V čase veľkého rozruchu okolo plánovanej zmluvy medzi Slovenskou republikou a USA, ktorá by eventuálne umožnila vytvoriť americké základne v našej vlasti, prichádza z Japonska názorný príklad o správaní sa amerických vojsk nasadených v cudzine.
Japonsko, ktoré “hostí” Američanov od konca druhej svetovej vojny, má s vojskami “spojencov” bohaté skúsenosti. Žiaľ, nie vždy tie najlepšie. Najnovším príkladom v krajine je absolútne ignorovanie japonských protipandemických nariadení zo strany vojsk USA.
Japonci, ktorí prehrali vojnu, samozrejme, nemôžu podľa zmluvy Američanom nič prikazovať, tak im neostáva nič iné než prosiť, čo sa v diplomatickom jazyku nazýva “naliehať”.
Japonský minister zahraničných vecí Jošimasa Hajaši tak vo štvrtok “naliehal” na svojho amerického kolegu, aby “zvážil” obmedzenie pohybu amerických jednotiek v krajine po náraste covidových prípadov na základniach a v okolitých komunitách.
Žiadosť adresovaná americkému ministrovi zahraničných vecí Antonymu Blinkenovi prichádza v čase nárastu prípadov vírusu na Okinave, ktorá je hostiteľom väčšiny amerických síl v Japonsku a v súčasnosti zaznamenáva nárast komunitných infekcií.
Guvernér regiónu uviedol, že prvýkrát sa nákaza objavila medzi americkými vojakmi. Podľa guvernéra ostrova Okinava požiada centrálnu japonskú vládu o schválenie nových obmedzení. Stane sa tak potom, čo región južného ostrova v stredu oznámil 623 prípadov nákazy, čo je takmer trojnásobok oproti predchádzajúcemu dňu. Nech sa však opatrenia sprísnia akokoľvek, Američania očividne nie sú povinní miestne vírusové obmedzenia dodržiavať.
V telefonáte s Blinkenom Hajaši (preto) “dôrazne žiadal posilnenie opatrení na zabránenie expanzie infekcií”, uviedlo japonské ministerstvo zahraničia vo vyhlásení.
Hajaši vyzval Blinkena, aby „zvážil obmedzenie vychádzok (amerických jednotiek) na zmiernenie obáv medzi miestnymi obyvateľmi vzhľadom na situáciu s infekciami koronavírusu medzi americkými silami v Japonsku,” dodáva sa vo vyhlásení.
Japonská vláda v stredu uviedla, že na amerických základniach na Okinave bolo 4. januára hlásených viac ako 400 prípadov covidu.
Guvernér Okinavy Denny Tamaki kritizoval americkú armádu za nedodržiavanie prísnych opatrení Japonska pre príchody do zahraničia a minulý mesiac Hajaši vyjadril „veľkú ľútosť” veliteľovi amerických síl v Japonsku nad rastúcim počtom prípadov vírusu.
Hajaši vtedy povedal, že americká armáda nedodržiava japonskú politiku testovania prichádzajúcich osôb a dvojtýždňovú karanténu. Hoci sú vraj od sťažnosti americkí vojaci podľa japonskej vlády testovaní do 24 hodín od príchodu, ostatné japonské opatrenia (napríklad karanténa a obmedzenie pohybu) očividne dodržiavané nie sú.
Infekcie medzi príslušníkmi ozbrojených síl USA nie sú zahrnuté v denných správach o nákaze na Okinave, ale prípady medzi miestnym japonským personálom na amerických základniach áno.
Americké základne v iných častiach Japonska tiež hlásili v posledných týždňoch prudký nárast infekcií.
Celkovo zostáva miera nakazenia v Japonsku pomerne nízka, pričom v stredu bolo na celoštátnej úrovni hlásených niečo vyše 2 600 prípadov. Čísla však rastú a práve v stredu to bolo prvýkrát, čo bolo v Japonsku od októbra hlásených viac ako 2 000 prípadov.
Americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Blinken uznal Hajašiho obavy a “sľúbil”, že ich oznámi ministerstvu obrany USA.
Ako uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení, Hajaši a Blinken tiež “potvrdili pokračujúcu úzku japonsko-americkú spoluprácu” a Blinken zdôraznil, že záväzok USA k obrane Japonska zostáva pevný.
Jedna vec je teda z celého prípadu jasná: To, či ministerstvo obrany USA svojim vojakom vychádzky v Japonsku v čase pandémie zakáže, je vyslovene vec Američanov, do ktorej nemajú Japonci žiadny nárok čo hovoriť. Všetko zostáva na svojvôli USA a teoreticky si môžu Američania v Japonsku robiť čo chcú. A aj často robia.
Andrea Lopatková
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…