Premiér Ľudovít Ódor sa v relácii Na telo Plus vyjadril aj k situácii, keď slovenská vláda sledovala pochod Wagnerovej skupiny smerom na Moskvu, potom ako títo vojaci obsadili mesto Rostov nad Donom na juhu Ruska.
Podľa premiéra to boli hektické hodiny a išlo o situáciu, ktorú vo vláde neočakávali. Ódor taktiež hovorí o neočakávanom zvrate v celej situácii, keď nakoniec žoldnierska skupina založená Jevgenijom Prigožinom svoj postup smerom k Moskve zastavila.
Ódor podľa svojich slov vnímal, že bezprostredné riziká pre Slovensko nehrozia. Kým sa členovia vlády vôbec stihli oboznámiť s tým, čo sa v Rusku deje, tak sa to celé aj skončilo, vyjadril sa Ódor. Keď došlo k zvratu, situácia sa podľa neho upokojila.
Ódor však zároveň spomenul, že bude zasadať Bezpečnostná rada, ktorá sa bude zaoberať následkami toho, čo sa v Rusku stalo. Premiér v tejto súvislosti skonštatoval, že situácia v Rusku je menej stabilná, než si mysleli. Ak by wagnerovci odišli do Bieloruska, nedá sa podľa jeho slov vylúčiť, že v Bieloruska by mohla vojenská operácia pokračovať.
Premiér taktiež dodal, že o týchto veciach je potrebné diskutovať aj na úrovni NATO a EÚ.
Predseda vlády sa vyjadril aj k slovám predsedu SNS Andreja Danka, ktorý nedávno konštatoval, že Rusov z území, ktoré obsadili na Ukrajine, nikto nevytlačí. Ódor tu pripomenul rok 1938, kedy bolo Česko-Slovensko nútené vzdať sa časti svojho územia. Vyjadril sa, že tu išlo o rozhodovanie veľmocí „o nás bez nás“.
Ódor zdôraznil, že je zástancom toho, aby sme dodržiavali všetky medzinárodné dohody, ktoré sú v platnosti, pričom sem patrí aj garancia územnej celistvosti. Premiér podľa svojich slov nie je zástancom postoja, že ak nejaký agresor niekoho napadne, tak napadnutá krajina má zložiť zbrane, lebo útočiaca krajina je väčšia. To isté ako Ukrajinci by sme podľa Ódora urobili my, keby nám niekto chcel zobrať Žilinu alebo Košice. Určite by sme si nepovedali, že by bolo dobré rýchlo zložiť zbrane, lebo tým len eskalujeme konflikt, uviedol. „Jednoducho, keď je konflikt, tak treba hľadať trvalé riešenia a nie krátkodobé,“ hovorí Ódor.
Ódor ďalej uviedol, že pri mierových rokovaniach bude potrebné hľadať nejaký kompromis, ale čím menší bude kompromis, o to je väčšia šanca, že mier budeme mať dlhodobejší.
hlavnydennik.sk
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisudátumov a miest, v ktorých…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…