Tím Národnej správy jadrovej bezpečnosti vykonal „podpovrchový chemický výbuch“ Podľa vyhláseniea americkí federálni predstavitelia tento týždeň otestovali výbuch na Národnom bezpečnostnom mieste v Nevade, ktorý viedol Národný úrad pre jadrovú bezpečnosť, podľa vyhlásenia.
Informovalo o tom v stredu ministerstvo energetiky v tlačovej správe. Uviedlo, že dôvodom testu bolo zlepšiť spôsob, akým vojenskí predstavitelia dokážu odhaliť jadrové výbuchy s nízkou účinnosťou.
“Tieto experimenty posúvajú naše úsilie o vývoj novej technológie na podporu cieľov USA v oblasti nešírenia jadrových zbraní,” uviedol vo vyhlásení zástupca správcu agentúry Corey Hinderstein. “Pomôžu znížiť globálne jadrové hrozby zlepšením detekcie podzemných testov jadrových výbušnín.”
Stredajší „experiment“ sa uskutočnil v „tuneli P v oblasti 12“ testovacej lokality a použili sa pri ňom „chemické výbušniny a rádioaktívne indikátory,“ uviedlo ministerstvo energetiky. Nekonkretizovalo to.
“Experiment pomôže overiť nové prediktívne modely výbuchu a detekčné algoritmy,” uvádza sa vo vyhlásení. “Merania sa zbierali pomocou akcelerometrov, seizmometrov, infrazvukových senzorov, elektromagnetických senzorov, chemických a rádioaktívnych vzorkovníkov a meteorologických senzorov.”
Nevadské národné bezpečnostné miesto, ktoré je známe ako Nevada Test Site, je miesto v odľahlom Rye County, ktoré sa používalo od 50. rokov 20. storočia na testovanie jadrových zbraní. Podľa výskumu bolo na mieste v priebehu rokov otestovaných viac ako 1000 jadrových výbuchov. Od roku 1992 bolo vykonaných viac ako 27 podkritických testov.
Zmluvu o úplnom zákaze jadrových skúšok prijalo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v roku 1996. Zakazuje jadrové výbuchy kdekoľvek na svete, ale neratifikovali ju Spojené štáty , Severná Kórea, Izrael, Egypt, India, Čína, Pakistan, a Irán, hoci ho Rusko ratifikovalo.
Objavili sa obavy, že Moskva by mohla opäť spustiť jadrové testovanie v snahe zabrániť Západu podporovať ukrajinskú armádu.
Začiatkom tohto mesiaca ruský prezident Vladimir Putin povedal, že jeho krajina môže odstúpiť od zmluvy o zákaze testov. Ruskí zákonodarcovia tiež nedávno oznámili krok k odvolaniu ratifikácie Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok, podľa správ.
Predseda Dumy, čiže ruského parlamentu, prostredníctvom svojho telegramového kanála uviedol , že Moskva od dohody odstúpi a obvinila Spojené štáty.
„V záujme zaistenia bezpečnosti našej krajiny sťahujeme ratifikáciu Zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok,“ povedal hovorca Vjačeslav Volodin a dodal, že Washington neratifikoval zmluvu pre to, čo nazval „nezodpovedným postojom k globálne bezpečnostné problémy,“ uvádza sa v preklade.
Michail Kovaľčuk , špičkový ruský vedec, v septembri povedal, že Moskva by mohla otestovať svoje budúce jadrové zbrane na testovacom mieste v Novom Zemlya, súostroví v severnom Rusku, v snahe vystrašiť Západ a Spojené štáty.
“Situácia je teraz úplne rovnaká,” povedal s odkazom na jadrové testy z čias studenej vojny, ktoré vykonali Sovietsky zväz a Spojené štáty. “Stačí vykonať testy na Novej Zeme… aspoň raz.” A všetko do seba zapadne,“ dodal.
Ale po výbuchu v Nevade tento týždeň Michail Uljanov , ruský vyslanec pri OSN, povedal, že Rusko bude pokračovať v zachovaní moratória na jadrové testovanie, pokiaľ parlament nezruší Zmluvu o všeobecnom zákaze jadrových skúšok.
“Nikdy nehovor nikdy. Za určitých okolností sa testy môžu obnoviť. Verím, že takýto vývoj by bol negatívny pre moderný svet, pre udržanie stability,“ povedal pre ruské štátne médiá . “V medzinárodných vzťahoch máme dosť turbulencií a nechceli by sme pridať ďalší silný faktor.”
Skúšobný výbuch v Nevade prichádza aj uprostred zvýšeného napätia v súvislosti s konfliktom medzi Izraelom a Hamásom, kde teroristi Hamasu zaútočili na viaceré oblasti v Izraeli a zabili stovky civilistov. Izrael reagoval rozsiahlou bombardovacou kampaňou zameranou na Gazu, čo viedlo k širokému odsúdeniu a protestom na celom Blízkom východe, keďže americkí predstavitelia sa snažili zabrániť vypuknutiu širšej vojny.
Od vypuknutia konfliktu začiatkom tohto mesiaca Spojené štáty tiež umiestnili niekoľko skupín lietadlových lodí bližšie k Izraelu. V stredu predstavitelia Pentagonu uviedli, že torpédoborec amerického námorníctva zostrelil rakety, ktoré boli pravdepodobne vypálené z húsijských milícií v Jemene, hoci uviedli, že americké aktíva neboli zamýšľaným cieľom rakiet a neboli hlásené žiadne zranenia.
Niekoľko amerických základní bolo v uplynulých dňoch cieľom dronov aj v Iraku a Sýrii. Útok dronu na americkú základňu v Sýrii mal za následok „ľahké zranenia“, uviedol hovorca Pentagonu Pat Ryder na stredajšej tlačovej konferencii.
Jack Phillips
O autorovi: Jack Phillips je hlavný reportér The Epoch Times so sídlom v New Yorku. Zaoberá sa najnovšími správami.
Pôvodný zdroj tohto článku je The Epoch Times
globalresearch/skspravy.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…