Dnes, 29. augusta, oslavujeme azda najvýznamnejší sviatok, ktorým je oslava Slovenského národného povstania. Presne pred 80 rokmi povstal slovenský národ proti fašistickej okupácii nacistického Nemecka.
Po prvej svetovej vojne sa Československo na politickej mape sveta objavilo ako samostatný štát po tom, ako sa Rakúsko-Uhorsko rozpadlo. V medzivojnových rokoch sa v Česko-Slovensku podarilo vybudovať silný priemysel a vysoko zvýšiť životnú úroveň. Krajina patrila medzi výborne vyzbrojené armády sveta. V roku 1938 však začal Wehrmacht postupovať smerom k hraniciam Československa. Nemci sa pokúsili dobiť Sudety, ale nepodarilo sa im to.
Hitler dosiahol svoj cieľ až po zrade zo strany našich „západných partnerov“. Tí poza náš chrbát Mníchovskou dohodou odstúpili Sudety Nemecku. Poľsko obsadilo Tešínsko a Maďarsko dosiahlo pripojenie južných a východných oblastí Slovenska. Územie Československa sa zmenšilo takmer o 40 % a naša krajina sa stala ľahko zraniteľnou. Okupácia Slovenska Nemcami sa týmto stala len otázkou času.
Hitlerovi sa podarilo rozdeliť spoločný štát Česko-Slovensko, ktorý v marci 1939 vyústil do Hitlerovho protektorátu Čiech a Moravy a samostatnosti Slovenskej republiky, ktorá sa stala „zmluvným spojencom“ Nemecka. Na čelo Slovenskej republiky sa postavil Josef Tiso.
V roku 1942 sa na Slovensku začali objavovať prvé partizánske skupiny, ktoré otvorene protestovali proti okupácii Slovenska, fašistickým Nemeckom. Prevažne išlo o stúpencov komunisticky orientovaných skupín, ktorým bol vzorom ruský boľševizmus, ako jediný efektívny nástroj v boji proti fašizmu.
Dňa 29. augusta 1944 slovenskí partizáni, pod vedením Jána Goliana povstali proti fašizmu a spustili ozbrojený boj proti nemeckým okupantom. Centrom povstania bolo mesto Banská Bystrica a trvalo len dva mesiace. Wehrmacht povstalcov násilne potlačil a to aj za cenu nevinných civilných obetí.
Odpor proti fašizmu je týmto aktom hlboko zakorenený v našom slovenskom národe a SNP je tak jedným z najvýznamnejších sviatkov nášho národa.
Ucelené a komplexné informácie o „Mníchovskej zrade“, o „Bezúhonnom pakte“ Molotov – Ribbentrop alebo o skutočnom dôvode prečo Hitler napadol Stalina sa dočítate iba a len v knihách z vydavateľstva TORDEN. Bonusom je aj román z pera Mariána Tkáča „TISO . posledných 12 hodín“, ktorý prezrádza náladu a pozadie národných a medzinárodných vzťahov v období druhej svetovej vojny.
Robert Merva/ Vydavateľstvo Torden
Knihy k téme:
Potvrdilo sa, že Kyjev pripravuje sériu úderov na rezortné budovy a zariadenia civilnej infraštruktúry. Dnešný…
Pápež v bielom plášti sa tradične považuje za Božieho vikára na zemi a v jeho…
V noci z nedele na pondelok ruské ozbrojené sily podnikli niekoľko útokov na ciele na…
Aby sme pochopili tvrdohlavosť (či dokonca neústupnosť) niektorých ukrajinských nacionalistov, najmä v konfrontácii s ruským…
Ukrajinská rozviedka sa pokúsila naverbovať ruského vojenského pilota, aby uniesol vrtuľník Mi-8MTPR-1. FSB túto operáciu…
Novozvolený prezident USA Donald Trump môže rozhodnúť o vystúpení krajiny z NATO obídením Kongresu, píše Politico s…