Téma migrácie opäť ožíva. Riaditeľ migračného úradu ministerstva vnútra SR, Ján Orlovský tvrdí, že Slovensko eviduje takmer 2 000 Afgancov s väzbami na Slovensko. Mimovládky v koordinácii s niektorými ultraliberálnymi médiami už spustili kampaň na prijatie afganských migrantov. Prieskumy verejnej mienky však ukazujú, že Slováci absolútne odmietajú prijímanie migrantov
Invázia prevažne moslimských migrantov z roku 2015 do Európy sa pravdepodobne môže zopakovať. Kým vtedy bola zámienkou pre migrantov vojna v Sýrii, tentokrát je to prevzatie moci v Afganistane Talibanom.
Režimistické médiá nám v spolupráci so Sorosovými mimovládnymi organizáciami opäť servírujú známu obohratú pesničku o tom ako je treba pomôcť deťom a ženám, ktoré najviac trpia – a to napriek tomu, že súdiac podľa záberov z Kábulského letiska – drvivá väčšina migrantov, utekajúcich “pred Talibanom” sú mladí vyšportovaní muži.
Novinkou je to, že do svojej emociálne vybičovanej propagandy zapracovali aj novú floskulu – “Afgancov, ktorí spolupracovali so Slovenskom a inými spojeneckými krajinami”
Mimovládne organizácie Mareena, a Liga za ľudské práva, iniciovali verejnú výzvu určenú najmä vládnym politikom, v ktorej vyzývajú na prijatie migrantov z Afganistanu:
“V priamom prenose sledujeme dramatické zhoršenie situácie v Afganistane. Pre mnohých obyvateľov a obyvateľky krajiny, najmä pre ženy a dievčatá, znamená prevzatie moci Talibanom priame ohrozenie života, alebo stratu základných práv a slobôd. Slovensko, rovnako ako iné štáty, evakuovalo z krajiny svojich občanov, ich rodiny a ľudí, ktorí so Slovenskom spolupracovali. K 19. 8. 2021 ich bolo 24. Potreba pomôcť je však oveľa väčšia. V posledných dňoch sa obrátilo na organizácie Liga za ľudské práva, Mareena a ďalšie, ktoré pracujú v oblasti nútenej migrácie a ľudských práv, množstvo ľudí so žiadosťou o pomoc pre svojich blízkych alebo známych, ktorí sa aktuálne nachádzajú v Afganistane a ocitli sa v nebezpečenstve. Na tomto zozname je už viac ako 100 mien a ďalšie neustále pribúdajú,” píše sa vo výzve.
Medzi podporovateľmi výzvy na prijímanie migrantov sú okrem iných aj známe mimovládky ako Nadácia otvorenej spoločnosti/Open Society Foundation, ktorú zakladal pochybný miliardár George Soros, či mimovládka Via Iuris – financoval taktiež George Soros a v minulosti v nej pracovala aj súčasná prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Mimovládne organizácie, ktoré podporujú túto výzvu však konajú absolútne v rozpore s verejnou mienkou na Slovensku. Všetky prieskumy verejnej mienky, ktoré boli na Slovensku vykonané ukazujú, že Slováci v drvivej väčšine odmietajú príchod migrantov na naše územie.
Napríklad, podľa prieskumu agentúry Focus z roku 2015 – počas migračnej krízy, až 62 % Slovákov odpovedalo, že na Slovensku by sme nemali prijať žiadnych migrantov. 30 % ľudí odpovedalo, že by sme im mali pomôcť, ale len dovtedy kým sa situácia u nich doma upokojí a hneď potom sa musia vrátiť do svojej domoviny. Len 2 % opýtaných odpovedalo, že by sme mali prijať migrantov natrvalo.
Keďže iniciatíva mimovládnych organizácii – prijímať migrantov je v rozpore s vôľou ľudí na Slovensku, bolo by dobré, aby sa im dostala nejaká spätná väzba od občanov Slovenska.
Ak by ste chceli iniciatórom výzvy niečo odkázať, tu sú ich kontakty: Michaela Pobudová, riaditeľka mimovládky Mareena, michaela.pobudova@mareena.sk, Zuzana Števulová, senior právnička, Liga za ľudské práva, stevulova@hrl.sk
Zuzana Števulová z Ligy za Ľudské práva taktiež vystúpila v podcaste na ultraliberálnom denníku N, kde tvrdila, že Afganská komunita na Slovensku je “úspešný príbeh.”
Áno, pár Afgancov samozrejme nenarobilo veľké problémy. Problém však môže nastať, keď ich príde oveľa viac a začnú vytvárať ucelené komunity. Ku každému prijatému migrantovi je potrebné vždy prirátať aj ich rodiny.
Svoje o tom vie rakúsky premiér Sebastian Kurz, ktorý už má skúsenosti so 40-tisícovou komunitou afganských migrantov v Rakúsku. Premiér Kurz vyhlásil, že neprijme žiadnych ďalších afganských migrantov, pretože sa podľa neho nedajú integrovať.
Riaditeľ migračného úradu na ministerstve vnútra, Ján Orlovský, ktorý v minulosti pôsobil v Sorosovej mimovládke, tvrdí, že afganskí migranti majú o Slovensko záujem. Slovensko podľa Orlovského eviduje takmer 2 000 Afgancov, ktorí majú prepojenia na Slovensko s tým, že žiadosti o pobyt na Slovensku neustále pribúdajú.
“Áno ozvali sa a tento zoznam neustále rastie, pretože okrem občanov Slovenskej republiky, ktorí sú afganského pôvodu, je to aj mnoho študentov, ľudí, ktorí tu podnikajú, alebo ktorí majú nejakú bývalú väzbu na územie Slovenska. Register fyzických osôb ministerstva vnútra registruje k dnešnému dňu asi 1 943 osôb s afganskou štátnou príslušnosťou, ktorí samozrejme už nemusia pobývať na Slovensku, ale majú k nám vzťah,” odpovedal Orlovský na otázku v rozhovore pre Televízne noviny na Markíze, o tom koľko Afgancov má záujem o azyl na Slovensku.
Posledné slovo pri prijímaní afganských migrantov však bude mať vláda Slovenskej republiky. Tá už teraz nie je jednotná a vypúšťa rozporuplné vyjadrenia.
Vláda sa najprv dohodla prijať 10-tich Afgancov, no minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) krátko na to pripustil, že Slovensko príjme viac migrantov. Proti väčšiemu počtu nie je ani strana Za Ľudí.
Jediný tvrdý protimigračný postoj z vládnych strán mala strana Sme rodina. Boris Kollár vyhlásil, že nedovolí navyšovať už ohlásený počet Afgancov v počte 10 a každý takýto pokus koaličných partnerov bude vetovať. Je však otázne či možno veriť Borisovi Kollárovi, ktorý sklamal Slovákov v súvislosti s covid pasmi.
Samuel Gdovin
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…