Doteraz prevládal príbeh, že jednota Západu na Ukrajine je bezprecedentným prejavom solidarity s takzvanými „demokratickými princípmi“, no teraz nikto iný ako popredný americký predstaviteľ práve zdiskreditoval túto interpretáciu udalostí.
CNN, ktorú nemožno reálne opísať ako takzvanú „ruskú propagandu“, začiatkom tohto týždňa zhodila veľkú bombu, keď citovala amerického predstaviteľa, ktorý povedal, že európska energetická kríza „bude veľkou skúškou európskej odolnosti a jednoty voči Rusku“.
Amos Hochstein, prezidentský koordinátor pre globálnu energetiku, to údajne povedal počas svojej poslednej cesty na kontinent. Toto vyhlásenie je v rozpore so všetkým, čo si od začiatku ukrajinského konfliktu tvrdila prebiehajúca informačná vojnová kampaň západných mainstreamových médií (MSM) proti Rusku.
Snímka obrazovky zo CNN cez OneWorld
Doteraz prevládal príbeh, že jednota Západu na Ukrajine je bezprecedentným prejavom solidarity s takzvanými „demokratickými princípmi“, no teraz nikto iný ako popredný americký predstaviteľ práve zdiskreditoval túto interpretáciu udalostí.
Realita teraz nastáva v tom, že táto takzvaná „jednota“ nikdy nebola ničím iným ako ilúziou, ktorá bola vnútená EÚ jej americkým vládcom po tom, čo nariadila svojim zástupcom, aby na základe toho kontraproduktívne sankcionovali Rusko. Nemysleli sme na dlhodobé dôsledky tohto vývoja, ktoré sa až teraz ukazujú.
Niektoré európske krajiny si teraz uvedomujú, že spáchali ekonomickú samovraždu a v nadchádzajúcej budúcnosti môžu byť dokonca nútené čeliť nepokojom.
O tomto scenári sa o tom oficiálne podelil rakúsky šéf bezpečnosti počas svojho posledného rozhovoru s miestnymi médiami, ale podobné obavy počas predchádzajúcich piatich mesiacov opakovali aj iní predstavitelia štátov v celej EÚ.
Je preto celkom možné, že niektorí z ich rozhodovacích činiteľov by mohli viac zmierniť protiruské sankcie, ktoré ich americký hegemón prinútil uvaliť začiatkom tohto roka.
V skutočnosti sa to už do určitej miery deje, čoho dôkazom je nedávna Rada EÚ , ktorá Európanom umožnila uzatvárať energetické dohody s Ruskom o preprave takýchto zdrojov do tretích krajín. To len dokazuje, že jednota Západu na Ukrajine sa už citeľne oslabila, a preto nemožno vylúčiť, že tento trend bude pokračovať, a preto Hochstein tento týždeň panický výlet do Európy.
Amerika sa obáva, že ešte viac takzvaného „pokroku“ v údajnej „izolácii“ Ruska sa v nasledujúcich mesiacoch zvráti v porovnaní s tým, čo mnohí očakávajú, že túto zimu bude bezprecedentná energetická kríza.
Práve z tohto dôvodu Zelenskyj žiadal , aby mu partneri jeho krajiny dovtedy pomohli dokončiť jeho protiruskú kampaň, pretože veľmi dobre vie, že sa pravdepodobne nemôže spoliehať na to, že ho budú naďalej podporovať v takej miere, v akej ho doteraz podporovali.
Dokonca aj bývalý britský premiér Johnson a generálny tajomník NATO Stoltenberg predtým vyjadrili obavy z takzvanej „západnej únavy“, ktorá odvtedy začala ovplyvňovať USA, ako dokazuje najnovšia bombová správa CNN.
Priemerný západniar musí byť poriadne zmätený, keď je svedkom toho, ako dramaticky sa zmenil oficiálny príbeh o konflikte v posledných mesiacoch. Tento proces sa začal okolo mája, keď bolo nepopierateľné, že Rusko pokračovalo v pomalom, ale stabilnom pokroku v bitke o Donbas, po ktorom MSM vyprodukovalo záplavu správ, ktoré varovali, ako tam Kyjev prehráva.
Napriek tomu trvali na tom, že Západ bol jednotný v podpore tejto rozpadajúcej sa bývalej sovietskej republiky, no teraz dokonca ani toto tvrdenie nevyvrátil nikto iný ako CNN po tom, čo v tomto smere citovala Hochsteina.
Nikto by však nemal očakávať, že Amerika neurobí niečo, aby zastavila tento trend, pretože hrozí oslabením obnovenej hegemónie Washingtonu nad EÚ, ak sa bude ďalej rozvíjať.
Nie je presne jasné, čo by to mohlo spôsobiť, ale každý by sa mal v najbližších týždňoch pripraviť na niečo alebo iné. Nedostatok jednoty Západu na Ukrajine bol úplne predvídateľný, a preto je také prekvapujúce, že sa zdá, že samotné USA sú tým úplne zaskočené. Ak sa to nebude efektívne riešiť, môže to skončiť tak, že niektoré veľké európske krajiny, ako napríklad Nemecko, hodia uterák do ringu a vyhodia Kyjev.
Andrew Korybko
Tento článok bol pôvodne publikovaný na OneWorld .
O autorovi: Andrew Korybko je americký politický analytik so sídlom v Moskve, ktorý sa špecializuje na vzťah medzi americkou stratégiou v Afro-Euázii, globálnou víziou čínskej One Belt One Road konektivity Novej hodvábnej cesty a hybridnou vojnou. Je častým prispievateľom do Global Research.
Zdroj: globalresearch/ SKsprávy
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…