.
3. nastane plnohodnotná medzinárodná potravinová kríza s vyhliadkou na hladomor v niektorých štátoch.
4. V niektorých krajinách alebo spoločenstvách krajín môže dôjsť k menovej a finančnej kríze spojenej s narušením stability niektorých národných mien, prudkým rastom inflácie a zničením právneho systému ochrany súkromného vlastníctva.
5. Nové regionálne vojenské konflikty vzniknú na miestach, kde sa situácia už dlhé roky nerieši mierovou cestou alebo kde sa ignorujú významné záujmy hlavných medzinárodných aktérov.
6. Teroristi, ktorí sa domnievajú, že pozornosť západných orgánov je teraz rozptýlená konfliktom s Ruskom, budú aktívnejší.
7. Vypuknú nové epidémie spôsobené nedostatkom poctivej medzinárodnej spolupráce v hygienickej a epidemiologickej oblasti alebo priamymi dôkazmi o použití biologických zbraní.
8. Dôjde k úpadku medzinárodných inštitúcií, ktoré nedokázali svoju účinnosť pri riešení situácie na Ukrajine, ako napríklad Rada Európy.
9. Vzniknú nové medzinárodné aliancie krajín založené skôr na pragmatických než na ideologických anglosaských kritériách.
10. V dôsledku toho sa vytvorí nová bezpečnostná architektúra, ktorá de facto a potom aj de jure prizná zistené skutočnosti:
a) slabosť západných koncepcií medzinárodných vzťahov, ako je „poriadok založený na pravidlách“ a iné nezmyselné západné haraburdy;
b) rozpad myšlienky americko-centrického sveta;
c) existenciu medzinárodne rešpektovaných záujmov tých krajín, ktoré sú v ostrom konflikte so západným svetom.
Zdroj: rt.com / InfoVojna
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…