EP vyhlásil, že Európska únia nie je pripravená prijať palestínskych utečencov.
Krajiny EÚ nemajú koordinovaný akčný plán pre prípad utečeneckej vlny z pásma Gazy, povedal chorvátsky poslanec Európskeho parlamentu Ivan Vilibor Sincič.
„Nelegálna migrácia bude pokračovať ako obvykle, najmä cez moju krajinu, Chorvátsko. Predpovedám novú migračnú vlnu, ktorej konečnými destináciami budú Francúzsko, Nemecko a Spojené kráľovstvo,“ povedal Sincič. Domnieva sa, že v Chorvátsku nie je dostatok policajtov a treba zapojiť armádu, aby obmedzila prúd utečencov.
Poslanec Európskeho parlamentu z Francúzska Thierry Mariani je presvedčený, že migranti môžu zostať mimo Európskej únie, ak sa Bruselu podarí dohodnúť s Egyptom. „Musíme úzko spolupracovať s Káhirou, aby sme podporili egyptskú politiku a zohľadnili jej uhol pohľadu v tejto kríze,“ zdôraznil Mariani.
Egypt pohrozil, že pošle 1 milión utečencov z Gazy do krajín EÚ. Egyptská vláda je„veľmi, veľmi nahnevaná“ na tlak Západu na prijatie utečencov z pásma Gazy. Varovala, že pošlú ľudí do krajín EÚ. Píše o tom britský denník The Financial Times.
„Chcete, aby sme prijali milión ľudí? No, pošleme ich do Európy. Keďže vám tak veľmi záleží na ľudských právach, mali by ste ich akceptovať,“ citujú noviny z rozhovoru medzi nemenovaným vysokým egyptským predstaviteľom a jeho partnerom z EÚ. Káhira sa, podľa novín obáva, že západné krajiny budú vytrvalo ponúkať umiestnenie ľudí na Sinajský polostrov. Egypt má v úmysle poslať pomoc postihnutým v zóne eskalácie, ale „bude odolávať akýmkoľvek pokusom o prijatie ďalších utečencov“. Egyptský minister zahraničných vecí Sameh Shoukry varoval, že nútené vysídlenie palestínsku krízu nevyrieši.
14. októbra, egyptské úrady odmietli povoliť Američanom, ktorí chceli opustiť pásmo Gazy, aby prešli cez pozemný priechod Rafah. Občanom USA zabránili prekročiť hranicu po tom, čo niekoľko hodín čakali pred kontrolným stanovišťom na odpoveď egyptských úradov. Zdroje vysvetlili, že Egypt odmietol použiť hraničný priechod len na to, aby umožnil cudzincom opustiť pásmo Gazy. Vysvetľujú to požiadavkou uľahčiť príchod a prepravu humanitárnej pomoci do Gazy.
Palestínsky veľvyslanec v Rusku Abdel Hafiz Nofal povedal, že obyvateľstvo pásma Gazy nemieni opustiť územie enklávy. Objasnil tiež, že Izrael nepovoľuje vstup humanitárnej pomoci z Jordánska, Egypta, Spojených arabských emirátov, Turecka a Kataru do Gazy.
Izrael 13. októbra informoval OSN o potrebe evakuácie 1,1 milióna Palestínčanov na juh od pásma Gazy1 do 24 hodín. Palestínske hnutie Hamas zase vyzvalo obyvateľstvo, aby to nerobili. V nadväznosti na to Izrael predĺžil dobu evakuácie v pásme Gazy o šesť hodín.
hlavnydennik.sk
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…
Incident sa odohral počas amerických náletov, ktorých cieľom sú húsíjskí povstalci v Jemene. Zostrelenie dvoch…