Dva dni pred koncom roka sa v prešovskej väznici stala mimoriadna udalosť. Bývalý policajný prezident Milan Lučanský za záhadných okolností utrpel zranenie, ktorým na druhý deň podľahol. A hoci už prešiel rok, prípad stále nemá jasné rozuzlenie. Aké sú doteraz známe fakty a v akom štádiu je vyšetrovanie, zisťoval Plus jeden deň.
Lučanského objavili nehybne ležiaceho v cele, v ktorej bol sám. Ihneď začali s jeho oživovaním, privolali k nemu záchranárov a v kritickom stave ho previezli do prešovskej nemocnice. Tam na tamojšom anesteziologicko-resuscitačnom oddelení bojoval o život. Údajne ešte žil, no nastala u neho mozgová smrť.
Prvé informácie naznačovali, že Lučanský sa pokúsil o samovraždu obesením na teplákovej bunde zaviazanej na posteli. Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa okamžite vybral do Prešova. Na druhý deň informoval, že sa s krajským prokurátorom dohodli na ďalšom postupe pri objasňovaní veci, aby žiadne úkony nemohli byť spochybnené. Začalo sa trestné stíhanie.
Lučanský bol v kolúznej väzbe. Mal teda prísne kontrolovaný režim. Zadržali ho začiatkom decembra po tom, ako sa vrátil z Chorvátska a sám sa prihlásil na polícii. Deň predtým totiž zadržali a spolu s ním obvinili bývalých policajných funkcionárov a tajnej služby z korupcie, ohrozovania utajovanej skutočnosti alebo vydierania. Proti Lučanskému vypovedal aj jeho bývalý podriadený. Policajného exprezidenta vinili z toho, že vzal úplatky spolu až pol milióna eur.
Údajnej samovražde Lučanského koncom roka predchádzal iný incident. V noci zo 7. na 8. decembra vraj nervózne pochodoval hore-dole po cele. To, že je zranený, zistil príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) pri rannej previerke. Mal zranené oko. Dozorcom povedal, že zranenie po neopatrnom páde na kovovú posteľ podcenil a potom od nervozity ešte klikoval. Po vyšetrení v prešovskej nemocnici ho previezli do Ružomberka, kde sa podrobil operácii. Pri prevoze na vyšetrenia ho omámeného po operácii spútali, a keď si sadal na nezaistený vozík spadol a udrel si hlavu.
To sa však stalo zdrojom rôznych dohadov. Napr. generál sa stal obeťou bitky dozorcov. Udalosť vyšetrovala komisia zriadená ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou a dokonca aj prokurátori na pokyn generálneho prokurátora. Obe komisie konštatovali, že zranenia Lučanskému nespôsobila iná osoba. Dokonca to potvrdil aj on sám prostredníctvom svojho advokáta.
Z Ružomberka ho odviezli do trenčianskej väzenskej nemocnice na pozorovanie jeho psychického stavu. Nič podozrivého nezistili. Odtiaľ potom znovu putoval do Prešova. O týždeň na to spáchal samovraždu.
Dozorcovia z prešovskej basy sa nestačili z klamlivých informácií čudovať. Museli čeliť rôznym útokom. Údajne ho mali zbiť štyria dozorcovia, no v tom čase boli prítomní iba dvaja.
Napriek záverom komisie policajné vyšetrovanie stále nie je ukončené. Generálny prokurátor Maroš Žilinka by sa rád osobne zúčastnil rekonštrukcie prípadu, ktorá by mala byť až v samotnom závere vyšetrovania. Termín rekonštrukcie nie je známy.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…