Nový prieskum agentúry YouGov ukázal, že Európania sa nezhodujú v odpovedi na otázku, kto je za vojnu zodpovedný.
Vo všetkých bodoch podpory je ochota Slovákov pomôcť svojmu východnému susedovi pod európskym priemerom, pričom takmer tretina si myslí, že agresorom je NATO. To je druhý najvyšší pomer spomedzi sedemnástich európskych krajín.
Vojna na Ukrajine spojila Európu v uvaľovaní sankcií voči Rusku, nový prieskum agentúry YouGov však ukázal, že Európania sa nezhodujú v odpovedi na otázku, kto je za vojnu zodpovedný.
Kým občania Škandinávie, Spojeného kráľovstva či Poľska označili v drvivej väčšine za agresora Rusko, na Slovensku si to myslí iba 38 percent ľudí, čo je tretí najnižší pomer z opýtaných.
Čo sa týka ukazovania prstom na NATO, na vrchole rebríčka sú Bulhari s 44 percentami. A až 31 percent Slovákov tvrdí, že vojna je vinou NATO, čo je druhý najvyšší pomer.
Z toho, čo ste čítali a počuli, kto je podľa vás zodpovedný za súčasnú situáciu na Ukrajine?
Europoslankyňa Miriam Lexmann (EĽS/KDH) vidí za výsledkami prieskumu zanedbanie strategickej komunikácie a boju s dezinformáciami. „Pevne verím, že aj mnohé aktuálne bezpečnostné kroky ministerstiev v oblasti boja proti hybridným hrozbám vrátane dezinformácií nám pomôžu predchádzať závažným spoločenským následkom ich šírenia,“ povedala europoslankyňa.
Polovica Slovákov taktiež verí, že Únia by mala skôr investovať do diplomatických rozhovorov a obchodu s Kremľom ako do obrany voči ruskej agresií. Tento názor zdieľajú aj Bulhari a Gréci, pričom v ostatných členských štátoch prevláda opačné presvedčenie. V snahe Ukrajiny o získanie štatútu kandidátskej krajiny a za jej urýchlený vstup do Únie by bola tretina Slovákov a v priemere asi polovica Európanov.
Slováci, ale aj Bulhari, Gréci či Maďari vo väčšine otázkach prieskumu nekopírujú názor svojich európskych kolegov a v podpore Ukrajiny sa držia pod únijným priemerom. Kým ani nie tretina Slovákov by bola za zaslanie zbraní na Ukrajinu, európsky priemer je 58 percent.
Výrazne menšiu podporu má medzi Európanmi boj jednotiek NATO po boku Ukrajincov, za ktoré by bola asi tretina ľudí, pričom na Slovensku je tento krok ešte menej populárny a podporilo ho iba 18 percent Slovákov. Vojna na Ukrajine a sankcie voči Rusku zvyšujú ceny energetických surovín, čo sa odráža aj na vyšších cenách energií. To je ochotných akceptovať 22 percent Slovákov, pričom v celoeurópskom priemere ide o 42 percent ľudí.
Naopak, 84 percent Európanov podporuje humanitárnu pomoc na Ukrajine, s tým zároveň súhlasí aj 77 percent Slovákov. Hoci cez Slovensko v posledných mesiacoch migrujú státisíce utečencov, súhlasí s tým 66 percent Slovákov. Vstup do krajiny by Ukrajincom povolilo osemdesiat percent Európanov, pričom na pracovných trhoch by ich uvítalo 74 percent ľudí.
Zdroj: euractiv.sk
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…