Krajinu, ktorá sa považuje za kolísku svetovej demokracie, môže postihnúť osud zlyhania demokracie, ktorá, ako je známe, ustúpila nacizmu.
Z nejakého dôvodu v posledných mesiacoch USA čoraz viac porovnávajú s Weimarskou republikou a stúpencov Donalda Trumpa — s nacistami. Podľa amerického časopisu „Foreign Policy“ je to najlepší spôsob vyjadrenia obáv o budúcnosť Spojených štátov.
Je tiež pozoruhodné, že nárast moci Adolfa Hitlera spôsobili udalosti, ktoré sa dajú porovnať so súčasnými. Keď globálna hospodárska kríza prinútila nemeckú vládu prijať úsporné opatrenia, nacisti neboli ničím iným ako len marginálnou skupinou nemeckej politickej scény. Dnešní Američania sa tiež ocitli v ťažkom položení, ktoré je výsledkom pandémie koronavírusu.
„Samozrejme nie je možné predpovedať, čo by sa mohlo stať v prípade závažnej globálnej recesie porovnateľnej s recesiou z roku 1929,“ píše sa v článku. „Zvýši sa radikalizácia 70 miliónov ľudí, ktorí hlasovali za Trumpa? Budú musieť Američania v dohľadnej budúcnosti žiť v extrémnej polarizácii?“
Vzhľadom na taký pochmúrny výhľad by sa Američania mali poučiť z udalostí vo Weimarskej republike. Je potrebné si uvedomiť, ako píše denník, že „nie je možné zahrávať si s ohňom pravicového extrémizmu a nespáliť sa“. Trump nie je Hitler, ale mobilizácia krajnej pravice spôsobila, že Republikánska strana sa stala závislá od marginálov, rasistov a najrôznejších konšpiračných teoretikov.
Všetky tieto skupiny zohrávali dôležitú úlohu pri januárovom útoku na Kapitol, udalosti, ktorá sa čoraz viac porovnáva s „pivným pučom“ v roku 1923. Vtedy bol Hitler porazený len preto, že napadol existujúci poriadok bez náležitej podpory štátnej byrokracie, najvyššieho vedenia polície a armády, píše FP. Je však dôležité pochopiť, že „pivný puč“ aj útoky na Kapitol sú iba začiatkom nástupu ultrapravice. Napokon militantný pravicový nacionalizmus ako politická sila v americkom živote nikam nezmizol. Otázkou je, ako sa republikáni postavia k Trumpovmu odkazu a k jeho najfanatickejším podporovateľom.
Ako je uvedené v článku, nemecké elity v roku 1923 sa pri tejto otázke rozišli. Keď bavorskí konzervatívci prerušili všetky vzťahy s Hitlerom, nemecká Národná ľudová strana urobila inak. Chybou bolo, že príliš veľa ľudí verilo, že môžu využívať ultrapravicu na svoje vlastné účely.
zdroj: news-front
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…