Propolis je vysoko biologicky aktívna látka, ktorá sa v medicíne využíva už z dávnych čias. Profesor Neumyvakin zhrnul nasledujúce recepty, založené práve na báze propolisu a ktoré vám nepochybne pomôžu vyrovnať sa s mnohými chorobami.
Propolis (20 % alkoholový extrakt) — 1 diel
Oman pravý (Inula helenium) – koreň — 1 diel
Najskôr si pripravte odvar z omanu pravého. Vezmite suchý rozdrvený koreň omanu, zalejte ho v tmavej fľaši čistým alkoholom a na 20 dní odložte na tmavé miesto. Preceďte.
Pripravený výluh zmiešajte s 20 % tinktúrou propolisu v pomere 1:1. Užívajte 25 – 30 kvapiek, 2 – 3-krát denne. Prípravok je tiež účinný pri pľúcnych ochoreniach a žalúdočno-črevných problémoch.
Pri ateroskleróze, koronárnej bolesti srdca, závratoch, nadmernom tepe srdca, hypertrofii, či poruchách spánku, sa odporúča nasledujúci recept:
Propolis (20 % alkoholový extrakt) — 1 diel
Hloh (farmaceutická tinktúra) — 1 diel
Zmiešajte farmaceutickú tinktúru z hlohu s 20 % extraktom z propolisu. Užívajte 20 – 30 kvapiek, 2 – 3-krát denne, 20 – 30 minút pred jedlom.
Ďalší účinný recept – propolisovo-cesnakového liečiva:
Propolis (10 % alkoholový extrakt) — 30 ml
Cesnak — 200 g
Včelí med — 50 g
Prípravok má výrazné antisklerotické účinky, posilňuje srdcový sval, zlepšuje krvný obeh, pomáha normalizovať srdcový rytmus, spánok, znižuje krvný tlak. Najskôr si pripravte cesnakový odvar.
Čerstvú cesnakovú masu (na jej získanie dvakrát pomeľte cesnak v mlynčeku na mäso), zalejte 200 ml 96 % alkoholu a zmes nalejte do fľaše z tmavého skla.
Výluh udržiavajte na tmavom mieste 10 – 12 dní, následne prefiltrujte, pridajte med, 10 % alkoholový extrakt propolisu, poriadne rozmiešajte, aby sa med úplne rozpustil a znova odložte ešte na 2 – 3 dni.
Liečivo si kvapkajte do 50 ml mlieka a užívajte 3-krát denne, 20 – 30 minút pred jedlom.
Dávkovanie propolisovo-cesnakového liečiva
Od 11. dňa užívajte 25 kvapiek 3-krát denne do konca mesiaca (30. dňa). Potom prípravok prestaňte užívať a kúru znova zopakujte o 5 mesiacov.
Liek má pri ateroskleróze vynikajúci profylaktický a liečebný účinok – očisťuje telo od aterogénnych tukov, zvyšuje elasticitu ciev, zlepšuje metabolizmus, vyskytuje sa opačný vývoj aterosklerózy, predchádza vzniku stenokardie a infarktu. Okrem toho je prípravok užitočný aj pri žalúdočných vredoch, infekcii dvanástnika, chronickej enterokolitíde, chronickej bronchitíde, zápale pľúc a pri tendencii k akútnym chorobám dýchacích ciest.
Cennou vlastnosťou propolisovo-cesnakového liečiva je schopnosť zvyšovať obranyschopnosť organizmu a zabraňuje vývoju nových výrastkov a nádorov (obzvlášť dobrý účinok sa dá pozorovať, ak sa liek používa pri pred-rakovinových stavoch, pri žalúdočných vredoch, chronickom zápale žalúdka, ulceróznej kolitíde atď.).
Na liečbu aterosklerózy sa odporúča aj nasledujúce zloženie:
Propolis (20 % alkoholový extrakt) — 100 ml
Oman pravý (Inula helenium) – koreň —20 g
Alkohol —100 ml
Skorocel väčší (listy) — 40 g
Ľubovník bodkovaný (zeleň) — 30 g
Stavikrv vtáčí (zeleň) — 20 g
Pŕhľava dvojdomá (listy) — 10 g
3 polievkové lyžice pomletej zmesi zalejte v termoske 0,75 l vriacej vody a nechajte 1 – 1,5 hodiny lúhovať. Preceďte a vypite do 24 hodín v 4 – 5 dávkach, 20 – 30 minút pred jedlom.
Súčasne užívajte 20 % propolisovú tinktúru po 30 kvapiek, 3-krát denne.
V prípade poškodenia periférneho krvného obehu, prírodná medicína odporúča nasledovný prípravok.
Propolis vo forme 20 % alkoholovo-vodnej emulzie užívajte s mliekom alebo čajom 3-krát denne pred jedlom. Odporúča sa užívať ho počas 15 – 20 dní. Kúru zopakujte každé 3 – 4 mesiace.
V prípade trofických vredov odporúča tradičná medicína použitie propolisovej masti v kombinácii s včelím peľom a nasledujúcimi liečivými rastlinkami.
Dvojzub trojdielny (bylina) — 20 g
Ľubovník bodkovaný (bylina) — 20 g
Sladké drievko (korene) — 15 g
Koriander siaty (plody) — 15 g
Rumanček (kvety) — 10 g
Pyštek obyčajný (bylina) — 10 g
Bielolístok barinný (bylina) — 10 g
Zmiešajte maslo a rozdrvený propolis. Priveďte do varu a 5 – 7 minút varte na veľmi nízkej teplote, aby sa propolis čo najviac rozvaril. Mierne ochlaďte a preceďte cez veľmi jemné sito alebo tkaninu. Používajte ako masť – naneste na bolestivé miesta.
Na liečbu angíny, faryngitídy, zhoršenej chronickej tonzilitídy atď., a tiež ako ich prevenciu môžete používať nasledujúcu kombináciu bylín s propolisom.
Všetky rastlinky poriadne pomlieť. Zoberte 1 polievkovú lyžicu zmesi, zalejte 1 pohárom vriacej vody, nechajte zakryté lúhovať 15 minút, odokryté ďalších 30 – 40 minút a preceďte. Pridajte 20 % alkoholovú emulziu propolisu a na výplach úst a hrdla používajte 4 – 5-krát denne.
Na výplach proti angíne a tiež chronickej tonzilitíde sa odporúča nasledovný prípravok:
Propolis (10 % alkoholový extrakt) — 20 – 30 kvapiek
Ľubovník bodkovaný (bylina) — 1 polievková lyžica
Suchú drvenú bylinku ľubovníka zalejte 1 pohárom vriacej vody, nechajte zakrytú lúhovať 15 minút a potom odokryte a nasledujúcich 30 – 40 minút pomaly nechajte ochladnúť. Preceďte.
Pridajte 10 % alkoholový extrakt propolisu (množstvo extraktu v recepte je vhodné na 0,5 šálky odvaru z ľubovníka) a vypite ešte teplé. Tento prípravok má silné antimikrobiálne a protizápalové účinky a zároveň veľmi príjemnú vôňu.
Pri angíne, tonzilitíde, laryngitíde, či faryngitíde môžete propolis používať aj v jeho prirodzenej forme:
Propolis prírodný – 3,4 g
Odporúča sa žuvanie kúsku propolisu počas 20 minút 2 – 3-krát denne.
Na výplach pri angíne, zhoršenej chronickej tonzilitíde, faryngitíde, ochoreniach ďasien, ústnej sliznice atď., a tiež na ich prevenciu môžete použiť aj tento recept:
Propolis (20 % alkoholový extrakt) — 40 kvapiek
Skorocel (listy) — 1 polievková lyžica
Vezmite suché rozomleté listy skorocelu, zalejte ich pohárom vriacej vody, lúhujte 10 – 15 minút a nechajte vychladnúť 0,5 – 1 hodinu. Následne pridajte 20 % alkoholový extrakt z propolisu a vykloktajte si prípravkom hrdlo a ústnu dutinu.
Na mazanie sliznice ústnej dutiny a mandlí pri chronickej tonzilitíde, laryngitíde a faryngitíde:
Propolis (10 % alkoholový extrakt) — 10 ml
Med — 100 g
Aloe (šťava) —30 g
Zmiešajte med so šťavou z aloe a pridajte alkoholový extrakt z propolisu. Výslednú zmes aplikujte každý deň (2-krát denne) po dobu 20 – 30 dní.
Pri ochoreniach ústnej dutiny sa odporúča výplach propolisovým odvarom:
Propolis — 25 g
Ľubovník (listy) — 50 g
Alkohol — 100 ml
Vezmite propolis, rozdrvte ho tak, aby kúsky neboli väčšie ako 0,4 mm, nasypte do fľaše z tmavého skla, pridajte alkohol alebo silnú vodku a dobre premiešajte do úplného rozpustenia propolisu.
Pridajte suché rozomleté listy ľubovníka a nechajte 15 dní lúhovať. Pravidelne fľašu pretrepávajte. Nakoniec prefiltrujte. Na výplach vám stačí 20 – 30 kvapiek a pol pohára vody. Kloktajte 4 – 5-krát denne.
Pri chronickej faryngitíde dosiahnete dobrý výsledok výplachom ústnej dutiny a nosa extraktom z propolisu:
Propolis (30 % alkoholový extrakt) — 1 diel
Glycerín — 2 diely
Broskyňový olej — 2 diely
30 % alkoholový extrakt zmiešajte s glycerínom a broskyňovým olejom. Výslednou zmesou si potierajte ústnu dutinu aj nos. Opakujte 10 – 15 dní.
Pri zápalových ochoreniach ústnej dutiny: zápale ďasien, stomatitíde, glossitíde – zápalovom ochorení jazyka, parodontitíde, sa odporúča sa používať aerosólový prípravok, obsahujúci propolis. Zvlhčujte ním zapálenú oblasť 1 – 3-krát denne. Opakujte 5-7 dní.
Na liečbu zápalových ochorení nosovej dutiny, úst a hrtana:
Propolis — 30 g
Rektifikovaný alkohol — 100 g
Broskyňový olej — 2 diely
Rozdrvený propolis naložte na 1,5 – 2 týždne do retifikovaného alkoholu a pravidelne zmes pretraste. Výslednú emulziu prefiltrujte a zmiešajte s broskyňovým olejom. Počas 10 – 15 dní si liekom raz denne mažte ústnu dutinu a hrtan. Môžete si ho tiež kvapkať do nosa pri chronickej nádche.
Pri zápale ďasien, stomatitíde, začiatočných štádiách parodontózy, kandidóze, sa odporúča nasledovná upokojujúca procedúra – bolestivé miesta umyte peroxidom vodíka, vysušte teplým vzduchom, následne na ne nakvapkajte niekoľko kvapiek 50 % alkoholového extraktu z propolisu, aby sa vám vytvoril tenký propolisový film.
Pri parodontóze sa odporúča nasledujúci odvar:
Propolisový med 10 % — 1 čajová lyžička
Puškvorec obyčajný (korene) — 0,3 – 0,5 g
Po dobu 5 – 7 dní žuvajte 3-krát denne jemný prášok z koreňov puškvorca. Súčasne užívajte 10 % propolisový med, ktorý sa odporúča držať v ústach do úplného rozpustenia 2 – 3-krár denne.
Tento liek používajte na liečbu parodontózy až po klasickom liečení ústnej dutiny, a odstránení koreňov zlých zubov:
Propolis —30 g
Dipropylénglykol —70 g
Čistý včelí vosk — 0,5 g
Tento prípravok sa vstrekuje priamo do tkaniva alveol (zubných lôžok, v ktorých sa nachádzajú korene zubov), každý deň po dobu 2 – 3 týždňov. Spôsob použitia je potrebné prekonzultovať s vaším zubným lekárom.
Ak vás bolí zub, použite kúsok propolisu o veľkosti hrášku. Priložte ho ku koreňu bolestivého zuba a nechajte pokým bolesť neustúpi.
Predpokladá sa, že analgetický účinok éterického oleja propolisu mnohonásobne prekonáva anestetický účinok prokaínu a novodobo sa 2 – 4 % alkoholový extrakt z propolisu začal bežne používať v stomatologickej praxi.
Pri bolesti zubov môžete hneď na začiatku použiť soľný roztok (1 č. lyžička na 0,5 pohára teplej vody), a následne malý kúsok propolisu (ako necht na ukazováku) vložte z vnútornej strany k bolestivému zubu.
Je to veľmi efektívna látka, samozrejme ak sa používa kvalitná (mala by spôsobiť mierny pocit pálenia v ústnej dutine a necitlivosť jazyka).
Propolis — 40 g
70 % alkohol — 100 ml
Rozdrvený propolis zalejte alkoholom a odložte na 7 – 10 dní. Pravidelne pretrepávajte. Následne prefiltrujte cez tkaninu. Zmes nechajte odstáť a kvapalnú časť zlejte do druhej nádoby. Pridaním vody sa výsledná emulzia dostane na 40 % koncentráciu, kedy sa už môže používať na liečebné účely – navlhčené tampóny môžete prikladať k bolestivému zubu.
Môžete si tiež pripraviť extrakt s použitím iných pomerov: vezmite 30 g propolisu, zalejte 20 ml silnej vodky a na 7 – 10 dní odložte. Potom extrakt opatrne prefiltrujte a nalejte do tmavej fľaše, kde je pripravený na ďalšie použitie. Pri bolestiach zubov navlhčite kúsok vaty a prikladajte pacientovi na zub.
Pri bolestiach zubov môžete použiť:
Puškvorec (korene) — 100 g
Vodka —1 l
Propolis — 10 – 12 g
Vezmite 0,5 l vodky, pridajte do nej korene puškvorca a na týždeň odložte. Presne tak isto pripravte emulziu z propolisu: v 0,5 l vodky rozpustite najemno rozdrvený propolis.
Oba výluhy prefiltrujte a používajte súčasne: 1 polievkovú lyžicu puškvorca zmiešajte s 1 č. lyžičkou propolisu. Touto tinktúrou si pred spaním 3 minúty vyplachujte ústnu dutinu. Dĺžka kúry je maximálne jeden mesiac. Bolesť by mala zmiznúť do 2 – 3 dní.
Počas vyplachovania sa propolis a alkaloidy puškvorca prenikajú do hlbokých tkanív bolestivých zubov. Puškvorec pôsobí proti bolesti a propolis tesní všetky mikrotrhlinky. Zuby prestávajú bolieť. Pri tejto liečbe sa dokonca aj slabé korene stávajú silnejšími a prestávajú sa ničiť. Tento spôsob liečby zubov sa niekedy nazýva aj Kyjevský.
Rozdrvený propolis zalejte v sklenenej nádobe etylovým alkoholom (retifikátom) a nechajte ho lúhovať sa pri izbovej teplote po dobu 2 dní. Potom prefiltruje a zrieďte prevarenou vodou, aby ste dostali 30 % obsah alkoholu.
Užívajte 40 kvapiek prípravku 3-krát denne, hodinu pred jedlom. Kvapky si rozpustite v mlieku alebo v čaji a kúru udržujte 10-15 dní.
Pri ochoreniach tráviaceho traktu a žlčových ciest:
Propolis — 100 g
Mlieko — 1,5 l
Čerstvé mlieko priveďte do varu, odstavte z ohňa a nechajte vychladnúť na 60 – 70 °С, pridajte rozdrvený propolis miešajte do jeho úplného rozpustenia. Následne prefiltrujte. Keď mlieko vychladne odstráňte z jeho povrchu jemný film. Propolisové mlieko užívajte 3 – 4-krát denne po 100 ml, 30 minút pred jedlom.
Pri chronickej gastritíde s nízkou kyslosťou sa odporúča nasledovný recept:
Propolis (10 % alkoholový extrakt) — 7 ml
Med — 78 g
Bryophyllum pinnatum (púčikovec) (šťava) —15 ml
Zmiešajte svetlý med, šťavu z púčikovca, alkoholový extrakt z propolisu a dajte variť do vodného kúpeľa pri teplote 45 °C na 20 – 30 minút. Neustále miešajte. Výsledný odvar s propolisom by mal mať krémovú konzistenciu a príjemnú vôňu. Skladujte v nádobách z tmavého skla. Užívajte 1 polievkovú lyžicu 3-krát denne, hodinu pred jedlom. Liečba by mala trvať 1 – 2 mesiace.
Pri problémoch žalúdka: hnačka, chronická gastritída a enterkolitída:
Propolis (20 % alkoholový extrakt) — 30 kvapiek
Čremcha obyčajná (plody) — 1 polievková lyžica
Suché plody čremchy zalejte pohárom vriacej vody a na slabom ohni varte 10 – 15 minút. Preceďte, pridajte alkoholový extrakt z propolisu a pite 0,3 – 0,5 pohára, 2 – 3-krát denne, 20 – 30 minút pred jedlom.
Pri žalúdočných vredoch sprevádzaných silnou bolesťou:
Propolis (10 – 20 % alkoholový extrakt) — 40 kvapiek
Prokaín (0,25 % roztok) — 50 ml
Alkoholový extrakt propolisu zmiešajte s teplým roztokom prokaínu a vypite 1,5 hodiny pred jedlom, 3-krát denne. Liečba by mala trvať 4 – 8 týždňov a sprevádzať by ju mala vhodná zdravá strava.
Pri bolestiach žalúdočných vredov sa odporúča odvar z propolisu:
Propolis (30 % roztok) 1 č. lyžička
Voda – 50 ml
Propolisovú emulziu rozrieďte s vodou a vypite hodinu pred raňajkami. Kúra trvá 2 – 3 týždne.
Na liečbu žalúdočných vredov, zápalu dvanástnika, najmä žalúdočných vredov u mladých ľudí:
Propolis —10 g
Šípkový olej alebo olej z rakytníka —100 ml
Očistený, dôkladne rozdrvený propolis zalejte šípkovým olejom. Môžete použiť aj olej z rakytníka. Výslednú zmes varte vo vodnom kúpeli 30 minút, premiešavajte sklenenou tyčinkou a napokon prefiltrujte cez dve vrstvy tkaniny. Nalejte do fliaš z tmavého skla. Bezprostredne pred použitím pridajte 30 % olejový roztok vitamínu E – 1 ml roztoku na 10 ml pripraveného propolisového oleja.
Na liečbu žalúdočných vredov
Propolis — 1 diel
Alkohol — 8 dielov
Voda — 1 diel
Rozpustite 10 % alkoholový extrakt z propolisu v 80 % alkohole. Roztok užívajte 10 minút pred jedlom po 1 polievkovej lyžici. Po zmiznutí vredu, na týždeň prestaňte liek užívať a potom pokračujte užívaním denne počas polroka. Na kúru budete potrebovať 180 ml.
Pri žalúdočnom alebo dvanástnikovom vrede:
Propolis — 100 g
Obyčajné maslo — 1 kg
Maslo roztopte a priveďte do varu v smaltovanom hrnčeku. Nechajte na ohni a pridajte rozdrvený propolis. Varte 15 minút pri teplote 80 °С. Preceďte cez 1 vrstvu gázy. Užívajte 1 č. lyžičku 3-krát denne, 1 hodinu pred jedlom. Kúra trvá 3 týždne.
Bulharský recept na liečbu žalúdočných vredov:
Propolis — 100 g
Ľan (semená) — 20 g
Ovos (zrná) — 50 g
Lopúch — 1 list
Vodka — 1 diel
Voda — 1 diel
Propolis, ľanové semeno, zrná ovsa a na jemno narezaný list lopúcha priveďte do varu v 0,5 l zmesi vody a vodky. Nechajte lúhovať 72 hodín. Preceďte. Užívajte 1 polievkovú lyžicu pred jedlom, pokiaľ nenastane zhoršenie.
Profesor Dr. Ivan Pavlovič Neumyvakin – Propolis. Mýty a realita.
zdroj apreklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného…
Pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov žijúcich na Slovensku je existenčne dôležité pre stabilitu krajiny. Skonštatoval…
Novým veľvyslancom Slovenska v Ruskej federácii bude Peter Priputen. Pred jeho vyslaním sa s ním…
Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická. Liberálny Denník…
Prezident Českej republiky napísal otvorene rusofóbny list Donaldovi Trumpovi, konštatuje agentúra RIA - novosti. Spojené…
Z Nemecka sa najnovšie ozýva požiadavka, aby Ukrajina zaplatila reparácie za škody na plynovodoch Nord…