Parlamentné voľby ukázali veľmi vysokú podporu Progresívneho Slovenska zo strany občanov. Netreba však zabúdať, že Igor Matovič (OĽANO) mal po posledných voľbách ešte väčšiu podporu a ostali z nej len veľmi chudobné zbytky, pričom sa Matovičovou kmeňovou voličskou základňou stali Rómovia. Progresívne Slovensko môže mať onedlho ten problém, že hlas pre nich je v skutočnosti hlasom proti Robertovi Ficovi (Smer-SD), nie za Progresívne Slovensko. Myslí si to politológ a analytik Ján Baránek.
„Je tu opticky veľa voličov, ktorí volili to Progresívne Slovensko. Ale v podstate to nie sú všetko ich voliči, ale protestné hlasy proti Ficovi,“ povedal pre eReport. Zároveň konštatuje, že súčasná podoba progresivizmu je totálnym politickým a kultúrnym dnom.
Otázkou volieb bolo aj to, že kto presvedčí konzervatívnejšieho voliča. A nikto by v minulosti nebol dostatočne odvážny tvrdiť, že na Slovensku nastane situácia, kedy konzervatívni voliči budú vo veľkej miere hádzať do volebnej urny hlasy pre sociálno-demokratickú stranu.
Zdroj: yt/eReport
„Je anomáliou, že konzervatívne strany zastupuje sociálna demokracia,“ hovorí Baránek. Ten vidí problém napríklad v KDH, ktoré dnes už podľa neho nie je predstaviteľom konzervativizmu. „Normálnu kresťanskú stranu už len úvahy o tom, že by išli so stranou, ktorá má v programe liberalizáciu potratov, adopcie detí homosexuálmi, homosexuálne manželstvá, zmenu pohlavia, či sexualizáciu malých detí, robia perverznou,“ pokračuje. Konanie KDH považuje za relativizáciu kresťanských hodnôt, pominutie zmyslov, či stratu lucidnosti.
Okrem vyššie spomenutých aspektov je podľa neho závažné aj to, že sa Progresívne Slovensko prezentuje myšlienkami, ktoré sú mnohými považované za militantné. Občas vytvárajú pocit, že Slovensko je súčasťou vojny na Ukrajine. Podľa Baráneka je isté, že Slovensko by v prípade vlády progresívcov bolo zatiahnuté do konfliktu aj fyzicky, teda že by Michal Šimečka so Zuzanou Čaputovou poslali na Ukrajinu slovenských vojakov.
„V prípade vlády progresivizmu garantujem, že by sme tam išli, na tú Ukrajinu. Že by sme tam to vojsko poslali. Stali by sme sa účastníkom konfliktu. A pre mňa bolo absolútne najdôležitejšie, aby sa to nestalo,“ vysvetľuje.
Novú vládu čaká naozaj veľa práce, o čom viac menej nikto nepochybuje. Je pre tento moment otázne, ako sa Smer vysporiada s prvými mesiacmi vládnutia, ktoré budú náročné.
„Vláda nebude mať 100 dní kľudu. Možno 2 týždne. Oni musia okamžite začať vládnuť,“myslí si odborník. Od novej vlády očakáva skoré riešenie cien energií. Smer by mal podľa neho rokovať s Gazpromom o tom, aby na Slovensko chodili dodávky lacnejšieho ruského plynu.
Môže byť SNS stabilnou vládnou stranou a poslaneckým klubom?
Prečo boli predvolebné prieskumy relatívne nepresné?
Ako je možné, že R. Fico vyhral voľby aj napriek nekonečnému mediálnemu hejtu?
Ako a koho dokázal I. Matovič osloviť?
Ako môžu progresívci vedieť, že kto je žena a kto muž?
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…