zaujímavosti

Projekt Iceworm: Raketové základne v Grónskom ľade

Začiatkom 60. rokov plánovali Spojené štáty v Grónsku vybudovať sieť tunelov a základný pod ľadom. Plánovalo sa v nich umiestniť veľké množstvo raketových strategických komplexov pre prípadnú výmenu úderov so ZSSR. Projekt s názvom Iceworm bol vyvinutý v teoretickej rovine, no jeho praktická realizácia narazila na vážne problémy. V dôsledku toho práce nepokročili nad rámec prvých praktických akcií.

“Ľadový červ”

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

V 50. rokoch začali USA a ZSSR aktívne rozmiestňovať strategické balistické rakety a vážne uvažovali o možnosti vzajomních jadrových úderov . Za takýchto okolností sa otázky maskovania štartovacích miest a ich ochrany pred možnými útokmi stali obzvlášť dôležitými. Boli navrhnuté rôzne riešenia, vrátane tých najodvážnejších. Napríklad Spojené štáty americké prišli s myšlienkou vybudovať novú oblasť na umiestnenie rakiet mimo krajiny. Bolo navrhnuté umiestniť ho v Grónsku v rámci existujúcej dohody o vojenskej spolupráci s Dánskom. Pre účely maskovania mali byť všetky hlavné konštrukcie umiestnené pod ľadom. Napriek zjavnej zložitosti a vysokej cene takejto výstavby bola myšlienka schválená Pentagonom. V roku 1958 bol na jeho základe vyvinutý projekt s kódovým označením Iceworm. Projektovanie, potrebný výskum a výstavba boli plánované na niekoľko rokov.

Umiestnenie objektov programu Iceworm

Projekt Iceworm bol vytvorený v najprísnejšom utajení. USA o svojich plánoch neinformovali ani Dánsko a miestnu správu Grónska. O existencii projektu sa vedelo až v polovici deväťdesiatych rokov, 30 rokov po zastavení všetkých prác.

Veľké plány

Podľa plánu Iceworm mali inžinieri americkej armády uskutočniť v Grónsku počas niekoľkých rokov veľký stavebný projekt. Bolo potrebné vybudovať sieť uzavretých tunelov v ľade, veľké množstvo štartovacích miest, základné a iných zariadení. Tunely mali pokrývať značnú časť územia ostrova a ich celková dĺžka mala presiahnuť 4 tisíc km. Okrem toho sa pod ľadom plánovalo vybudovať desiatky základní, kde by sa mohli ubytovať ľudia, vybavenie a zbrane. Na týchto základniach mali byť umiestnené desiatky alebo dokonca stovky odpaľovacích miest pre raketové systémy. Podľa projektu Iceworm mala byť v grónskych subglaciálnych štruktúrach trvalo umiestnená veľká posádka a až 500-600 raketových systémov. Mobilné odpaľovacie zariadenia mali pendlovať medzi pripravenými pozíciami a čakať na rozkaz. Po jeho prijatí sa systémy mohli presunúť na určené pozície a spustiť rakety na území ZSSR. Pri výstavbe základný a tunelov sa plánovalo použiť nové a dobre zvládnuté technológie. Tunely mali byť vysekané v ľade otvorenou metódou a vystužené kovovými konštrukciami. Potom sa plánovalo naplniť zákopy snehom a ľadom, ktoré mali časom zamrznúť a vytvoriť silnú ochranu a maskovanie.

Rozloženie základne Camp Fist Clench

Systém napájania energiou sa plánoval vybudovať na báze prenosných jadrových elektrární. Elektrina mala zabezpečiť vykurovanie objektov, vytvorenie prijateľných životných podmienok, prevádzku všetkých systémov atď. Bolo tiež potrebné zorganizovať systém studní na odber vody a zabezpečiť ďalšie dôležité systémy.

Prvé pokusy

Technológie na stavbu subglaciálnych štruktúr sa začali aktívne rozvíjať ešte pred začiatkom projektu Iceworm. Prvé experimenty v tejto oblasti sa uskutočnili v roku 1953 a o niekoľko rokov neskôr sa pokúsil vytvoriť plnohodnotnú základňu pod povrchom ľadovca. V roku 1957 sa začala výstavba zariadenia s názvom Camp Fist Clench v severozápadnom Grónsku, kúsok od leteckej základne Thule. Stavbu realizoval malý tím s menej ako 30 ľuďmi, pričom použil iba dostupné nástroje a vybavenie. V ľade bolo vysekaných päť priekop širokých až 6 m a hlbokých vyše 3 m. Štyri z nich mali rôznu dĺžku a boli rovnobežné a piaty ich krížil a spájal. Najdlhší tunel mal dĺžku asi 180 m. Zákopy boli pokryté kovovými klenbami, na ktorých bol nahromadený sneh a ľad.

Základný plán Camp Century

V tuneloch boli inštalované malé, prefabrikované budovy s potrebným vybavením. Súčasťou tábora boli obytné a úžitkové miestnosti, generátor, zásoby paliva a vody a veľký sklad. Camp Fist Clench však nebol určený na dlhodobé ľudské pobyty alebo misie v reálnom svete.

Tábor “Vek”

“Zovretá päsť” demonštrovala zásadnú možnosť výstavby podľadovej základne a bolo rozhodnuté realizovať väčší projekt tohto druhu. Nové zariadenie dostalo názov Camp Century. Nachádzala sa v určitej vzdialenosti od predchádzajúcej experimentálnej základne. Zaujímavosťou je, že tentoraz sa Pentagon svojimi plánmi na vytvorenie Camp Century netajil. USA otvorene oslovili dánske vedenie a dostali povolenie na vykonanie práce. Okrem toho bol projekt medializovaný v tlači. Podľa legendy plánovala americká armáda vybudovať v Arktíde vojenské základne pre “všeobecné účely” a “Century” malo byť prvou z nich. Výstavba nového zariadenia v Grónsku začala v roku 1960 príslušnými štruktúrami americkej armády. Napriek všetkej zložitosti trvala výstavba základne len niekoľko mesiacov. Už v rokoch 1960-1961 sa tam objavila stála posádka, ktorá mala prevádzkovať a udržiavať infraštruktúru, vykonávať rôzne cvičenia a vykonávať klimatický výskum.

Základňa pod ľadom

Camp Century mal špeciálnu architektúru. Do ľadu bolo vyrezaných 21 tunelov rôznych veľkostí a dĺžok. Niektoré z nich boli určené na umiestnenie určitých objektov, zatiaľ čo iné boli druhmi ulíc spájajúcich hlavné objekty. Všetky tunely a priekopy boli vystužené kovovými oblúkovými konštrukciami.

Strecha priekopy Veka predtým bola pokrytá snehom a ľadom

Hlavné tunely, v ktorých boli obslužné a obytné priestory, boli umiestnené vedľa seba. V určitej vzdialenosti od nich sa nachádzali infraštruktúrne zariadenia. Na severe teda boli tunely s vlastnou jadrovou elektrárňou, na východe – zásobovacie zariadenia vody a na juhu – sklad paliva. Vstupy na základňu boli zabezpečené zo všetkých strán. Napájanie tábora Century bolo založené na mobilnej jadrovej elektrárni typu PM-2A, ktorú navrhla a postavila spoločnosť Alco. Išlo o kompaktný energetický blok s elektrickým výkonom 2 MW, schopný zásobovať odberateľov aj teplom. Elektráreň bola prevezená do Grónska v rozloženom stave, nainštalovaná na mieste a reaktor bol fyzicky spustený v októbri 1960. Voda pre základňu pochádzala z takzvanej Rodriguezovej studne (Rodriguez Well alebo Rodwell). Išlo o vertikálnu studňu hlbokú asi 10 m, do ktorej boli umiestnené potrubia na prívod pary a vývod vody. Para privádzaná smerom nadol sa zahrievala a rozpúšťala ľad. S jeho pomocou sa v ľade vytvorila a udržiavala dutina s roztopenou vodou. Prostredníctvom samostatného potrubia bola voda zdvihnutá na vrch pomocou čerpadla a privádzaná do vodovodného systému. Časť vody sa odobrala na výrobu pary. Voda zo studne bola neustále testovaná na prítomnosť nebezpečných látok alebo patogénov. V tuneloch bolo vybudovaných veľa prefabrikátov na rôzne účely. Boli v nich kasárne, technické miestnosti a ďalšie potrebné zariadenia. Na zlepšenie servisných podmienok a psychickej klímy bola v tuneloch dokonca umiestnená telocvičňa, divadlo a kostol. Niektoré z tunelov boli odovzdané na umiestnenie vybavenia, dielní, zbraní atď.

Krátka služba

Posádku podľadovej základne tvorilo asi 200 ľudí. Zahŕňal vojakov rôznych hodností a špecialít, ako aj vedeckú skupinu. Úlohou personálu bolo obsluhovať všetky systémy, vykonávať školenia a precvičovať špecifiká obsluhy na nezvyčajnom zariadení. Okrem toho sa na základni uskutočnil klimatický výskum, všeobecný aj v rámci projektu Iceworm.

Výstavba priestorov pre JE PM-2A

Už v rokoch 1962-1963 si vedci začali všímať, že základňa Camp Century je vo vážnom nebezpečenstve. Ľadovec, v ktorom bola základňa postavená, sa pohyboval smerom k moru rýchlejšie, než sa očakávalo, a vrstvy ľadu sa pohybovali nerovnomerne. V dôsledku toho by v blízkej budúcnosti mohol ľad jednoducho rozbiť štruktúry základne so zjavnými poškodeniami.

Obavy boli čoskoro opodstatnené. V polovici roku 1962 došlo k čiastočnému zrúteniu stropov v budove elektrárne. Našťastie to nemalo žiadne vážne následky. Po tejto a mnohých ďalších udalostiach sa v roku 1963 rozhodlo obmedziť program projektu Camp Century, aby sa predišlo ďalším nehodám. Na jeseň a v zime toho roku bola posádka evakuovaná a základňa bola zakonzervovaná. Personál sa vrátil až nasledujúce leto a začal jadrovú elektráreň rozoberať. Napájanie bolo prevedené na záložné dieselagregáty, čo výrazne znížilo efektivitu a ekonomické ukazovatele tábora. Príležitostné aktivity a výskum na základni pokračovali až do rokov 1965-1966. Potom padlo rozhodnutie definitívne stiahnuť posádku a uzavrieť základňu. Zo subglaciálnych štruktúr boli odstránené zariadenia a zásoby, ale kovové konštrukcie zostali na mieste.

Výsledky experimentu

Špecialistom americkej armády sa podarilo vybudovať a vybaviť plnohodnotnú vojenskú základňu v hrúbke ľadovca a istý čas ju aj prevádzkovať. Výsledky tohto experimentu sa však považovali za negatívne. Projekt nenaplnil očakávania a ukázal aj množstvo charakteristických problémov.

Schéma Rodwellovho systému

Po experimente Camp Century sa vojenské oddelenie rozhodlo opustiť hlavný projekt Iceworm. Skúsenosti z prvého „tábora“ ukázali, aké problémy sa vyskytnú pri výstavbe a prevádzke rozsiahlej siete základní a tunelov. Bolo rozhodnuté hľadať iné spôsoby skrytého rozmiestnenia a ochrany raketových systémov. Napriek tomu sa základňa Vek stala platformou pre praktické testovanie existujúcich a nových technológií a produktov. Ukázala zásadnú možnosť rýchlej výstavby prístreškov v ľade iba s použitím existujúceho vybavenia. Existujúce technológie umožnili vybaviť takéto zariadenie a prispôsobiť ho špecifickým úlohám. V rámci experimentu Camp Century sa uskutočnili komplexné prevádzkové testy sľubnej mobilnej .jadrovej elektrárne Potvrdil všetky vypočítané charakteristiky a splnil očakávania. Ďalej sa rozvíjala téma mobilných jadrových reaktorov a niektoré vzorky sa dostali do plnej prevádzky. Rodriguezove studne sa tiež úspešne vyrovnali so svojimi úlohami a získali vysoké známky. Špecifiká tejto technológie však vážne obmedzovali rozsah jej aplikácie. Pokiaľ je známe, tento spôsob zásobovania vodou sa v budúcnosti nikde naplno neuplatnil.

Jedna z vnútorných izieb v Camp Century

Počas prevádzky Camp Century sa uskutočnilo mnoho vedeckých štúdií v oblasti klímy. Pravidelne sa vykonávali vŕtania jadrá. Tieto materiály sa aktívne používali v rôznych štúdiách a významne prispeli k štúdiu ľadovcov, Grónska a Arktídy všeobecne. V poslednej dobe je základňa Century opäť v centre pozornosti. V apríli 2024 vykonala NASA radarový prieskum grónskych ľadovcov, ktorého výsledkom bol objav neznámeho veľkého objektu. Ďalší výskum odhalil, že išlo o Camp Century. Základňa opäť prilákala pozornosť výskumníkov, ktorých teraz po niekoľkých desaťročiach nečinnosti zaujíma stav zariadenia.

Užitočná skúsenosť

Hlavný program Projekt Iceworm a experimentálne projekty teda nepriniesli požadované výsledky. Strategické jadrové sily USA nedostali sieť základní v Grónsku a boli nútené hľadať iné spôsoby rozvoja, čo napokon určilo ich súčasnú podobu. Projekty a experimenty zároveň umožnili otestovať množstvo nových nápadov, technológií a produktov. Niektoré z týchto vývojov boli vyvinuté a uvedené do praxe. Navyše, niekoľko desaťročí po svojom zatvorení môže byť grónska základňa Camp Century opäť zaujímavá pre vedu.

.armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Dánsko požiadalo Rusko o pomoc

Dánsko požiadalo Rusko o pomoc pri ochrane Grónska pred USA - informuje eadaily.com. Protestné nálady v Dánsku…

10 hodín ago

VIDEO: Vyjadrenia premiéra Roberta Fica na európskom výbore a od geopolitickej reality odtrhnuté reakcie progresívno-liberálnej opozície komentovali europoslanci

Milan Uhrík a Milan Mazurek, exposlankyňa Romana Tabaková, ale aj podpredseda parlamentu Tibor Gašpar a…

10 hodín ago

VIDEO: Prezident Pellegrini odmieta navštíviť Ukrajinu. Dôvodom je ohrozovanie energetickej bezpečnosti Slovenska rozhodnutím Zelenského odstaviť nám dodávky ruského plynu

Peter Pellegrini v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy zdôraznil, že ako prezident bude mať vždy…

10 hodín ago

VIDEO: „Pán Boh nám dal dve uši a iba jedny ústa, aby sa viacej počúvali a menej hovorili.

Vy veľa hovoríte, ale málo počúvate. Všetko bolo pripravené, aby sme mali dodávky plynu, potom…

10 hodín ago