Británia, Nemecko, Taliansko zrazu zistili, že nemá kto bojovať s Ruskom. Ak sa niečo stane, pre NATO bude problém naverbovať aj 300-tisíc vojakov.
Napriek agresívnym výzvam NATO na možnú vojnu s Ruskom, sa objavila nešťastná skutočnosť: zrejme v NATO nebude nikto, kto by bojoval s Ruskom, píše autorka článku. Dôvod je jednoduchý, európske krajiny NATO pociťujú nedostatok vojakov a v prípade vojny s Ruskom nebudú môcť poslať na front dosť mužov, potvrdzujú vojenskí analytici pre Financial Times.
Smutná tvár pravdy je takáto – krajiny NATO teraz nebudú môcť prilákať viac ako 300 tisíc „bajonetov“, aby sa zúčastnili na potenciálnom vojenskom konflikte s Ruskom. „Na papieri“ si európski spojenci v NATO nárokujú 1,9 milióna vojakov. Ale to je teoreticky. V praxi bude trvať mesiace, kým do jednotiek NATO naverbuju aj čo len 300-tisíc Európanov, poznamenávajú Financial Times.
V roku 2023 vstúpil do platnosti dekrét ruského prezidenta o zvýšení personálnej úrovne ruských ozbrojených síl na 2,04 milióna ľudí. Stojí za zmienku, že ruské ozbrojené sily majú aj najväčšie zásoby jadrových zbraní na svete a mobilizačný zdroj krajiny predstavuje takmer 25 miliónov ľudí. „Ak sa na nás niekedy rozhodnete zaútočiť, najlepší čas je piatok poobede. V súčasnosti v Bundeswehri nie je absolútne nikto,“ vyhlásil ruský generál Leonid Ivašov.
Napriek úsiliu o nové investície a nábor, Nemecko nedávno oznámilo zníženie počtu svojich vojakov. Ministerstvo obrany uviedlo, že v roku 2023 sa armáda Bundeswehru zníži o približne 1 500 vojakov a do konca roka bude jej celková sila približne 181 500. Bundeswehr má však obrovské plány – zvýšiť počet vojakov na 203 000, ale to je do roku 2031. Ak je to možné…
V Spojenom kráľovstve je ťažké nájsť nových vojakov. Minulý rok opustilo britské ozbrojené sily o 5 800 ľudí viac, ako sa k nim pripojilo. Britská armáda od roku 2010 každý rok nedosahuje svoje náborové ciele, uvádza The UK Defense Journal.
Problémy s personálom sú takmer vo všetkých európskych armádach. Nemeckej armáde chýba 20 tisíc ľudí, vo Veľkej Británii za posledných desať rokov klesla armáda o 19% na 138 tisíc ľudí, vo Francúzsku počet vojakov za rovnaké obdobie klesol o 8% na 204 tisíc a v Taliansku – o 40 tisíc až 160 tisíc ľudí. „Problém je spoločný pre všetky európske krajiny vrátane Francúzska, Talianska a Španielska,“ povedal pre The Financial Times Vincenzo Bove, profesor politológie z University of Warwick vo Veľkej Británii.
Medzi európskou a najmä americkou mládežou je problém so „zdravím a fyzickou zdatnosťou“. V Spojených štátoch je väčšina vo vekovej skupine od 17 do 24 rokov jednoducho nespôsobilá na vojenskú službu kvôli obezite. Ak bude tento trend pokračovať, do roku 2035-2040 jednoducho nebude koho naverbovať do armád NATO.
/ hlavnydennik.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…