slovanský svet

Preskupenie Rusov pri Charkove urýchli bitku o Donbass

The New York Times zverejnili, že USA zdieľali dôležité spravodajské informácie s ukrajinskou armádou a podieľali sa na príprave súčasnej „protiofenzívy“ ukrajinskej armády pri Charkove. Bez ohľadu na motiváciu Bidenovej administratívy pri zverejňovaní svojej úlohy v tom, čo západné médiá oslavujú ako úspešný príbeh – pravdepodobne s prihliadnutím na domácu politiku v Amerike – mohlo by to byť fakticky správne. Mediálny únik uvádza dramatické udalosti za posledné 3-4 dni do správnej perspektívy. 

Existujú dva spôsoby, ako sa pozerať na ofenzívu ukrajinskej armády: po prvé, Kyjev spôsobil Rusom ťažkú ​​porážku a prinútil ich ustúpiť, alebo americká rozviedka konečne   pochopila nenápadné preriedenie ruskej frontovej línie v Charkove, čo sa dialo v posledných týždňoch v rámci rozsiahlejšieho premiestňovania vojenských formácií a zdieľal spravodajské informácie s Kyjevom, ktorý na to samozrejme s radosťou konal.

Správa New York Times účinne potvrdzuje posledné čítanie o situácii, ktorá bola doteraz len z počutia a šepkania.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

V skutočnosti sa počas tohto ukrajinského nárastu v Charkovskej oblasti takmer vôbec neviedli boje ako také a ruská pozornosť sa, neprekvapivo, sústredila na stiahnutie zvyškových síl v prvej línii pod krytom silnej delostreleckej paľby.

Ruská operácia zabezpečila, že nedošlo k žiadnym významným obetiam. Vykryštalizovala sa   nová frontová línia, ktorá sa v posledných týždňoch (alebo mesiacoch) pozdĺž rieky Oskol neustále dávala dokopy.

Odstúpenie od smeru Balakleysko-Izyum vyplynulo z hodnotenia ruského vojenského velenia, že udržiavanie takejto frontovej línie by neposlúžilo žiadnemu užitočnému účelu.

V marci, keď ruské sily získali kontrolu nad Izjumom, sa predpokladalo, že pomôže spustiť operáciu zo severu na mesto Sloviansk v okrese Kramatorsk v Doneckej oblasti. Ale ako sa ukázalo počas posledných štyroch mesiacov, Rusi sa tejto myšlienky zjavne vzdali.

Nemýľte sa, bitka o Donbas stále zostáva prioritou číslo jeden pre ruskú špeciálnu vojenskú operáciu.

Opätovné nasadenie zo smeru Balakleysko-Izyum teraz výrazne posilní ofenzívu v Donbase namiesto jej oslabenia, ako špekulujú niektorí západní novinári. Zmätok vyplýva zo starodávnej legendy o Izium, ktoré je „bránou“ do Donbasu a Čierneho mora.

Zatiaľ čo dnes, s modernou komunikáciou, môžu byť ruské zásobovacie linky na Donbase udržateľné aj bez takejto „brány“ zo severu.

Po druhé, samotný Izyum je v husto zalesnenom regióne – niektorí ho nazývajú Sherwoodským lesom – na jeho západe, kde sa opevnili ukrajinské sily a ruská prítomnosť bola napadnutá aj predtým. Jednoducho povedané, pokračovanie okupácie Izyumu by znamenalo iba odčerpávanie pracovnej sily.

Optika diania v smere Balakleysko-Izyum však vyvolala v samotnom Rusku vlnu kritiky za nesprávne zaobchádzanie zo strany vojenského velenia a niektoré z nich boli dokonca namierené proti samotnému prezidentovi Putinovi.

Vojenské velenie je pod tlakom, aby ukázalo „výsledky“ kampane na Donbase.  Stačí povedať, že možno bude treba prehodnotiť aj doterajšiu ruskú  stratégiu, ktorá bude závisieť od skupín milícií pri vykonávaní ťažkej práce a nie od bežných jednotiek z jej ozbrojených síl.

V skutočnosti bol Charkovský región doteraz do značnej miery vedľajšou záležitosťou.

Skutočnosť, že sa v Charkove neplánuje uskutočniť žiadne  referendum – na rozdiel od Chersonu a Záporožia na juhu začiatkom septembra (ktoré je teraz odložené) – hovorí za všetko.

Pravdaže, minulotýždňové udalosti v smere Balakleysko-Izyum budú pre ukrajinské ozbrojené sily veľkým impulzom pre morálku. To bude mať dôsledky do budúcnosti. Po prvé, Kyjev nebude mať vôbec  sklony k mierovým rozhovorom.

Nedeľné burcujúce vyhlásenie ukrajinského ministra obrany Oleksija Reznikova stanovuje prah bojovnosti: „Kyjev je pripravený na rokovania po tom, ako [Rusko] uvoľní všetky územia Ukrajiny — v rámci limitov 1. decembra 1991 možnosti na „24. február“ pre Ukrajinu.“

To znamená, že plány velenia ozbrojených síl Ukrajiny sú úplne „oslobodiť“ všetky „okupované“ územia vrátane Donbasu a Krymu a nič menej! Zaujímavé je, že Reznikov reagoval na vyhlásenie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova v tom zmysle, že Moskva neodmieta rokovania s Ukrajinou, ale ďalšie odďaľovanie mierových rokovaní zo strany Kyjeva skomplikuje možnosť dosiahnutia dohody.

Podľa tajomníka ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Danilova už Kyjev zvažuje možnosti prijatia kapitulácie Ruska, ako aj jeho rozdelenia na niekoľko pekných malých štátov! Takáto úroveň šialenstva a vojnovej hystérie mimoriadne sťaží Bidenovu administratívu, aby pokračovala v počiatkoch náznakov umiernenosti a realizmu, ktoré sa usilovne objavovali v rétorike amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena počas jeho návštevy v Kyjeve minulý piatok.

Blinken reagoval opatrne, keď sa ho cestujúca mediálna strana pýtala na ukrajinskú „protiofenzívu“.

Povedal : „Áno, dostali sme komplexné informácie o protiofenzíve… je to veľmi skoro, ale v teréne vidíme jasný a skutočný pokrok, najmä v oblasti okolo Chersonu, ale aj nejaký zaujímavý vývoj na Donbase na východe. Ale opäť, prvé dni.“

Predtým v Kyjeve Blinken nereagoval na závery prezidenta Zelenského počas ich spoločného mediálneho vystúpenia , že podporu USA považuje za „záruku možnosti návratu našich území, našich krajín“.

Generál Mark Milley, americký predseda náčelníkov štábov, bol tiež značne obozretný ohľadom ukrajinskej protiofenzívy vo svojich sobotňajších poznámkach v rozhovore pre National Public Radio . Generál povedal, že sa ešte uvidí, čo sa stane v najbližších týždňoch. „Je to veľmi, veľmi ťažká úloha, ktorú Ukrajinci vykonávajú – skombinovať svoj útok s manévrom,“ povedal generál.

Preskupenie jednotiek v Charkovskej oblasti síce umožní ruským silám sústrediť svoju pozornosť na nadviazanie plnej kontroly nad územím Donecka, no nie je to tak, že by sa vojenské velenie otočilo Charkovu chrbtom.

Ruské ministerstvo obrany v pondelok uviedlo, že ruské vzdušné sily, raketové jednotky a delostrelectvo „pokračovali vo vysoko presných útokoch“ na ukrajinské jednotky a záložné sily v regióne Charkov. Ukrajinské sily, ktoré bývali v dobre opevnených pozíciách v tomto husto zalesnenom regióne, teraz vykročili do otvoreného priestoru a sú terčom intenzívnych leteckých, raketových a delostreleckých útokov.

Ruské ministerstvo obrany v sobotu uviedlo , že len v predchádzajúcich troch dňoch zahynulo v blízkosti Balakleje a Izyumu viac ako 2000 ukrajinských bojovníkov. Zranenia by určite utrpelo aj niekoľko tisíc ďalších vojakov. Vzhľadom na to, že do celej operácie v Charkove sa podľa odhadov zúčastní 15 000 ukrajinských síl, je to veľmi veľká strata. Postupom času môže mať Kyjev čoraz menej  čo oslavovať.

M.K.  Bhadrakumara

Pôvodným zdrojom tohto článku je Indian Punchline

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Na nový útok nepoužijú systémy “Orešnik”, ale len Iskandery a Ch-101. Putin odovzdal armáde zoznam cieľov

Pripravuje Kyjev “špinavú” bombu? Prečo vojaci OSU študovali jadrovú kriminalistiku v Spojených štátoch? Túto vskutku…

7 hodín ago

Západné médiá aj obyvatelia chápu, že Putinove vyhlásenia treba brať vážne, no čo ten zbytok?

“Putinove vyhlásenia treba brať vážne,” píše The Economist. Analytici s odvolaním sa na “Orešnik” sú…

7 hodín ago

Automobilka Ford sa kvôli slabému dopytu po elektromobiloch topí v problémoch. Katastrofe chce zabrániť až 50 % zľavami

Ford na každom elektrickom vozidle prerába, pričom rozhodne nejde o nízke sumy. Automobilový priemysel si…

7 hodín ago

Čínska geopolitika je podobná tej americkej. Len vynecháva ideológiu a tvrdú silu

35. samit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce, ktorú tvorí 21 krajín z Ameriky a juhovýchodnej Ázie, ktorý…

7 hodín ago