Prezident SR Peter Pellegrini v stredu vymenoval 21 nových vysokoškolských profesorov.
Vymenúvacie dekréty im odovzdal v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu. Počas príhovoru novovymenovaným profesorom uviedol, že titul profesora vyjadruje nielen vysokú úroveň profesionálnych schopností, ale reprezentuje aj morálne a ľudské kvality, ktoré spoluvytvárajú profily osobností. Tiež, že ide o významný medzník v ich osobnom i profesionálnom živote.
„Zastupujete rozličné technické i prírodovedné odbory, ale tiež oblasti medicíny, práva a kriminológie či jazykovedy a literatúry. Spája vás však spoločný menovateľ – a tým je vaše poslanie odovzdávať svoje poznatky a skúsenosti ďalším generáciám,“ podotkol prezident. Ich misia však podľa jeho slov nekončí len v prednáškových miestnostiach univerzít. „Výsledky vašej práce, ale aj pôsobenie vašich autorít, sú významné pre celú spoločnosť – tak odbornú, ako aj laickú,“ adresoval novým vysokoškolským profesorom.
Ako skonštatoval, túto dobu mnohí označujú ako postfaktuálnu. Jedným z jej hlavných príznakov je podľa prezidenta, že sa už nediskutuje iba o názoroch či rôznych uhloch pohľadu na vec, ale aj o vedecky stokrát overených faktoch. „Internetový priestor vytvára ilúziu rovnosti a zrazu dáva každému šancu vyjadrovať sa aj v oblastiach, na ktoré nemá žiadnu kvalifikáciu. A už vôbec nie porovnateľnú s tisíckami hodín štúdia a vedeckej práce, ktoré máte za sebou vy všetci,“ zhodnotil v príhovore.
Výmena názorov a možnosť diskutovať pre každého jedného človeka pripojeného na internet je podľa neho určite pozitívna. Jej predmetom však majú byť názory, nie vedecky overené fakty. „Inými slovami, nediskutujme o tom, či je Zem plochá. Je to mrhanie časom a energiou, ale predovšetkým, podobné kvázi diskusie nás vracajú hlboko do minulosti. A my sa potrebujeme sústrediť predovšetkým na budúcnosť,“ poznamenal.
Prezident usúdil, že budúcnosť praje znalostnej ekonomike, odborom s vysokou pridanou hodnotou, využívaniu umelej inteligencie a ďalším novým fenoménom. Sú to podľa neho všetko úplne nové výzvy, ktoré si vyžadujú pripravenosť a schopnosť prispôsobiť sa novým časom. „Vzdelanie, šikovnosť našich ľudí a ich odborná erudícia sú jednou z najcennejších strategických surovín, aké dnes Slovensko má. A vašou spoločnou úlohou je túto devízu všemožne podporiť a rozvinúť,“ dodal s tým, že práve profesori majú možnosť urobiť spoločnosť vzdelanejšou, múdrejšou, kvalifikovanejšou a v konečnom dôsledku aj lepšou.
Na vymenovaní vysokoškolských profesorov sa zúčastnili aj minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas-SD), prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Hiadlovský, predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo Robert Redhammer a podpredseda Rady vysokých škôl Lukáš Šoltés.
/ ereport.sk /
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…