Svojho komárňanského kamaráta Hamrana z funkcie šéfa polície však premiér odvolať nemieni. Líder Smeru Robert Fico pred tým žiadal, aby sa na mimoriadnej schôdzi parlamentu zúčastnil aj šéf SIS Michal Aláč a vysvetlil situáciu ohľadom jeho obvinenia. Bývalý ministerský predseda zároveň povedal, že policajný prezident Hamran ohrozuje políciu a musí skončiť.
Prezidentka Zuzana Čaputová dočasne pozbavila riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča výkonu štátnej služby. SIS vedie jeho námestník. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.
Voči Aláčovi vzniesli minulý týždeň obvinenie zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. S obvinením sa stotožnili dozorujúci aj službukonajúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, pripomenul Strižinec. Príslušník SIS sa podľa zákona musí dočasne pozbaviť výkonu štátnej služby, ak by jeho ďalšie ponechanie vo výkone štátnej služby ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby a je dôvodne podozrivý, že spáchal trestný čin.
„Tieto dôvody boli naplnené, keďže uvedených trestných činov sa podľa vyšetrovateľa mal Michal Aláč dopustiť v priamej súvislosti s výkonom funkcie riaditeľa SIS, jeho ponechanie vo výkone štátnej služby by ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby, ktorým je efektívne fungovanie domácich a zahraničných partnerských vzťahov založených na vzájomnej dôvere,“vysvetlil hovorca.
Zároveň poukázal na to, že rovnaký postup uplatnila hlava štátu aj v minulosti v prípade obvinenia vtedajšieho riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.
Líder Smeru Robert Fico v nedeľu žiadal, aby sa na mimoriadnej schôdzi parlamentu zúčastnil aj šéf SIS Michal Aláč a vysvetlil situáciu ohľadom jeho obvinenia. Fico v relácii v politike v TA3 zároveň povedal, že policajný prezident Hamran ohrozuje políciu a musí skončiť.
Premiér Ľudovít Ódor podá návrh na odvolanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča na najbližšom rokovaní vlády v stredu (23. 8.). Meno jeho nástupcu zatiaľ nemá. Pripustil, že tajnú službu by do volieb mohol viesť námestník. Odvolanie policajného prezidenta Štefana Hamrana neplánuje. Informoval o tom v pondelok.
„Zotrvanie Aláča na pozícii by ohrozovalo dobré meno štátnej služby doma aj v zahraničí a podkopávalo by vzájomnú dôveru,“ povedal Ódor. Zdôraznil, že sa nerozhoduje na základe emócií, ale na základe faktov a riadi sa zákonom.
Za rozhodnutím o odvolaní riaditeľa tajnej služby si s hlavou štátu Zuzanou Čaputovou stoja. Premiér má informácie, že prebehli nejaké úkony zo strany prezidentky na zbavenie mlčanlivosti Aláča.
Ódor si nemyslí, že v takejto situácii by bolo dobré odvolať hlavu polície. Hamran má podľa neho výsledky a ukazuje, že vyšetrovatelia bojujú so zločinom, ktorý na Slovensku bol.
„Aký by to bol signál dovnútra? Nekonajte nič, lebo potom sa začne krik, ak naozaj pôjdete na citlivé miesta. Nie je to dobrý signál dovnútra očisty štátu,“ podotkol. Hamrana by odvolal len na základe dôkazov.
Hlava štátu v pondelok dočasne pozbavila Aláča výkonu štátnej služby. Jeho ponechanie vo výkone štátnej služby by podľa nej ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby, ktorým je efektívne fungovanie domácich a zahraničných partnerských vzťahov založených na vzájomnej dôvere. SIS povedie jeho námestník.
Voči Aláčovi vzniesli minulý týždeň obvinenie zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Hnutie Sme rodina bude rešpektovať prípadné odvolanie šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala A., ktorý čelí obvineniu. Skonštatoval to predseda hnutia a Národnej rady (NR) SR Boris Kollár s tým, že ide o kompetenciu premiéra Ľudovíta Ódora. Hovorí však o prilievaní oleja do ohňa. Za korektné označil, keby odišiel z funkcie okrem Michala A. aj policajný prezident Štefan Hamran.
Čo sa týka pondelkovej mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorú inicioval Smer-SD, Sme rodina ju chcelo podporiť. „Neznamená to, že by sme hlasovali za to uznesenie,“ podčiarkol Kollár. Podstatné pre nich bolo podľa jeho slov diskutovať o tejto téme a situácii po zásahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).
Sme rodina preto apelovalo na premiéra aj prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby našli do vedenia polície spravodlivých a čestných ľudí, ktorí nie sú spojení ani s jednou skupinou v rámci orgánov činných v trestnom konaní. Kollár je presvedčený, že je takých dosť.
Predseda parlamentu tiež avizoval, že v úvode septembra bude okrem slávnostnej schôdze aj ďalšia mimoriadna, na ktorej by sa mali poslanci v skrátenom legislatívnom konaní venovať dvom vládnym návrhom. Má ísť o novelu trestného zákona a o návrh na riešenie situácie v zdravotníctve.
Mimoparlamentný Hlas-SD vyzýva premiéra Ľudovíta Ódora, aby po odvolaní riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala A. bezodkladne odvolal z funkcie aj policajného prezidenta Štefana Hamrana. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.
„Úradnícka vláda chcela upokojiť Slovensko, no namiesto toho tu zažívame nevídanú a otvorenú vojnu v bezpečnostných zložkách. Ak Ľudovít Ódor ako predseda vlády navrhuje odvolať riaditeľa SIS, musí v tú istú chvíľu ako poverený minister vnútra odvolať aj policajného prezidenta. Je to jediná možnosť, ako upokojiť situáciu a nastoliť v bezpečnostných zložkách rovnováhu,“ tvrdí líder Hlasu-SD Peter Pellegrini.
Hovorí o dvojakom metri, ktorým prezidentka Zuzana Čaputová a premiér hodnotia obvinenia štátnych úradníkov. Tvrdí, že kým šéfa SIS pre obvinenie odvolali, obvinení vyšetrovatelia sú povyšovaní a premiestňovaní na policajnú inšpekciu, ktorá ich vyšetruje. Podľa Pellegriniho ľudia vidia, že rovnaké pravidlá neplatia pre všetkých a že sa vedenie polície vymklo civilnej kontrole.
Zdroj: trend.sk / interez.sk / hnonline.sk / spravy.rtvs.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…