Ako uvádza americký časopis POLITICO, podľa nového prieskumu Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR) údaje zozbierané z deviatich krajín EÚ plus Veľkej Británie, Číny, Indie, Turecka, Ruska a USA naznačujú, že ruská vojna na Ukrajine rozdeľuje mienku medzi ľuďmi v západných krajinách a medzi ľuďmi v krajinách ako Čína, India a Turecko.
Ruská vojna na Ukrajine rozdeľuje názory medzi ľudí v západných krajinách a ľudí v krajinách ako Čína, India a Turecko, naznačuje nový prieskum, ktorý naznačuje budúci multipolárny svetový poriadok, v ktorom sú Európa a USA menej vplyvné.
Podľa nového stredajšieho prieskumu Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR) vojna odhalila „ostré geografické rozdiely v globálnych postojoch“ ku „koncepciám demokracie a zloženiu budúceho medzinárodného poriadku“.
Údaje zozbierané z deviatich krajín EÚ plus Spojeného kráľovstva, Číny, Indie, Turecka, Ruska a USA naznačujú, že zatiaľ čo západní spojenci „na globálnej scéne opäť získali zmysel pre zmysel“, priepasť medzi ich perspektívou a „zvyškom“ sa rozšírila, uviedol ECFR.
Európski a americkí občania majú veľa spoločných názorov na hlavné globálne otázky, vrátane toho, že by „mali pomôcť Ukrajine vyhrať“, zatiaľ čo občania v Číne, Indii a Turecku uprednostňujú „rýchle ukončenie vojny“, aj keď Ukrajina bude musieť vzdať svoje územie. na základe prieskumov uskutočnených v decembri 2022 a januári 2023.
V skúmaných západných krajinách veľká väčšina (77 percent v Spojenom kráľovstve, 71 percent v USA a 65 percent v deviatich členských štátoch EÚ) označila Rusko za „protivníka“ alebo „súpera“ svojej vlastnej krajiny.
Naopak, veľké množstvo ľudí v Číne (76 percent), Indii (77 percent) a Turecku (73 percent) nielenže vidí pokračujúcu „silu“ v Rusku a považuje ho za strategického „spojenca“ a „partnera“ svojej krajiny. , ale mnohí sa tiež domnievajú, že Kyjev by mal zvážiť odovzdanie územia, aby pomohol rýchlejšie ukončiť konflikt.
Paradoxom ukrajinskej vojny je, že západ je vo svete jednotnejší a zároveň menej vplyvný ako kedykoľvek predtým
povedal Mark Leonard, riaditeľ think-tanku a spoluautor správy.
Existujú tiež rôzne názory na všeobecnú úlohu, ktorú bude hrať Západ v budúcom svetovom poriadku. V Európe a USA mnohí ľudia (29 percent v Británii, 28 percent v deviatich krajinách EÚ a 26 percent v USA) očakávajú nový bipolárny svet dvoch blokov na čele s USA a Čínou, zatiaľ čo existujú náznaky, že väčšina ľudia vo veľkých nezápadných krajinách videli budúcnosť v multipolárnejšom zmysle.
„Západní činitelia by mali brať do úvahy, že konsolidácia Západu prebieha v čoraz viac rozdelenom post-západnom svete; a že rozvíjajúce sa mocnosti ako India a Turecko budú konať podľa svojich vlastných podmienok a budú odolávať bitke medzi Amerikou a Čínou,“ uviedli autori štúdie.
Wilhelmine Preussen/Politico
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…