Viac ako polovica obyvateľov Slovenska tvrdí, že k otázke o uzavretí dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA by sa malo konať referendum.
Viac ako polovica obyvateľov SR (52 percent) deklaruje, že by sa s USA spolupracovať nemalo. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Median SK, ktorý sa na vzorke 1 006 respondentov uskutočnil od štvrtka 27. januára do utorka 1. februára.
„Častejšie ide o ženy, starších vo veku 60 až 69 rokov, obyvateľov Nitrianskeho a Žilinského kraja, nezaočkovaných alebo voličov strán Republika, ĽSNS a Smer-SD,“ uvádza prieskum. Viac ako tretina opýtaných (36 percent) si myslí, že podobná spolupráca by mala existovať.
Prítomnosť vojsk USA na území SR by prekážala viac ako 64 percentám obyvateľov krajiny. Ďalších takmer 30 percent deklaruje, že by im prítomnosť vojsk neprekážala.
„Prítomnosť vojsk by neprekážala častejšie mužom, najmladším vo veku 18 až 29 rokov, obyvateľom Bratislavského a Trnavského kraja alebo tým, ktorí deklarujú voľbu strán Progresívne Slovensko a OĽaNO,“ konštatuje Median SK.
Viac ako polovica opýtaných (54 percent) deklaruje, že Slovensko by nemalo uzavrieť dohodu s USA o spolupráci v oblasti obrany. Tento názor deklarujú častejšie ľudia vo veku 30 až 69 rokov, ľudia so stredoškolským vzdelaním alebo obyvatelia Nitrianskeho a Žilinského kraja.
Takmer tretina obyvateľov (32 percent) naopak deklaruje, že SR by mala s USA uzavrieť takúto dohodu. V tomto prípade ide častejšie o najmladších vo veku 18 až 29 rokov, obyvateľov Bratislavského kraja alebo voličov PS, OĽaNO a SaS.
Viac ako polovica obyvateľov tvrdí, že k otázke o uzavretí dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA by sa malo konať referendum.
Po referende volajú častejšie ženy, ľudia v strednom veku 30 – 59 rokov, obyvatelia Nitrianskeho a Banskobystrického kraja, ale aj voliči strán ĽSNS, Republika alebo SMER.
Proti referendu je približne tretina populácie. Častejšie sa jedná o mužov, ľudí s vysokoškolským vzdelaním, obyvateľov Bratislavského kraja alebo voličov strán PS, OĽANO a SAS.
Za referendum ohľadom uzavretia dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA sa vyjadrujú najmä voliči strán ĽSNS, Republika a SMER, ale aj voliči strán SME RODINA a HLAS. Naopak, proti referendu sú častejšie voliči strán PS, OĽANO, SAS alebo KDH.
Spomedzi jednotlivých skúmaných medzinárodných organizácií deklarujú obyvatelia Slovenskej republiky v najväčšej miere dôveru V4. Nasledujú Európska únia, OSN a NATO. Dôveru NATO deklarujú častejšie muži, výrazne častejšie najmladší vo veku 18-29 rokov, obyvatelia Bratislavského a Trnavského kraja, a obyvatelia najväčších slovenských miest.
Z hľadiska sociodemografie deklarujú dôveru NATO častejšie muži, najmladší vo veku 18-29 rokov, ale aj obyvatelia Bratislavského a Trnavského kraja.
V najväčšej miere dôverujú NATO ľudia, ktorí deklarujú podporu strán Progresívne Slovensko, SAS a OĽANO. Naopak, najnižšiu dôveru NATO deklarujú voliči strán ĽSNS, Republika a SMER.
Za konflikt na Ukrajine je podľa časti obyvateľov zodpovedné Rusko a podľa rovnakej časti USA a ďalšie západné krajiny. Avšak viac ako 21 % nevie povedať, kto je za tento konflikt zodpovedný. Len 5 % opýtaných deklaruje, že za konflikt je zodpovedná Ukrajina.
Rusko zodpovedá za konflikt častejšie podľa najmladších vo veku 18-29 rokov, obyvateľov Bratislavského kraja alebo voličov PS.
Naopak, USA zodpovedajú za konflikt najmä podľa starších vo veku 50-69 rokov, obyvateľov Žilinského kraja alebo voličov strany Republika.
Za konflikt na Ukrajine zodpovedá Rusko najmä podľa tých, ktorí deklarujú podporu stranám PS, OĽANO a SAS. Naopak zodpovedné sú USA a ďalšie západné krajiny podľa tých, ktorí deklarujú podporu stranám Republika, SMER alebo ĽSNS.
Viac ako polovica opýtaných deklaruje, že NATO by ani v prípade potreby nemalo zasahovať do konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Tento názor deklarujú častejšie muži, starší vo veku 50 – 69 rokov, obyvatelia Nitrianskeho a Banskobystrického kraja, ale aj voliči strán ĽSNS, Republika a SMER.
Ďalších takmer 30 % deklaruje, že v prípade potreby by malo NATO do tohto konfliktu zasiahnuť. Ide najmä o najmladších vo veku 18-29 rokov, obyvateľov Bratislavského kraja alebo voličov strán PS a SAS.
Takmer 76 % obyvateľov Slovenskej republiky deklaruje, že sa obáva o bezpečnosť Slovenska v prípade vypuknutia vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Neobáva sa len približne 19 % populácie.
Obavy o bezpečnosť Slovenska deklarujú mierne častejšie ženy, obyvatelia Trenčianskeho kraja, obyvatelia väčších miest, ale aj tí, ktorí deklarujú podporu strán KDH, Progresívne Slovensko a SAS.
Naopak, neobávajú sa častejšie starší vo veku 60 a viac rokov, obyvatelia Nitrianskeho kraja alebo tí, ktorí deklarujú podporu strane SNS.
Kompletné informácie a čísla si môžete prečítať TU.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…