Šéf súkromnej armády PMC Wagner svoje plány údajne urýchlil po tom, ako sa o sprisahaní dozvedela ruská tajná služba FSB.
Šéf žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin plánoval počas uplynulého víkendu zajať ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova, s ktorými má dlhodobé spory. Svoje plány údajne urýchlil po tom, ako sa o sprisahaní dozvedela ruská tajná služba FSB, tvrdia predstavitelia západných spravodajských služieb. TASR správu prevzala z amerického denníka The Wall Street Journal.
Prigožin zrejme zamýšľal zajať Šojgua a Gerasimova počas ich plánovanej návštevy Rostova nad Donom, ktorý slúžil ako operačné stredisko pre vedenie ofenzívy na Ukrajine. Podľa západných zdrojov sa FSB dozvedela o jeho úmysle dva dni pred uskutočnením.
„Z Prigožinovho tábora unikli konkrétne informácie o prípravách vzbury, ktorá sa mala začať medzi 22. a 25. júnom,“ povedal veliteľ Národnej gardy Ruska generál Viktor Zolotov.
Západné tajné služby sa o plánoch Prigožina taktiež dozvedeli vopred na základe analýzy zachytenej elektronickej komunikácie a satelitných snímok. Tvrdí to osoba oboznámená s danými zisteniam, na ktorú sa odvoláva WSJ.
Predstavitelia Západu sa domnievajú, že pôvodný Prigožinov plán mal veľkú šancu na úspech, ale po úniku informácií musel Prigožin improvizovať.
Spravodajské informácie však vyvolávajú otázky o rozsahu moci ruského prezidenta Vladimira Putina, pretože aj napriek tomu, že Kremeľ vedel o plánovanom sprisahaní vopred, nedokázal zabrániť Wagnerovým jednotkám dostať sa takmer až do Moskvy, poznamenali pre WSJ zdroje oboznámené so záležitosťou.
Kremeľ odmietol tvrdenia amerických médií, podľa ktorých ruský generál a vrchný veliteľ vzdušných síl Sergej Surovikin vedel o vzbure súkromnej žoldnierskej Wagnerovej skupiny vopred, a označil ich za „špekulácie“. V stredu to povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. TASR správu prevzala z agentúry DPA.
„V súvislosti s týmito udalosťami v súčasnosti koluje množstvo špekulácií a klebiet,“ vyhlásil Peskov, čomu podľa neho nasvedčujú aj správy amerických médií o Surovikinovi.
„Celá ruská armáda a obyvateľstvo stáli počas vzbury za prezidentom (Vladimirom Putinom),“dodal hovorca Kremľa.
Správa o Surovikinovi sa objavila v denníku The New York Times (NYT), ktorý sa odvoláva na nemenované americké bezpečnostné zdroje. Denník tiež uvádza, že podľa informácií amerických tajných služieb existujú náznaky, že o Prigožinovej vzbure vopred vedelo okrem Surovikina i viacero ďalších ruských generálov.
NYT tiež tvrdí, že šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin by sa do vzbury nepustil, pokiaľ by nepočítal s pomocou ostatných.
Agentúra DPA dodáva, že Surovikin je považovaný za Prigožinovho spojenca, no počas vzbury sa postavil na stranu Kremľa. Podľa NYT je práve priateľstvo Surovikina a Prigožina príčinou, prečo je šéf wagnerovcov stále nažive.
Prigožinov pokus o vzburu proti vedeniu armády a ministerstva obrany spôsobil v Rusku počas víkendu chaos, keď sa jeho žoldnieri vydali na pochod na Moskvu. Prigožin predtým obvinil ruskú armádu z raketového útoku na tábory jeho bojovníkov.
Situácia sa upokojila v sobotu večer, keď Prigožin oznámil, že vydal rozkaz na stiahnutie svojich bojovníkov, aby sa vyhol prelievaniu „ruskej krvi“. Šéf wagnerovcov neskôr uviedol, že išlo o protest a nie pokus o zvrhnutie vlády.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…