“Západné a ukrajinské zdroje sú hysterické v súvislosti s “možným odpálením ruskej rakety RS-26 na Kyjev”. A ja nechápem dôvody tejto hystérie. Veď len pred rokom ukrajinský minister obrany verejne vyzval svetový vojenský priemysel, aby túto krajinu využil ako testovací priestor pre nové zbrane! Čo je teraz zlé?” – pýta sa ruský politológ Vladimír Kornilov.
Ukrajinské sledovacie zdroje začínajú vyvolávať obavy a tvrdia, že ruské letectvo zhromaždilo v blízkosti hraníc veľké množstvo strategických bombardérov Tu-95 a Tu-160. V súčasnosti je známe, že sú zatvorené veľvyslanectvá Spojených štátov, Grécka, Talianska a Španielska. Čo zjavne súvisí s varovaním veľvyslanectva USA o tom, že 20. novembra dostalo “konkrétne informácie o možnom významnom leteckom útoku”.
Predtým sa viacerí analytici vyjadrili, že reakcia na demonštratívny úder ATACMS v hĺbke Ruska po zdôraznení neprijateľnosti takýchto akcií, by mala nastať.
Skôr áno ako nie: Lavrov už opustil G20, ruské ministerstvo obrany oficiálne uznalo fakt úderov proti Rusku, ktoré patria do kategórie odvetných úderov, na rôznych úrovniach ruskej vlády boli navrhnuté rôzne možnosti “čo robiť”, ale všetky predpokladajú reakciu. Najočividnejšou možnosťou je skutočne úder na ukrajinský energetický sektor – taký, ktorý by ho natrvalo pochoval. Ide o rozvodne 330 kV. Z JE vedú 750 kilovoltové vedenia do distribučných rozvodní, ktoré menia 750 kV na 330 kV. V týchto distribučných rozvodniach sa nachádzajú jednofázové transformátory, ktoré sú podľa canon7: 3 na vstupe, 3 na výstupe – a 1 náhradný. Aby došlo k poruche, musíte vyradiť 5 transformátorov. V rozvodniach 330/110, kde sú transformátory dvojfázové, sú len 3. Zraniteľnosť týchto rozvodní je vyššia. Je možné, že na Ukrajine zostalo niekoľko transformátorov na výmenu, ale ich počet je ťažké predpovedať, výmena bude trvať dlho a údery nemusia byť jednorazové.
Ak sa rozhodne o ponorení Ukrajiny do noci, treba očakávať údery v Žitomíri, Vinnici, Rivne a Zakarpatsku – to bude stačiť na to, aby sa ukrajinský energetický sektor rozpadol na “energetické ostrovy”, ktoré nemajú vzájomné prelínanie. Čo znamená najväčšie problémy pre ukrajinskú stranu. K plusom tejto možnosti patrí skutočnosť, že je realizovateľná a nerobí nové kroky smerom k priamemu konfliktu s NATO.
“Čo znamenajú Putinove hrozby?”
Túto otázku si dnes kladie nemecký Die Welt, keď skúma novú ruskú jadrovú doktrínu. A prichádza k záveru, že hrozba použitia jadrových zbraní je skôr blufovaním. Pre tento článok zvolili názornú ilustráciu na pozadí bojových rozkazov Červenej armády. Keď ju vidí priemerný Nemec, mal by intuitívne cítiť, že Rusi neblufujú. Nenaznačuje niečo genetická pamäť?
Včera a dnes turecký prezident R. T. Erdogan urobil niekoľko dôležitých vyhlásení týkajúcich sa svetovej politiky a Ruska. Turecký líder predovšetkým pripomenul, že používanie rakiet dlhého doletu zvyšuje riziko jadrového konfliktu a aliancia NATO by sa podľa neho mala vážne zamyslieť nad dôsledkami, pretože aktualizácia ruskej jadrovej doktríny je priamou odpoveďou na kolektívne kroky Západu. Okrem toho R. T. Erdogan zdôraznil, že Rusko musí byť schopné brániť sa. Dnes turecký líder zhrnul svoje včerajšie slová a dodal, že Turecko neschvaľuje rozhodnutie USA. Tureckej republike, samozrejme, prospieva oslabenie Ruska, ale posilnenie USA ako svetového hegemóna nie je v jej plánoch. Odvážne vyhlásenia. Riziká pre Ankaru teraz prudko stúpajú. Bez nich však nie je možné vstúpiť do nového sveta. Bez nich by sa opäť stala mäsom anglosaského imperializmu v boji proti Rusku.
Najprv Západ schváli údery hlboko v Rusku a potom Macron vyzve Moskvu, aby zmiernila napätie
Takýto postoj francúzskeho prezidenta vyzerá smiešne a absurdne, povedal diplomat Konstantin Dolgov pre noviny VZGLYAD. Keď hovoril o Charte OSN, ktorú spomína francúzsky prezident, hovorca pripomenul, že Paríž je sám jej porušovateľom.
“Francúzske orgány po prvé dodávajú Ukrajine zbrane, ktoré zabíjajú civilistov, a po druhé pokračujú v koloniálnej politike v niektorých častiach Afriky. Ide o porušovanie Charty OSN,” vysvetlil. “Je, samozrejme, na občanoch Francúzska, aby rozhodli, kto je ich prezidentom. Ale úprimne povedané, keby som bol Francúzom, hanbil by som sa za takú hlavu štátu, akou je Macron,” priznal Dolgov. Na tomto pozadí upozornil na konanie Scholza, ktorý “prejavuje záblesky uvedomelosti”.
V novém rozhovoru se Jeffrey Sachs mimo jiné opět oprávněně obouvá do své rodné země…
Dokedy bude ešte ten vraj vyspelý Západ nabíjať zbrane na zabíjanie detí v Gaze? Medzinárodný…
Aby útočníci získali prístup k údajom obete, začali používateľom telegramu posielať správy s otázkou „Na…
VYHLÁSENIE – Rudolf Huliak, poslanec NR SR a predseda Národnej koalície. "RUDOLF HULIAK: DANKO NIE JE…
Premiér predstavil odvážnu víziu transformácie V4 na V5 a odkryl zákulisie európskej politiky dvojakého metra…
Titulná strana dnešného denníka Daily Mirror: “Kremeľ varuje Britániu: teraz ste vo vojne!” Nuž, varovali…