Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok vymenovala za riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča.
Miesto šéfa tajných sa uvoľnilo po odchode Vladimíra Pčolinského. Z funkcie ho odvolali v marci na jeho vlastnú žiadosť po tom, ako bol zadržaný a obvinený z korupcie. V súčasnosti je väzobne stíhaný.
Riaditeľa SIS vymenúva a odvoláva prezident SR na návrh vlády. V prípade Aláča, ako aj jeho predchodcu Pčolinského, išlo o personálnu nomináciu koaličného hnutia Sme rodina.
Jednou z najdôležitejších úloh pre nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) bude posilniť dôveru širokej verejnosti vo vedenie služby, ako aj dôveru zahraničných partnerov a spojencov, že SIS koná ako informačná služba právneho a demokratického štátu. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla po štvrtkovom vymenovaní Michala Aláča za šéfa tajnej služby.
Prezidentka skonštatovala, že Aláč nastupuje do funkcie s renomé profesionála a so skúsenosťami priamo z informačnej služby. Verí, že pre posilnenie dôvery využije všetky ústavné a zákonné možnosti.
Tak ako každý štátny orgán, aj SIS by mala podľa prezidentky poskytovať verejnosti informácie, ktoré nie sú chránené zákonom. „Je povinnosťou služby, aby o zistenej protiprávnej činnosti, nech už sa jej dopúšťa ktokoľvek, okrem iného všeobecne informovala vo svojich výročných správach, a teda aby primerane informovala aj verejnosť,“ poznamenala. Aj to podľa nej môže pomôcť k zvyšovaniu dôvery.
Posilniť by sa podľa prezidentky mala aj vonkajšia kontrola služby. „Právomoci parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS sú iba formálne a neumožňujú meritórne preverenie toho, či služba vo svojej činnosti striktne dodržuje zákon,“ upozornila. Je podľa nej najvyšší čas, aby došlo k náprave. „Očakávam, že k oprávnenej požiadavke na novú legislatívnu úpravu budete ústretový a poskytnete svoju expertízu, aby aj v Slovenskej republike platila úprava, aká je charakteristická pre zavedené tradičné demokracie a zároveň moderné informačné služby,“ prihovorila sa Aláčovi.
Od nového riaditeľa Čaputová očakáva osobnú autonómiu a samostatnosť, ktorou bude hájiť politickú nezávislosť informačnej služby. „A to vo všetkých aspektoch, v ktorých SIS má a musí byť nezávislá,“ dodala. V súvislosti s dôležitosťou, významom a postavením SIS v spoločnosti apelovala na Aláča, aby sa potenciál SIS pod jeho vedením naplno rozvinul a aby si služba dôsledne plnila všetky povinnosti, ktoré jej zo zákona vyplývajú.
zdroj: dav dva
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…