Prieskum agentúry Focus pre Globsec skúmal názory respondentov na celý rad otázok vrátane ich postojov k prijímaniu utečencov, pomoci utečencom, vnímaniu hrozieb a pripisovaniu viny za konflikt.
Obyvatelia Slovenska majú z krajín Vyšehradskej skupiny (V4), do ktorej patrí aj Česko, Maďarsko a Poľsko, najväčšiu averziu voči ukrajinským utečencom. Ukázal to prieskum, ktorého výsledky poskytla mimovládna organizácia Globsec.
Výrazná väčšina Čechov a Poliakov sa domnieva, že zodpovedným za začatie vojny na Ukrajine je Rusko, na Slovensku a v Maďarsku má tento názor menej ako polovica obyvateľov.
Slovensko je v rámci V4 jedinou krajinou, kde väčšina obyvateľov (52 percent) zastáva negatívny názor na ľudí, ktorí z Ukrajiny utekajú pred vojnou. Sondáž ukázala, že najmenej negatívne vnímajú ukrajinských utečencov obyvatelia Poľska (11 percent), Maďarska (15 percent) a potom Česka (25 percent).
Patrik Szicherle, jeden z autorov prieskumu, upozornil, že jedným z kľúčových faktorov negatívneho vnímania ukrajinských utečencov na Slovensku sú obavy obyvateľov z toho, že pomoc zhorší ekonomickú situáciu na Slovensku.
Kladný postoj k utečencom z Ukrajiny majú hlavne Poliaci (85 percent obyvateľstva), na ďalších miestach boli Maďari (82 percent), Česi (73 percent) a až na poslednom mieste s odstupom obyvatelia Slovenska, kde pozitívny názor na utečencov z Ukrajiny vyslovilo len 42 percent respondentov.
Slovensko je teda jediná krajina v našom regióne, ktorej ani polovica populácie nevníma ukrajinských utečencov pozitívne. Najviac pozitívne vnímajú utečencov z Ukrajiny obyvatelia Poľska (85 %).
Podľa Globsecu na konci novembra bolo v Poľsku registrovaných 1,5 milióna utečencov z Ukrajiny, v Česku takmer pol milióna, na Slovensku 100 000 a v Maďarsku 31 000 osôb.
„Jedným z kľúčových faktorov negatívneho vnímania ukrajinských utečencov sú obavy ľudí pred pomocou utečencom, a teda zaťaženie vlastnej ekonomickej situácie v krajine. To sa odráža aj v názore na to, akú podporu by mali utečenci dostávať,“ vysvetlil jeden z autorov prieskumu Patrik Szicherle, výskumný pracovník Centra pre demokraciu a odolnosť v GLOBSEC-u.
Za najmenej výhodnú formu pomoci považuje väčšina obyvateľov V4 bezplatné jazykové kurzy či bezplatné ubytovanie a dotované ubytovanie.
Zatiaľ čo až 84 percent respondentov z Poľska a 72 percent z Česka uviedlo, že za začatie vojny na Ukrajine je zodpovedné Rusko, v Maďarsku a na Slovensku tento názor zastávalo zhodne 43 percent ľudí. Na Slovensku až 39 percent obyvateľov viní z konfliktu na Ukrajine Spojené štáty a NATO.
Až 68 % Slovákov by si zároveň želalo zníženie všetkej pomoci poskytovanej Ukrajincom. Slováci tiež vystupujú ako jediná populácia, kde väčšina verí, že tí, ktorí utekajú z Ukrajiny, by nemali získať prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti.
„Ďalším rozhodujúcim faktorom ovplyvňujúcim vnímanie ľudí utekajúcich pred vojnou je stranícka politika. Voliči strán, ktoré propagujú nepriateľskú rétoriku voči utečencom, oveľa častejšie vnímajú prítomnosť Ukrajincov nepriaznivo,“ tvrdí spoluautorka prieskumu Jana Kazaz, výskumníčka Centra pre demokraciu a odolnosť, GLOBSEC.
Samotný prieskum pre Globsec vykonala agentúra Focus, ktorá v každej z krajín V4 oslovila 1000 respondentov. Prieskum skúmal názory respondentov na celý rad otázok vrátane ich postojov k prijímaniu utečencov, pomoci utečencom, vnímaniu hrozieb a pripisovaniu viny za konflikt.
Zdroj: ta3.com / tvnoviny.sk
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…