Približne 300-stranová správa uvádza viacero pochybení zo strany FBI aj ministerstva spravodlivosti.
Americký prokurátor John Durham ukončil svoje štvorročné vyšetrovanie prístupu Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) k obvineniam voči bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi z údajných väzieb na Rusko počas predvolebnej kampane v roku 2016. Durham vo svojej správe zverejnenej v pondelok kritizuje FBI, avšak vo svojich zisteniach nezašiel tak ďaleko ako Trump, ktorý podľa agentúry AP očakával odhalenie „zločinu storočia“, informuje TASR.
Približne 300-stranová správa uvádza viacero pochybení zo strany FBI aj ministerstva spravodlivosti voči Trumpovi. Durham kritizuje FBI za spustenie vyšetrovania na základe „surových, nezanalyzovaných a nepotvrdených spravodajských informácií“, pričom upozorňuje, že úrad v tomto prípade konal nezvyčajne rýchlo. Vyšetrovatelia podľa neho zároveň ignorovali dôkazy, ktoré by mohli spochybniť ich predpoklad o údajných väzbách Trumpa na Rusko.
K pochybeniam sa však pred súdom priznal iba jeden nižšie postavený zamestnanec FBI, pričom ďalšie dva podobné prípady sa na súde skončili v prospech obžalovaných. Viaceré prehrešky zo strany FBI, ktoré uvádza Durham, však už dávnejšie preverila inšpekcia ministerstva spravodlivosti a aj samotná FBI v tejto súvislosti prijala niekoľko nápravných opatrení.
Durhamove zistenia však podľa AP opätovne upriamia pozornosť na FBI v čase, keď sa Trump rozbieha do volebnej kampane. Okrem toho Republikáni v Kongrese spustili svoje vlastné vyšetrovanie údajného zneužívania FBI a ministerstva spravodlivosti na politické ciele.
Špeciálny právny zástupca Durham: FBI nemala dôvod vyšetrovať Trumpove väzby na Rusko
Ústredie bývalej kandidátky na prezidenta USA Hillary Clintonovej si vymyslelo príbeh o väzbách Donalda Trumpa na Rusko, ale FBI to nevyšetrovalo, uviedol v správe osobitný poradca amerického ministerstva spravodlivosti John Durham, informuje tiež ruská agentúra RIA Novosti.
V samostatnom prípade, ktorý sa týkal údajného plánu Clintonovej kampane, FBI nikdy nezačala žiadne vyšetrovanie, nezadala žiadne úlohy, nezaangažovala analytikov ani nevykonala žiadne analytické operácie v súvislosti s týmito informáciami
píše sa v dokumente.
Okrem toho sa podľa agentúry v texte uvádza, že americké spravodajské služby nemali začať vyšetrovanie Trumpovej tajnej dohody s Ruskom, pretože bolo založené na neoverených údajoch.
FBI použila surové, neanalyzované, nepotvrdené informácie na začatie vyšetrovania Trumpa a Ruska
V roku 2016 FBI na základe správy o Trumpových väzbách na Rusko monitorovala personál centrály republikánskeho kandidáta. Osobitný právny zástupca Robert Mueller, ktorý následne vyšetroval „ruský prípad“ dva roky, nenašiel žiadne dôkazy o tajnej dohode, ktorej existenciu popreli Kremeľ aj Biely dom.
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…