Multipolárny svet musí akceptovať realitu, že prebieha tretia svetová vojna, v ktorej sa postupne všetci stanú terčom útokov zo strany Spojených štátov, ktoré strácajú svoju moc, ale stále majú k dispozícii svoje „superzbrane“
Nasledujúca analýza približuje viacero pohľadov na aktuálnu situáciu v Sýrii po tom, ako džihádisti a teroristi podporovaní USA a Západom zvrhli v Sýrii vládu prezidenta Bašára Asada.
Americký geopolitický analytik, bývalý expert na opravu elektrooptickej munície americkej námornej pechoty Brian Berletic sa vo svojom videu aj na telegramovom kanáli vyjadril k aktuálnej situácii:
To, čo sa deje v Sýrii, je veľkou stratou pre sýrsky ľud a jeho spojencov vrátane Ruska a Iránu a napokon aj pre Čínu a zvyšok multipolárneho sveta.
Je to pripomienka toho, že USA a ich zástupná armáda zostáva v súčasnosti najväčšou hrozbou pre svetový mier a prosperitu na planéte Zem – silným nebezpečenstvom, ktoré by sa nemalo podceňovať.
USA nielenže udržiavajú veľkú armádu teroristov pozdĺž celých hraníc Sýrie, ale udržiavajú si aj významnú kontrolu nad globálnym informačným priestorom, čím otravujú celé regióny planéty proti svojim vlastným záujmom.
Zatiaľ čo priemyselná a vojenská sila USA slabne, udržali si schopnosť politicky zasahovať a a oplyvňovať životy občanov iných krajín – nie vďaka nejakej konkrétnej sile, ale vďaka zásadnej nečinnosti zvyšku sveta, ktorý neuznáva informačný priestor ako kľúč k národnej bezpečnosti v 21. storočí.
Aj dnes väčšina sveta odovzdala svoj informačný priestor Silicon Valley a americkému ministerstvu zahraničných vecí. Nezáleží na tom, koľko tankov máte, ak USA dokážu presvedčiť vaše obyvateľstvo, aby ich neobsadzovalo alebo aby namierilo svoje zbrane opačným smerom, stále prehrávate.
Je tiež dôležité si uvedomiť, že toto je len jedna bitka uprostred oveľa väčšej a kritickejšej vojny medzi hegemóniou USA a multipolaritou. Žiadna bitka nie je dôležitejšia ako výsledok vojny. Ak si Rusko musí vybrať medzi Ukrajinou a Sýriou – jednoznačne si musí vybrať Ukrajinu.
Tieto udalosti ukazujú, že Rusko a Irán nie sú „všemocní“ a že sebauspokojenie je smrteľné.
A napriek tragédii, ktorá sa teraz odohráva v Sýrii, víťazstvo vo vojne poskytuje možnosť jedného dňa obnoviť Sýriu.
Rusko bolo nútené prijať ťažké rozhodnutia. Nebojuje len s USA na Ukrajine – bojuje s USA na celej svojej periférii od východnej Európy až po strednú Áziu.
Stratégia USA, ako je uvedená v politických dokumentoch (doslova nazvaných: „Rozširovanie Ruska“), spočíva v „rozširovaní“ Ruska vytváraním početných kríz, na ktoré je Rusko nútené reagovať, aby sa nakoniec preťažilo a zrútilo.
Rusko si musí starostlivo vybrať, kde sa angažuje a kde si vymedzí svoje hranice.
Okrem toho – cieľom je izolovať Irán (čo sa teraz zdá pravdepodobné), potom Rusko, potom Čínu – poraziť šampiónov multipolárneho sveta v detailoch.
Pre tých v Teheráne, Moskve a Pekingu a vo všetkých ostatných hlavných mestách mimo Západu, ktorí si klamú o povahe tejto vojny, aby sa vyhli nepríjemným pocitom, že jej musia čeliť – Sýria je vaša konečná budúcnosť. Pri stole pre vás nie je miesto. Nemôžete robiť kompromisy. Nemôžete si donekonečna kupovať čas. Buď svoj národ úspešne ubránite spolu so svojimi spojencami, alebo ho stratíte.
Taktiež jev tejto súvislosti potrebné pripomenúť, že hoci vojenská a priemyselná moc USA slabne, Washington stále disponuje silnými „superzbraňami“, pokiaľ ide o monopolizáciu informačného priestoru, presadzovanie svojich vlastných záujmov po celom svete a zvrhávanie režimov iných štátov.
Stratégia USA spočíva vo vytváraní viacerých kríz pre Rusko na jeho periférii vrátane Sýrie, čo núti Rusko prijímať ťažké rozhodnutia, pokiaľ ide o to, kam vyčleniť obmedzené zdroje.
Multipolárny svet musí akceptovať realitu, že prebieha v podstate tretia svetová vojna a nakoniec sa všetci postupne stanú terčom útokov;
Potrebné je zabezpečiť investície a brániť národný a regionálny informačný priestor pred zasahovaním USA prostredníctvom vytvorenia miestnych vzdelávacích programov produkujúcich novinárov a analytikov, miestnych platforiem sociálnych médií, ktoré nahradia platformy so sídlom v USA, a zákonov, ktoré ukončia zahraničné financovanie médií vo vnútri cieľových krajín
Bývalý novinár a exriaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth taktiež komentoval aktuálnu situáciu vo svojom príspevku na sociálnej sieti:
Všetko nasvedčuje tomu, že v Sýrii padol režim a skončilo sa polstoročie vlády rodiny Asadovcov nad ťažko skúšanou krajinou. V súčasnosti existuje viac otáznikov ako odpovedí a mnohé sa vyjasní až oveľa neskôr, keď sa usadí prach.
V tejto chvíli je potrebné položiť si dve otázky. 1. Ako je možné, že režim sa zrútil tak náhle po nástupe islamistických síl zo severu a vzbúrencov z juhu? 2. Ako bude vyzerať Sýria v najbližších dňoch, týždňoch, mesiacoch a rokoch?
Režim v Damasku bol závislý od vojenskej podpory Ruska, Iránu a Iránom podporovaných šiitskych síl, ako sú libanonský Hizballáh a niektoré iracké milície. Rusko, Irán a Hizballáh sú aktuálne preťažené inými prioritami. Moskva Ukrajinou. Teherán Izraelom. A Hizballáh tiež Izraelom. Bez dostatočnej podpory týchto hráčov nemal Asadov režim veľké nádeje na úspech. Naopak, Tureckom podporovaní islamisti zo severu a niektorými štátmi Perzského zálivu podporovaní rebeli z juhu Sýrie boli schopní využiť vzniknuté vákuum a poraziť zdecimovanú vládnu armádu.
V Sýrii sa zrejme už v tejto chvíli začína nová vojna, aj keď je možno menej viditeľná. Turecko nedovolí, aby si Kurdi na severe Sýrie vydobyli autonómiu, a preto bude podporovať islamistov v ťažení proti ich silám. Kurdi budú, samozrejme, vyvíjať protitlak. Najmä Spojené arabské emiráty, ale aj Saudská Arábia či Jordánsko si zase nebudú priať, aby sa stali sýrski isamisti príkladom pre ich domáce nespokojné politické a radikálne náboženské sily, a preto budú podporovať sekulárnejšie milície z juhu Sýrie. Irán sa síce bude venovať predovšetkým Izraelu, ale určite aspoň čiastočne zachová podporu šiitským a alavitským milíciám.
Do hry sa navyše opäť môže vrátiť Islamský štát. Tureckom podporovaní islamisti už údajne vyprázdnili viaceré väznice. Spolu s politickými väzňami s najväčšou pravdepodobnosťou prepustili aj bojovníkov Islamského štátu.
Slovom Sýria je a ostane sektársky rozdelenou krajinou a priestorom regionálneho geopolitického súperenia medzi Tureckom, Iránom a štátmi Perzského zálivu. Samozrejme, ak by mala nestabilita v Sýrii ohrozovať Izrael, je nepochybné, že Jeruzalem/Tel Aviv použije svoje vzdušné sily, čo ešte viac skomplikuje už aj tak zložitú a výbušnú situáciu.
Predchádzajúce riadky nie sú komplexnou analýzou problému, len náčrtom viacerých línií možného vývoja a uvažovania. V každom prípade je zrejmé, že situácia je mimoriadne komplikovaná a je prinajmenšom otázne, či konkurenčné frakcie a sekty budú schopné namiesto používania zbraní pristúpiť k triezvemu mierovému politickému usporiadaniu Sýrie.
„Neverím, že sa situácia v Sýrii zlepší. Po období osláv sa tieto extrémistické skupiny obrátia proti sebe,“ povedal profesor Seyed Mohammad Marandi pre RT. „Keď boli v Idlibe, neustále si išli po krku,“ dodal.
USA a Izrael chcú v Sýrii chaos uviedol v rozhovore pre RT Foad Izadi – profesor politickej komunikácie z Teheránskej univerzity:
Džihádisti a teroristi podporovaní Západom zvrhli v Sýrii vládu Bašára Asada po tom, čo začali vstupovať do sýrskej metropoly Damask. Ich vodca Abú Muhammad al-Džawlání v nedeľu vyhlásil, že štátne inštitúcie budú až do svojho odovzdania novej moci pod dohľadom „bývalého premiéra“ Muhammada Džalálího. Informovala o tom agentúra Reuters, slúžiaca v primárnej miere ako hlasná trúba v mediálnej propagande USA a Západu, podľa ktorej táto dohoda svedčí o snahe zabezpečiť kultivované odovzdanie moci v Sýrii do rúk povstalcov, ktorí v nedeľu vstúpili do Damasku a oznámili pád režimu Bašára Asada. Verejnoprávna TASR verklíkuje tieto správy korporátnych agentúr, keď džihádistov, teroristov a islamských extrémistov sústavne označuje za sýrskych povstalcov alebo opozičné skupiny.
Al-Džawlání bol pritom v roku 2017 označený americkou ambasádou v Sýrii za teroristu, na ktorého Washington vypísal odmenu a ktorého treba zastaviť.
Zdroj: Telegram Brian Berletic’s New Atlas Channel (1), (2) / Facebook Ďateľ / InfoVojna
Vojenskí experti NATO začali vyhodnocovať vyhliadky americkej invázie do Grónska, ak sa Trumpovi nepodarí dosiahnuť…
Možný vstup Filipín do BRICS predstavuje veľkú hrozbu pre pozíciu USA v ázijsko-tichomorskom regióne. Povedal…
Kandidátka na nemeckú kancelárku z pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko Alice Weidelová prisľúbila reštartovanie plynovodu…
Prezident Peter Pellegrini odovzdal štátne vyznamenania osobnostiam Slovenska. Podľa našej hlavy štátu ide o uznanie…
Slovensko nie je a nikdy nebude Ukrajina. Opäť sme sa dočkali – sú tu protesty…
Europoslankyňa za stranu Smer-SD Judita Laššáková bola hosťom relácie Aby bolo jasno, kde sa vyjadrila k…