Poľský premiér označil prepojenie za plynovod mieru a zároveň kritizoval energetickú politiku Nemecka, najmä výstavbu baltského plynovodu Nord Stream 1 a 2, ktorá zvýšila závislosť Európy od Ruska.
Premiér Eduard Heger (OĽANO) spoločne s predsedom vlády Poľska Mateuszom Morawieckim oficiálne otvorili prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko, ktorý zabezpečí diverzifikáciu v dodávkach plynu. Obaja premiéri zdôraznili bezpečnostný rozmer nového plynovodu. Ten umožní výrazne znížiť závislosť krajín strednej Európy od dodávok ruského plynu.
„Práve väzba od severu na juh, ktorú sme práve týmto dovŕšili, nám poskytuje nový pocit bezpečia. Poskytuje nám pocit slobody, že môžeme nadobudnúť alternatívu, ktorá nebude závislá od ruského plynu,“ uviedol Heger.
Poľský premiér označil prepojenie za „plynovod mieru“ a zároveň kritizoval energetickú politiku Nemecka, najmä výstavbu baltského plynovodu Nord Stream 1 a 2, ktorá zvýšila závislosť Európy od Ruska. Poľsko už dlhodobo upozorňovalo na riziká spojené s touto závislosťou. V posledných piatich rokoch sa mu vybudovaním prepojení s Nórskom či LNG terminálu podarilo od ruského plynu bez ekonomických strát odpojiť.
Prepojovací plynovod má dĺžku približne 164 kilometrov (km). Na poľskej strane je to 61,3 km, dĺžka slovenskej časti je 103 km od štátnej hranice po kompresorovú stanicu Veľké Kapušany.
Plynovod je už dimenzovaný aj na prepravu zemného plynu s prímesou vodíka, keďže slovenský prepravca, akciová spoločnosť eustream, sa pridal k paneurópskej iniciatíve European Hydrogen Backbone. Výstavba projektu sa začala na jeseň 2018 a je spolufinancovaná z európskych prostriedkov. Kapacita plynovodu je približne päť miliárd kubických metrov plynu ročne.
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) na tlačovej konferencii po oficiálnom spustení plynovodu ocenil, že pred šiestimi rokmi kompetentní o jeho výstavbe rozhodli. „Len kapacita tohto prepojenia zodpovedá celoročnej spotrebe Slovenska a opačným smerom do Poľska je možné exportovať ešte o niečo viac a toto výrazne prispeje k tomu, aby závislosť od ruského plynu výrazne klesla, respektíve klesla úplne na nulu,“ povedal Sulík. Pripomenul, že Slovensko už má plynovodné prepojenie na všetky susediace krajiny.
Prepravca plynu eustream spresnil, že štart riadnej komerčnej prevádzky plynovodu je naplánovaný na október tohto roka. „Jeho včasné dokončenie je dôležitým signálom pred blížiacou sa vykurovacou sezónou, pretože otvára nové možnosti zásobovania našich trhov,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti eustream Rastislav Ňukovič. Zdôraznil, že realizácia sa podarila aj vďaka pretrvávajúcej podpore súkromného i štátneho akcionára spoločnosti.
Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného…
Pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov žijúcich na Slovensku je existenčne dôležité pre stabilitu krajiny. Skonštatoval…
Novým veľvyslancom Slovenska v Ruskej federácii bude Peter Priputen. Pred jeho vyslaním sa s ním…
Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická. Liberálny Denník…
Prezident Českej republiky napísal otvorene rusofóbny list Donaldovi Trumpovi, konštatuje agentúra RIA - novosti. Spojené…
Z Nemecka sa najnovšie ozýva požiadavka, aby Ukrajina zaplatila reparácie za škody na plynovodoch Nord…