Minulý rok lekári zachytili takmer 30-tisíc zhubných nádorov a 16-tisíc ľudí na zhubný nádor zomrelo.
„Minulý rok lekári zachytili takmer 30-tisíc zhubných nádorov so smrtnosťou takmer 55 percent. Covid-19 predstavuje smrtnosť jedného percenta,“ upozorňuje profesor verejného zdravotníctva Štefan Hrušovský. Šokuje, že štatistiky o iných chorobách ako je Covid sa na Slovensku v poslednom čase viac-menej zatajujú.
Za posledný rok sme od vlády, ale aj z mainstreamových médií počuli len o koronavíruse a mohlo by sa zdať, že ostatné choroby sa akosi Slovensku vyhýbajú, píše portál extraplus.sk.
Pravda je však omnoho krutejšia. Minulý rok lekári zachytili takmer 30-tisíc zhubných nádorov a 16-tisíc ľudí na zhubný nádor zomrelo.
„Štatistiky ukazujú všetku chorobnosť, ale viac-menej sa zatajujú, pretože informácie, ktoré nie sú každodenne v médiách, sa ignorujú a ľudia sa tým nezaoberajú.“, hovorí internista, hepatológ a gastroenterológ, profesor verejného zdravotníctva Štefan Hrušovský.
„V mainstreame sa dookola pertraktuje len jedna choroba, tak pozornosť obyvateľstva je zameraná len jedným smerom, a to je veľká chyba,“ upozorňuje lekár.
Všetci vieme, a uvedomovali si to aj politici ešte pred koronakrízou, v akej vážnej zdravotnej situácii je Slovensko. Každý stý človek zomieral na rozličné choroby. Ale to sme si, samozrejme, niesli aj cez rok 2020.
No zrazu tieto štatistiky po voľbách stratili na význame, prešli na slepú koľaj a nič z toho, čo sa vyzdvihovalo ako závažný problém slovenského zdravotníctva, sa neriešilo. Lekári riešili len naliehavé, akútne prípady, na vyšetrenia sa nechodilo, lebo samotní lekári upozorňovali, aby ste zostali doma a liečili vás na diaľku, v praxi sa zmenil celý systém ústavnej aj ambulantnej starostlivosti.
Takto sa oddialila diagnostika, ktorá je mimoriadne dôležitá na včasné odhalenie choroby, čím sa zachraňujú neraz samotné životy pacientov. „Ak však mali ľudia napríklad zhubný nádor tráviaceho systému, tak si každým týždňom odkladania návštevy lekára zhoršovali vyhliadky na prežitie,“ prízvukuje Hrušovský.
„V roku 2020 sme diagnostikovali množstvo pokročilých rakovín, zhubných nádorov tráviaceho systému. Ide o zhubné nádory pažeráka, žalúdka, pečene, pankreasu či žlčníka a tým, že bola pandémia, ale aj tým, že sa politika a zdravotníctvo orientovali iným smerom, mali pacienti sťaženú diagnostiku, liečbu a zhoršenú prognózu prežitia,“ bilancuje profesor.
Podľa Hrušovského sa v roku 2020 počet tzv. odvrátiteľných úmrtí, teda tých, ktorým sa dalo zabrániť, radikálne zvýšilo.
„Štatistika hovorí jasnými číslami vo výskyte zhubných nádorov za rok 2020. Minulý rok ich lekári zachytili takmer 30-tisíc a 16-tisíc ľudí na zhubný nádor zomrelo. Najčastejším nádorom bol kolorektálny karcinón – rakovina hrubého čreva a konečníka a pri tejto chorobe je Slovensko v incidencii na druhom mieste vo svete,“ uzavrel svoje vyjadrenie Hrušovský.
Zdroj: hlavnydennik.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…