domovina

Prieskum: Viac ako polovica Slovákov odmieta vojenskú spoluprácu s USA aj okupačnú dohodu. Až 64 percent ľudí odmieta na našom území americké vojská

Viac ako polovica obyvateľov Slovenska tvrdí, že k otázke o uzavretí dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA by sa malo konať referendum.

Viac ako polovica obyvateľov SR (52 percent) deklaruje, že by sa s USA spolupracovať nemalo. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Median SK, ktorý sa na vzorke 1 006 respondentov uskutočnil od štvrtka 27. januára do utorka 1. februára.

„Častejšie ide o ženy, starších vo veku 60 až 69 rokov, obyvateľov Nitrianskeho a Žilinského kraja, nezaočkovaných alebo voličov strán Republika, ĽSNS a Smer-SD,“ uvádza prieskum. Viac ako tretina opýtaných (36 percent) si myslí, že podobná spolupráca by mala existovať.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Nie americkým vojakom na Slovensku

Prítomnosť vojsk USA na území SR by prekážala viac ako 64 percentám obyvateľov krajiny. Ďalších takmer 30 percent deklaruje, že by im prítomnosť vojsk neprekážala.

„Prítomnosť vojsk by neprekážala častejšie mužom, najmladším vo veku 18 až 29 rokov, obyvateľom Bratislavského a Trnavského kraja alebo tým, ktorí deklarujú voľbu strán Progresívne Slovensko a OĽaNO,“ konštatuje Median SK.

Nie okupačnej dohode s USA

Viac ako polovica opýtaných (54 percent) deklaruje, že Slovensko by nemalo uzavrieť dohodu s USA o spolupráci v oblasti obrany. Tento názor deklarujú častejšie ľudia vo veku 30 až 69 rokov, ľudia so stredoškolským vzdelaním alebo obyvatelia Nitrianskeho a Žilinského kraja.

Takmer tretina obyvateľov (32 percent) naopak deklaruje, že SR by mala s USA uzavrieť takúto dohodu. V tomto prípade ide častejšie o najmladších vo veku 18 až 29 rokov, obyvateľov Bratislavského kraja alebo voličov PS, OĽaNO a SaS.

Väčšina občanov je za referendum o obrannej dohode s USA

Viac ako polovica obyvateľov tvrdí, že k otázke o uzavretí dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA by sa malo konať referendum.

Po referende volajú častejšie ženy, ľudia v strednom veku 30 – 59 rokov, obyvatelia Nitrianskeho a Banskobystrického kraja, ale aj voliči strán ĽSNS, Republika alebo SMER.

Proti referendu je približne tretina populácie. Častejšie sa jedná o mužov, ľudí s vysokoškolským vzdelaním, obyvateľov Bratislavského kraja alebo voličov strán PS, OĽANO a SAS.

Za referendum ohľadom uzavretia dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA sa vyjadrujú najmä voliči strán ĽSNS, Republika a SMER, ale aj voliči strán SME RODINA a HLAS. Naopak, proti referendu sú častejšie voliči strán PS, OĽANO, SAS alebo KDH.

(Ne)dôvera medzinárodným organizáciám

Spomedzi jednotlivých skúmaných medzinárodných organizácií deklarujú obyvatelia Slovenskej republiky v najväčšej miere dôveru V4. Nasledujú Európska únia, OSN a NATO. Dôveru NATO deklarujú častejšie muži, výrazne častejšie najmladší vo veku 18-29 rokov, obyvatelia Bratislavského a Trnavského kraja, a obyvatelia najväčších slovenských miest.

Z hľadiska sociodemografie deklarujú dôveru NATO častejšie muži, najmladší vo veku 18-29 rokov, ale aj obyvatelia Bratislavského a Trnavského kraja.

V najväčšej miere dôverujú NATO ľudia, ktorí deklarujú podporu strán Progresívne Slovensko, SAS a OĽANO. Naopak, najnižšiu dôveru NATO deklarujú voliči strán ĽSNS, Republika a SMER.

Zodpovednosť za konflikt na Ukrajine

Za konflikt na Ukrajine je podľa časti obyvateľov zodpovedné Rusko a podľa rovnakej časti USA a ďalšie západné krajiny. Avšak viac ako 21 % nevie povedať, kto je za tento konflikt zodpovedný. Len 5 % opýtaných deklaruje, že za konflikt je zodpovedná Ukrajina.

Rusko zodpovedá za konflikt častejšie podľa najmladších vo veku 18-29 rokov, obyvateľov Bratislavského kraja alebo voličov PS.

Naopak, USA zodpovedajú za konflikt najmä podľa starších vo veku 50-69 rokov, obyvateľov Žilinského kraja alebo voličov strany Republika.

Za konflikt na Ukrajine zodpovedá Rusko najmä podľa tých, ktorí deklarujú podporu stranám PS, OĽANO a SAS. Naopak zodpovedné sú USA a ďalšie západné krajiny podľa tých, ktorí deklarujú podporu stranám Republika, SMER alebo ĽSNS.

Väčšina odmieta zásah NATO

Viac ako polovica opýtaných deklaruje, že NATO by ani v prípade potreby nemalo zasahovať do konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Tento názor deklarujú častejšie muži, starší vo veku 50 – 69 rokov, obyvatelia Nitrianskeho a Banskobystrického kraja, ale aj voliči strán ĽSNS, Republika a SMER.

Ďalších takmer 30 % deklaruje, že v prípade potreby by malo NATO do tohto konfliktu zasiahnuť. Ide najmä o najmladších vo veku 18-29 rokov, obyvateľov Bratislavského kraja alebo voličov strán PS a SAS.

Obavy o bezpečnosť Slovenska

Takmer 76 % obyvateľov Slovenskej republiky deklaruje, že sa obáva o bezpečnosť Slovenska v prípade vypuknutia vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Neobáva sa len približne 19 % populácie.

Obavy o bezpečnosť Slovenska deklarujú mierne častejšie ženy, obyvatelia Trenčianskeho kraja, obyvatelia väčších miest, ale aj tí, ktorí deklarujú podporu strán KDH, Progresívne Slovensko a SAS.

Naopak, neobávajú sa častejšie starší vo veku 60 a viac rokov, obyvatelia Nitrianskeho kraja alebo tí, ktorí deklarujú podporu strane SNS.

Kompletné informácie a čísla si môžete prečítať TU.

Zdroj: median.sk / InfoVojna / 24hod.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…

5 hodín ago

Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu

Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi  rokmi. Tento fenomén má potenciál…

10 hodín ago

Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.

„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…

10 hodín ago

Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“

Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…

11 hodín ago

Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska

Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…

11 hodín ago