Pri príležitosti 80. výročia masových deportácií v roku 1941 vydali lídri Lotyšska, Litvy a Estónska spoločné vyhlásenie, informuje agentúra „RuBaltic“.
Prezidenti Estónska, Lotyšska a Litvy Kersti Kaljulaid, Egils Levits a Gitanas Nausėda vyzvali občanov svojich krajín a medzinárodné spoločenstvo, aby nezabudli na deportácie, „ktoré otriasli svetom a ochromili osud niekoľkých generácií“.
„Takmer každá rodina v Estónsku, Lotyšsku a Litve má svoj príbeh. Dnes si môžeme pamiatku obetí uctiť minútou ticha. Nemôžeme však len mlčať,“ uviedli pobaltskí prezidenti v spoločnom vyhlásení.
Ako uvádza portál „EurAsia Daily“, ruský historik Alexander Djukov v knihe „V predvečer holokaustu. Front litovských aktivistov a sovietske represie v Litve v rokoch 1940-1941“ píše, že deportácie v roku 1941 „boli reakciou sovietskych úradov na činnosť litovského nacionalistického hnutia a nie naopak, ako je to dnes v baltských republikách zvykom.“ Vysvetlil, že hlavným dôvodom deportácií bola potreba boja proti pronemeckému nacionalistickému „podzemiu“.
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…