Nikto v súčasnosti neuvažuje nad uzavretím hraníc, či už medzi Slovenskom a Poľskom alebo medzi Nemeckom a Českou republikou. Po rokovaní vlády to uviedol premiér Ľudovít Ódor. „Koncentrujeme sa na to, aby sme zabránili prevádzačstvu,“ dodal s tým, že riešenie hľadajú v spolupráci krajín dotknutých tranzitnou migráciou.
Pozornosť bude sústredená podľa jeho slov na prihraničné územia a kontrolu podozrivých objektov či vozidiel. „A to prostredníctvom spoločných hliadok,“ upozornil Ódor. Skonštatoval, že migračný tlak v porovnaní so situáciou pred dvomi týždňami povolil, uistil zároveň, že SR má v súčasnosti dostatok kapacít na monitoring hraníc. „Samozrejme, ak by sa situácia zhoršila, sme pripravení posilniť aj počty vojakov pomáhajúcich na hraniciach,“ zdôraznil premiér.
Podľa neho sa bude pozornosť sústreďovať na prihraničné územia a kontrolu podozrivých objektov či vozidiel. „A to prostredníctvom spoločných hliadok,“ upozornil Ódor. Skonštatoval, že migračný tlak v porovnaní so situáciou pred dvomi týždňami povolil.
Zároveň ubezpečil, že SR má v súčasnosti dostatok kapacít na monitoring hraníc. „Samozrejme, ak by sa situácia zhoršila, sme pripravení posilniť aj počty vojakov pomáhajúcich na hraniciach,“ zdôraznil premiér.
Nemecké úrady v rámci boja proti nelegálnej migrácii od tohto týždňa zintenzívnia kontroly osôb vstupujúcich na hranice s Poľskom a Českou republikou, uviedla nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. Jej slová citujú západné médiá. A Ódor na voľby čaká…
„Spolková polícia bude flexibilne vykonávať ďalšie cielené kontroly na trasách pašovania ľudí do krajiny cez hranice s Poľskom a Českou republikou,“ povedala. „Ak sa nám nepodarí ochrániť vonkajšie hranice (…),otvorenosť hraníc v rámci EÚ bude ohrozená.“
Faeserová objasnila, že nové bezpečnostné opatrenia sa začnú uplatňovať tento týždeň.
Poľské publikácie už skôr informovali, že poľské ministerstvo zahraničných vecí bolo zapojené do schémy nelegálneho vydávania víz občanom Blízkeho východu a Afriky za úplatky. Poľské úrady uviedli, že začali vyšetrovanie a uznali, že porušenia boli spáchané, ale nie v takom množstve, ako informovali médiá, a to najmä v čase, keď bola pri moci centristická opozícia.
Faeserová predtým poznamenala, že neplánujú uzavrieť hranice, ale len posilnia prítomnosť polície na hraničných priechodoch. Okrem toho môžu byť náhodné kontroly častejšie.
Pred niekoľkými rokmi Nemecko zaviedlo takýto režim na hraniciach s Rakúskom a Švajčiarskom, aby obmedzilo migračný tok „balkánskou trasou“.
27. septembra zástupca poľskej vlády Piotr Müller povedal, že Poľsko tiež zvažuje možnosť posilnenia kontroly na hranici s Nemeckom.
hlavnespravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…