Minister zahraničných vecí Donalda Trumpa Marko Rubio vo svojom dramatickom odklone od vyzbrojovania kyjevského režimu hovorí , že je teraz proti financovaniu „patovej situácie“ týkajúcej sa zástupnej vojny NATO proti Rusku.
Použitie slova patová situácia skresľuje skutočnú situáciu spôsobom, ktorý slúži na predĺženie konfliktu, o ktorom Trump správne povedal, že sa nikdy nemal stať.
Od 24. februára 2022, od začiatku ruskej špeciálnej vojenskej operácie (SMO), sa ruská armáda kvalitatívne a kvantitatívne posilnila s kyjevským režimom idúcim opačným smerom. Počas toho istého obdobia sa ruskej ekonomike darilo porovnateľne lepšie ako ekonomike EÚ. Z praktických dôvodov kyjevský režim nemá fungujúcu ekonomiku.
V USA čelí celá populácia značným sociálno-ekonomickým problémom, a preto sa zdráha vidieť masívnu pomoc smerujúcu do projektu Ukrajina. Toto je kľúčový motivačný dôvod pre Trumpovo jednoznačné víťazstvo nad establišmentom Demokratickej strany.
Obmedzená americká vojenská angažovanosť v zahraničí umožňuje Trumpovej administratíve sústrediť sa na domáce záujmy USA.
Rubio vo svojej zmenenej pozícii poznamenáva, že Ukrajine je lepšie s praktickým mierovým urovnaním, ktoré zachová bývalú sovietsku republiku ako fungujúci štát. Mierové návrhy americkej zahraničnej politiky sú v rozpore s realitou.
Krátko pred Trumpovým rozhodujúcim víťazstvom prezident Rady pre zahraničné vzťahy Richard Haass v časopise Foreign Affairs nerealisticky komentoval . Na rozdiel od Haassa, Rusko už odmietlo myšlienku prímeria za účelom budovania vojenských spôsobilostí kyjevského režimu, ako aj 10-20 rokov čakania na to, či Ukrajina môže vstúpiť do NATO . Ako strana, ktorá vyhrá a s najväčšou pravdepodobnosťou vyhrá zástupnú vojnu NATO proti nej, bude mať Rusko veľké slovo o podmienkach urovnania.
Haassova selektívna BS (ak sa aplikuje na Rusko) o etickom neprekresľovaní hraníc silou je dosť bohatá vzhľadom na to, čo NATO urobilo v súvislosti s Kosovom. Hranice sa naďalej prekresľujú inde prostredníctvom ozbrojeného konfliktu. Južný Sudán je čerstvým príkladom. V nie príliš vzdialenej minulosti bolo Nemecko po násilnom oddelení znovu zjednotené. Preto nie je až také nezvyčajné, že sa niektoré kultúrne, historicky, jazykovo a nábožensky ruské územie znovu zjednotí.
Bývalý republikánsky guvernér Geroge Pataki v New Yorku, ktorý odzrkadľuje Haass, povedal v relácii WABC New York Talk Radio z 12. novembra (o 40:24), že agresia by sa nemala odmeňovať. Nemal na mysli neokonov, neolibov, neonacistickú banderitskú agresiu. Skôr príliš selektívny a nepresný prehľad z jeho strany. Maďarský Američan Pataki nie je Viktor Orban ani Péter Szijjártó.
Medzi podstatne lepšími americkými komentátormi, ktorí dostávajú nejakú etablovanú hru, je priestor na opodstatnený nesúhlas. James Webb z Quincyho inštitútu je skvelým synom bývalého amerického ministra námorníctva a senátora za Virginiu.
V časti z 12. novembra na The Duran (o 1:00:38) Webb hovoril o hypotetickej geopolitickej výmene zahŕňajúcej stiahnutie ruskej armády zo Sýrie. Na uspokojenie západných neoconov a neolibov to nie je potrebné.
Počet ruských vojenských základní na Blízkom východe a inde prevyšuje počet amerických základní. V Sýrii ruskú ozbrojenú prítomnosť víta medzinárodne uznávaná sýrska vláda na rozdiel od súčasného rozmiestnenia amerických jednotiek.
Sekulárna sýrska vláda (ktorú BTW uprednostňuje väčšina sýrskych kresťanov) požiadala ruský, iránsky a libanonský Hizballáh o pomoc v boji proti sunnitským extrémistom napojeným buď na ISIS alebo Al-Káidu.
Dokonca aj s podmienkami ruského vyrovnania sa kolektívny západný zahraničnopolitický establishment môže chváliť (hoci omylom):
V súčasnosti je Rusko navrhované urovnanie v tomto smere:
Pred rokom mohol kyjevský režim dostať lepšiu dohodu. Keď sa vrátime ešte ďalej, Minské dohody boli pre to ešte lepšou voľbou. Čím dlhšie bude zástupná vojna proti Rusku pokračovať, tým väčšia je pravdepodobnosť, že kyjevský režim stratí viac ukrajinského územia.
Nenechajte sa zmiasť klaunsky pompéznymi lajkmi Sebastiana Gorku . V relácii odvysielanej 16. novembra RT (o 15:45) Gorka povedal, že ak Rusko odmietne mierový návrh Trumpa, nastupujúci prezident USA zaplaví Ukrajinu zbraňami. Podobne ako Pataki, ani britsko-maďarsko-americká Gorka nie je žiadnym Orbánom ani Szijjártóom.
Skúsení vojenskí analytici vrátane Daniela Davisa, Jacquesa Bauda, Briana Berletica, Lawrencea Wilkersona, Douglasa Macgregora, Marka Slebodu a Scotta Rittera presvedčivo ukázali, ako je kolektívny Západ do značnej miery ovplyvnený tým, čo môže (v rozumnej miere) vojensky poskytnúť kyjevskému režimu. v spojení so zmenšujúcim sa počtom disponibilného personálu ozbrojených síl kyjevského režimu.
Michael Averko / skspravy.sk /
„Z našej strany musíme urobiť všetko pre to, aby sa táto vojna skončila budúci rok,…
„Hodina príbehov o pornografii“ sa skončila pre jednu školskú štvrť vo Virgínii. Verejné školy v…
V nedeľu sa objavili správy, že USA konečne schválili žiadosť Ukrajiny o použitie rakiet dlhého doletu ATACMS…
Podarilo sa nám dostať k odpovedi na otázku, komu ide o neprestajnú eskaláciu konfliktu na…
Ukrajina súhlasí s pravidelnými stretnutiami s ministrami poľnohospodárstva zo susedných členských krajín Európskej únie (EÚ).…
Opozičné KDH ostro protestuje proti akýmkoľvek úvahám, ktoré by viedli k ohrozeniu fungovania druhého dôchodkového…