Vzácny Karáčoniho palác dnes využíva hlava štátu Zuzana Čaputová i Úrad vlády Slovenskej republiky. Po dokončení obnovy tam pribudne aj škôlka, informovali Hospodárske noviny.
V Karáčoniho paláci na Štefánikovej ulici v súčasnosti sídli Kancelária prezidentky Slovenskej republiky spoločne s Úradom vlády Slovenskej republiky. Zub čas sa však na tejto národnej kultúrnej pamiatke značne podpísal a inštitúcie, ktoré ju majú v rukách, sa rozhodli konať. Ku koncu novembra schválili návrh obnovy a odhadované náklady na rekonštrukciu zatiaľ predstavujú sumu 2,8 milióna eur.
„Vlastníci vytvoria spoločnú komisiu, ktorá bude viesť projekt obnovy. Najskôr je potrebné obstarať projektovú dokumentáciu. V tomto momente je teda predčasné hovoriť o celkových nákladoch a konkrétnom termíne začatia revitalizácie,“ uvádza tlačový odbor spomínaného úradu. Práce by mali trvať 24 až 30 mesiacov a financie sa budú čerpať z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky i štátneho rozpočtu.
Palác dostane novú tvár vďaka revitalizácii fasády, novým oknám či obnove vykurovacej sústavy a zatepleniu budovy. To by malo znížiť energetické nároky budovy až o 30 percent. Súčasťou rekonštrukcie má byť aj ochrana proti zemnej vlhkosti, obnova suterénu, prízemia, terasy a schodov, ako aj tepelná izolácia podkrovia a obnova a úprava prvého a druhého nadzemného poschodia.
Spomínané priestory dal v 80. rokoch 19. storočia postaviť gróf Quido Karáčoni, ktorý zomrel totiž rok po dokončení paláca v novorenesančnom slohu. Podľa Petra Škulavíka, vedúceho odboru štátneho informačného systému Pamiatkového úradu Slovenskej republiky, palác: „Vhodne dopĺňa blok palácovej a honosnej vilovej architektúry v uličnej zástavbe a prezentuje kvalitnú architektúru svojho druhu a obdobia svojho vzniku.“
Podľa Ivana Pauera, prezidenta Stavebnej komory Slovenskej republiky: „Budova patrí medzi architektúru centra starej Bratislavy a myslím si, že už bol najvyšší čas zastaviť jej chátranie a dať jej nový šat a život.“
Karáčoniho palác budú môcť navyše využívať aj mladšie ročníky. Na prvom a druhom podlaží totiž vznikne predškolské zariadenie pre deti zamestnancov pracujúcich v štátnej a vo verejnej správe. Po dokončení rekonštrukcie by tak do piatich novovzniknutých tried mohlo chodiť najviac 120 detí.
K národným kultúrnym pamiatkam bola budova zaradená 22. decembra 1980.
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…