Existujú dva typy „bežných“ bolestí hlavy: napätie a migréna. Bohužiaľ, väčšina lekárov predpisuje lieky proti bolesti hlavy bez toho, aby poznali skutočnú príčinu bolesti hlavy, bez ohľadu na typ.
Aj keď migrény nie sú také časté ako bolesti hlavy od napätia, môžu byť pre tých, ktorí nimi trpia, mimoriadne oslabujúce. Tento typ bolesti hlavy nastáva, keď sa krvné cievy v hlave a krku zúžia, čo vedie k zníženému prietoku krvi do týchto ciev. Postupná pulzujúca bolesť, najčastejšie na jednej strane hlavy, je často sprevádzaná nevoľnosťou a zvýšenou citlivosťou na svetlo a zvuk.
Existujú dva enzýmy, ktoré tvoria riboflavín (tiež známy ako vitamín B2): flavín-adenín-dinukleotid (FAD) a flavín-mononukleotid (FMN). Pribúdajú dôkazy o tom, že nedostatok týchto dvoch enzýmov hrá dôležitú úlohu pri vzniku migrény.
Zdá sa, že tieto enzýmy sú potrebné pre mitochondriálny reťazec prenosu elektrónov. Ak je teda vitamínu B2 (riboflavínu) nedostatok, vedie mitochondriálna výmena kyslíka v mozgu k patológii vo forme migrény.
Výskum ukazuje, že liečba riboflavínom môže zmierniť migrénu. Existujú štúdie dokazujúce výhody liečby riboflavínom s pozitívnymi výsledkami!
Jednou z takýchto štúdií bola randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia uskutočnená v roku 1998. Táto štúdia skúmala účinok užívania 400 mg riboflavínu denne počas troch mesiacov u päťdesiatich štyroch ľudí, mužov a žien s migrénami v anamnéze. Liečba bola najúčinnejšia v treťom mesiaci so znižovaním frekvencie migrénových záchvatov spolu s kratším trvaním migrény.
Počas testov bol urobený nasledujúci záver:
Vďaka svojej vysokej účinnosti, vynikajúcej znášanlivosti a nízkej cene je riboflavín zaujímavou možnosťou prevencie migrény a kandidátom na komparatívnu štúdiu so známym profylaktickým liekom.
Štúdia z roku 2004 publikovaná v European Journal of Neurology tiež skúmala vplyv „vysokej dávky“ riboflavínu na frekvenciu, trvanie a intenzitu migrény u ľudí vo veku od dvadsať do šesťdesiatpäť rokov. Použitá dávka bola opäť 400 mg počas troch mesiacov. Výsledok bol podobný výsledkom štúdie z roku 1998 s poklesom frekvencie bolesti hlavy:
V súlade s predchádzajúcim výskumom naše výsledky naznačujú, že riboflavín je bezpečnou a dobre tolerovanou alternatívou v prevencii migrény.
Vitamín B2 (riboflavín) – hrá dôležitú úlohu pri telesnom raste, obnove červených krviniek a uvolňovaní energie zo sacharidov. K príznakom nedostatku patrí suchá, popraskaná koža a precitlivenosť očí na prudké svetlo.
Riboflavín obsahujú potraviny živočíšneho a rastlinného pôvodu, obzvlášť mlieko a mliečne výrobky, bravčové mäso a hydina, kvasnice, hovädzia pečeň, srdce a ľadviny, baranina, jahňacina, morské ryby (napr. sleď, makrela, losos), vajcia, celozrnné výrobky, brokolica, vlašské orechy, kakao…
Už dlho je známe, že emočný stres je jedným z hlavných spúšťačov migrény. V takýchto stresujúcich obdobiach sa vaše telo takpovediac „sťahuje“, čím sa znižuje prietok krvi a kyslíka do všetkých oblastí tela vrátane mozgu. Je tiež známe, že stres vyčerpáva telo z dôležitých živín, najmä vitamínov skupiny B a tiež, keď ľudia prežívajú chronický emočný stres, cítia sa tiež unavení.
To by určite mohlo poskytnúť ďalšie vysvetlenie subklinického deficitu riboflavínu vedúceho k migrénam vrátane očných migrén. Je dôležité si uvedomiť, že všetky lieky na predpis (ako aj voľnopredajné lieky) bežne užívané na migrény vedú k ďalšiemu vyčerpaniu vitamínov.
Tento začarovaný kruh, do ktorého mnoho ľudí neustále upadá, nie je povinný. Našťastie sa vitamín B2 (riboflavín) ukázal ako mimoriadne účinný pri zmierňovaní migrény bez akýchkoľvek vedľajších účinkov.
Mnoho lekárov ako preventívne opatrenie pri migréne odporúča svojim pacientom prehodnotiť svoj životný štýl a dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel. Migrenóznym záchvatom je možné zabrániť najmä vtedy, ak:
1. Pravidelne detoxikujte organizmus, aby ste sa kvôli zlej ekológii zbavili škodlivých látok, ktoré sa v ňom hromadia.
2. Normalizujte spánkové vzorce.
3. Skontrolujte stravu. Vyhýbajte sa predovšetkým vysoko spracovaným potravinám, obilninám a mliečnym výrobkom a tým, ktoré obsahujú potravinárske farbivá a konzervačné látky.
4. Pite dostatok vody.
5. Športujte.
6. Užívajte doplnky výživy a domáce lieky, ako sú čaje.
Je dokázané, že užívanie niektorých doplnkov výživy je dobrou prevenciou migrénových bolestí hlavy a alternatívou k užívaniu liekov. K nim patria:
• Riboflavín (vitamín B2). Je dobre znášaný a lacný. Riboflavín zároveň účinne znižuje frekvenciu záchvatov migrény u dospelých pacientov.
• Horčík. Bolesti hlavy v dôsledku migrény sa dajú zmierniť užívaním magnéziových prípravkov v množstve 125 – 500 mg účinnej látky denne.
• Ďumbier je korenie, ktoré je súčasťou mnohých ľudových liekov na liečbu rôznych chorôb vrátane migrény. Navyše, zázvorový čaj môže pomôcť zmierniť nevoľnosť.
• Omega-3 rybí olej. Tento doplnok skracuje trvanie záchvatov migrény. Jeho účinnosť sa zvyšuje, ak sa užíva spolu s kyselinou valproovou alebo kurkumou. Odporúčaná dávka je 2 000 – 4 000 mg denne, ktorá sa má rozdeliť na 2 dávky.
• Vitamín spánku, melatonín, je účinný pri prevencii migrénových bolestí hlavy. Zároveň nemá vôbec žiadne kontraindikácie. Mali by ste užiť 3 – 10 mg melatonínu denne 1 – 2 hodiny pred spaním.
Autor: Dr. Michelle Kmiec
Collective Spark, SiberianHealth
Preložil a zdroj: OZ Biosféra
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…