Severoatlantickej aliancii podľa najnovšieho prieskumu dôveruje len 40 percent opýtaných Slovákov a Sloveniek.
Mimovládna organizácia Fórum pre medzinárodnú politiku, ktorá je zameraná na otázky medzinárodnej a bezpečnostnej politiky, zverejnila vo štvrtok 23. marca 2023 výsledky prieskumu Severoatlantickej aliancieo tom, ako občania členských krajín NATO vnímajú obranu a bezpečnosť.
Slovensko je v tomto prieskume vo viacerých kategóriách na chvoste rebríčka. Vystúpenie z NATO by podporili najmä obyvatelia Čiernej Hory, Slovenska a Bulharska. Slováci si rovnako v najväčšej miere myslia, že Aliancia nie je pre budúcu bezpečnosť ich vlasti dôležitá. Medzi najskeptickejšími sme aj v názore na ďalšiu podporu Ukrajiny. Oproti poslednému prieskumu sa však trend zlepšuje.
V rámci NATO patrí Slovensko vo viacerých oblastiach medzi najskeptickejšie krajiny voči Aliancii. Počet tých, ktorí NATO vnímajú priaznivo, je v Aliancii najnižší práve u nás, a to len 40 percent oproti priemeru Aliancie 58 percent.
Na konci rebríčka je Slovensko aj v dôvere voči NATO. Aliancii dôveruje len 40 percent opýtaných Slovákov a Sloveniek, čo je však stále viac ako v Severnom Macedónsku (38 percent) alebo Grécku (34 percent).
Obyvatelia v Čiernej Hore (32 percent) rovnako ako Slováci a Bulhari (zhodne 31 percent) by v najväčšej miere podporili aj vystúpenie z NATO. Priemerná podpora členstva ich krajiny v NATO sa naprieč Alianciou pohybuje na úrovni okolo 70 percent.
Vo všeobecnosti však v Aliancii poklesol počet tých, ktorí by za zotrvanie v NATO hlasovali. V roku 2021 bolo jasne za 83 percent opýtaných.
Na Slovensku by za zotrvanie v prípade referenda hlasovalo 51 percent opýtaných. Hoci ide stále o vysoké číslo, v poslednom prieskume, ktoré NATO organizovalo na jar v roku 2021, by vystúpenie z Aliancie podporilo až 61 percent Slovákov.
Na otázku, či NATO považujú za dôležité pre budúcu bezpečnosť svojej vlasti, odpovedali kladne v najmenšej miere práve Slováci. Kým za dôležitú ju v Aliancii považuje až 74 percent obyvateľov, na Slovensko je to síce väčšina, 57 percent opýtaných, avšak stále menej ako v Čiernej Hore (60 percent), Slovinsku (62 percent), a teda aj zvyšku Aliancie.
Vzťah medzi Severnou Amerikou a Európou pri riešení súčasných bezpečnostných výziev považuje za dôležitý až 82 percent obyvateľov Aliancie. Za „nedôležitý“ ho považujú najmä obyvatelia Čiernej Hory (26 percent) a Slováci (22 percent). Priemer v NATO bol pritom šesť percent.
Slovensko je po Bulharsku opäť druhé od konca (spoločne s Gréckom a Čiernou Horou) aj v téme podpory Ukrajiny. Za jej pokračovanie sa vyjadrilo 41 percent opýtaných, proti bola až polovica opýtaných Slovákov. Deväť percent sa nevedelo vyjadriť.
Napriek negatívnym postojom voči Aliancii sa Slováci vo svojej krajine cítia približne rovnako bezpečne (52 percent) ako zvyšok obyvateľov Aliancie (priemer 53 percent). Najmenej bezpečne sa cítia doma Turci (54 percent), Francúzi (45 percent) a Maďari (40 percent).
Najväčšiu obavu majú Slováci (47 percent), podobne ako zvyšok obyvateľov Aliancie (v priemere 57 percent), z cien životných nákladov.
Výsledky prieskumu si môžete pozrieť TU.
Prieskum sa uskutočnil v 30 členských krajinách a vo Švédsku a Fínsku v období od 7. – 29. novembra 2022. V každej krajine bolo oslovených minimálne 1000 respondentov, pričom celkovo sa uskutočnilo 30 993 rozhovorov.
infovojna
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…