„Túto poctu zvyčajne udeľujú krajine, ktorá si za posledných 12 mesiacov polepšila najviac. Ukrajina je teda istým spôsobom nezvyčajná voľba, keďže život väčšiny Ukrajincov sa od februárovej nevyprovokovanej invázie Vladimíra Putina do ich krajiny dramaticky zhoršil. Veľa ľudí zomrelo. Mestá boli rozdrvené a spálené. Milióny ľudí opustili svoje domovy. Ekonomika Ukrajiny klesla približne o tretinu. Kvôli ruským útokom sa mnohí Ukrajinci trasú v tme bez elektriny. A predsa sa Ukrajinci tento rok ukázali“, píšu noviny.
Podľa autorov hodnotenia vynikajú štyri vlastnosti Ukrajincov: hrdinstvo, vynaliezavosť, odolnosť a inšpirácia. Na začiatku invázie si väčšina ľudí myslela, že Ukrajinu rozdrví oveľa väčší sused. Ruský prezident Vladimir Putin očakával, že sa ukrajinská armáda vzdá, no Ukrajinci hrdinsky bojovali a vydržali a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol ponuky opustiť krajinu.
Vynaliezavosťou chcú autori ocenenia povedať, že Ukrajinci si všimli slabé miesta svojich nepriateľov. Vyhodili do vzduchu ich zásoby paliva a munície a rýchlo sa naučili používať nové zbrane, ktoré im dodal Západ. Dôstojníci mali tiež právomoc rozhodovať na mieste, vďaka čomu boli ich jednotky flexibilnejšie.
Ukrajinci preukázali aj odolnosť. Keď doma netečie voda z vodovodu, roztopia sneh. Keď nie je elektrina, nachádzajú teplo a svetlo v kaviarňach s dieselovými generátormi, alebo spia v kanceláriách, kde pracujú, z ktorých mnohé majú teraz kryty proti bombám a balenú vodu. „Zdá sa, že hrôzy, ktoré im Putin naďalej spôsobuje, nepodkopali ich morálku,“ poznamenáva The Economist. Dodáva, že „až na malú výnimku oni (Ukrajinci), nereagovali na vojnové zločiny vojnovými zločinmi. Ruské sily pravidelne bombardujú civilistov, mučia zajatcov a rabujú dediny. Naopak, ruskí vojnoví zajatci sú prekvapení, ako sa s nimi dobre zaobchádza. Je to spôsobené najmä tým, že Ukrajina nie je, ako tvrdí Putin, nacistický štát, ale demokratická krajina, kde záleží na ľudských životoch. Má svoje chyby, vrátane korupcie, ale jej vláda a ľudia odmietli putinizmus už pred vojnou a teraz ho odmietajú ešte dôraznejšie,“ píše sa v článku.
„The Economist“ sa tiež domnieva, že Ukrajinci, ktorí sa postavili proti „ruskému despotovi“, chránili svojich susedov. Pretože ak by Putin dobyl Ukrajinu, mohol by zaútočiť na Moldavsko či Gruzínsko, prípadne ohroziť pobaltské štáty. „Ukrajina ukázala, že autsajdri sa dokážu postaviť previnilcom, dokonca aj obrovským. Stala sa tak inšpiráciou nielen pre krajiny s dravými susedmi, ako je Taiwan, ale aj pre utláčané národy na celom svete. Mnohí tyrani vysielajú veľké lži, aby ospravedlnili svoje zverstvá a vnucujú svoju vôľu pomocou teroru,“ píše sa v článku. „Ukrajinci ukázali, že lži sa dajú odhaliť a teroru sa dá odolať. Ich boj sa ani zďaleka neskončil. Ale ich príklad v roku 2022 nemal obdobu. Sláva Ukrajine!“ – dodáva „The Economist“.
hlavnydennik.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…