domovina

Proti návrhu vlády na zoznam dvojjazyčných obcí protestujú národné a vlastenecké organizácie slovenskej inteligencie

Národné a vlastenecké organizácie slovenskej inteligencie dôrazne protestujú proti návrhu nariadenia vlády SR, ktorým sa vydáva zoznam obcí, v ktorých občania Slovenskej republiky patriaci k národnostnej menšine tvoria najmenej 15 % obyvateľstva. Protestné stanovisko uvádzame v plnom znení.

Národné a vlastenecké organizácie slovenskej inteligencie dôrazne protestujú proti návrhu nariadenia vlády SR, ktorým sa vydáva zoznam obcí, v ktorých občania Slovenskej republiky patriaci k národnostnej menšine tvoria najmenej 15 % obyvateľstva.

Návrh nariadenia obsahuje účelovo zavádzajúce, vymyslené a maďarizujúce označovania obcí v menšinovom jazyku, viaceré obce nedosahujú potrebnú percentuálnu hranicu, s politickým zdôvodnením pribudli obce na základe vyhodnotenia sčítania obyvateľov a iluzórnej tzv. druhej národnosti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Do zoznamu sa zaradili aj obce, v ktorých žije napr. 0 % (0 obyvateľov) príslušníkov (ukrajinskej) menšiny! Aj tieto obce budú musieť povinne používať menšinový jazyk podľa zákona minimálne ešte 10 rokov pre žiadnych príslušníkov menšiny! Návrh zoznamu obcí absurdne kopíruje zoznam obcí z roku 2011, ktoré už vtedy nedosahovali potrebnú 20 % hranicu pre využívanie menšinových práv. Napr. Šaľa (2011 – 14,2 % prísl. menšiny), Senec (2011 – 14,5 %), Jelšovec (2011 – 10 %), Veľká Ida (2011 – 9,9 %), Slovenské Nové Mesto (2011 – 9 %), Slizké (2011 – 1,9 %!) a ďalšie desiatky obcí.

Predkladaným nariadením sa vnucujú aj zmeny viacerých súčasných vžitých a tradičných označení v menšinovom maďarskom jazyku na maďarizujúce označenia z obdobia maďarskej okupácie (1938-1945) nachádzajúce sa už v zozname z roku 2011, ako napr. Mad (obec Mad) na Nagymad, označenie Sáró (obec Šárovce) na Nagysáró, označenie Lök (obec Lok) na Garamlök, označenie Nyír (obce Nýrovce) na Nyírágó, označenie Szelőce (obec Selice) na Sókszelőce, označenie Lipóc (obec Lipovec) na Gömörlipóc atď.

Ďalšia skupina maďarizujúcich označení pre obce v menšinovom maďarskom jazyku bola umelo vytvorená v roku 2011 a tieto obce sa nachádzajú aj v aktuálne predloženom zozname obcí. Uvedené obce nikdy nemali paralelné označenie v menšinovom (maďarskom) jazyku.

Označenia, ktoré sa (prvýkrát v dejinách) v nariadení z roku 2011 úplne bezdôvodne prisudzujú týmto obciam sa nevyskytovali ani v zákone č. 191/1994 Z. z. o označovaní obcí v jazykoch menšín – v tzv. tabuľovom zákone. Príslušné obce mali od svojho vzniku len jediné pomenovanie, a to názov v slovenskom jazyku. Týka sa to napr. obcí Hviezdoslavov, Hurbanova Ves a ďalších.

V novom zozname obcí sa absolútne neodôvodnene nachádzajú obce na základe priznania si účelovo zriadenej tzv. druhej národnosti, ktorú si mohli občania Slovenska uviesť v sčítaní obyvateľov v roku 2021. Ide o navýšenie počtu obcí o 125. Slovenská ani európska legislatíva neumožňuje nárokovať si menšinové práva, ak ide len o nejaký približný, iluzórny, experimentálny vzťah k tzv. druhej národnosti.

Novým prvkom s cieľom pomaďarčiť pôvodné slovenské kolónie z 20-tych rokov 20. stor., ktoré zakladali slovenskí osadníci sú označenia častí obcí. Opäť sa viacerým takýmto častiam prisudzuje revizionistické pomenovanie, ktoré nemá nič spoločné s uvedenými slovenskými označeniami.

Chceme prinavrátenie dôstojného pomenovania obcí nesúce názov po slovenských osobnostiach aj v menšinových jazykoch – Gabčíkovo, Kolárovo, Hurbanovo, Štúrovo atď. V novom zozname sú tieto obce uvedené aj s prekladom do menšinového jazyka, čo je agresívny zásah do národného cítenia Slovákov a historickej pamäti na maďarskú okupáciu.

Európske a ďalšie medzinárodné dokumenty (napr. Rámcový dohovor na ochranu národnostných menšín) uvádzajú, že štát v oblastiach tradične obývaných významným počtom osôb patriacich k národnostným menšinám a s prihliadnutím na svoje osobitné podmienky sa bude snažiť uvádzať tradičné miestne názvy, názvy ulíc a ďalšie miestopisné údaje určené pre verejnosť aj v jazyku menšiny, ak je o takéto označenia dostatočný záujem.

Nie je nám známe, že by uvedené obce a časti obcí alebo príslušníci menšiny žijúci v týchto obciach niekedy prejavili záujem o oficiálne používanie označení v ich materinskom jazyku. Zaradením umelých a maďarizujúcich označení do nariadenia vlády SR sa nerešpektujú medzinárodné dokumenty.

Rozhodovanie o zaradení označenia obce v menšinových jazykoch do zoznamu obcí musí realizovať odborná komisia (s členmi aj za Maticu slovenskú) podobne, ako to bolo pri tzv. tabuľovom zákone.

Účelovo a politicky zneužívané menšinové práva neustále vytvárajú národnostné napätie a konflikty, zhoršujú slovensko-maďarské vzťahy, oslabujú suverenitu celého štátu a bezpečnosť všetkých obyvateľov.

Vyzývame vládu Slovenskej republiky a všetkých politických predstaviteľov, aby sa konečne začali starať aj o dlhodobú asimiláciu, diskrimináciu a obmedzovanie ústavných práv Slovákov na národnostne zmiešaných územiach SR – zásluhou volebného systému a štátnej jazykovej politiky príslušníci väčšinovej spoločnosti v štáte nemajú zastúpenie v obecných samosprávach a neriadia si svoje verejné záležitosti, školy s vyučovacím slovenským štátnym jazykom nevedú slovenskí riaditelia, preto slovenské deti už 30 rokov vychováva Budapešť, bez ovládania menšinového jazyka nie je možné zamestnať sa v obci.

Najhoršie na tom sú Slováci v Maďarsku, ale vládne reprezentácie to dlhodobo ignorujú, lebo zahraniční Slováci nie sú potenciálni voliči, ako príslušníci menšín vhodní na politické zneužívanie.

Dlhodobá agenda vytvoriť zo Slovenska tzv. multietnický, nejednotný a národne a národnostnými konfliktmi oslabený štát má svoje systematické nástroje aj v takýchto „nenápadných“ označovaniach obcí. Majme sa na pozore! Ak povolíme, prídu ďalšie, nebezpečnejšie národnostné agendy. Slovenská republika (zatiaľ) s vyše 83 % obyvateľstvom hlásiacim sa k slovenskej národnosti nikdy nemôže byť mnohonárodnostným štátom!

Združenie slovenskej inteligencie

SKsprávy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

13 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

15 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

15 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

15 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

15 hodín ago