svet

Prekazený útok Kyjeva na rusko-turecký ropovod

FSB vo štvrtok oznámila , že zmarila pokus o teroristický útok ruských občanov na výplatnú listinu Kyjeva s cieľom vyhodiť do vzduchu jeden z ropovodov ich krajiny do Turecka.

V čase uverejnenia tohto článku neboli odhalené žiadne ďalšie podrobnosti, ale stále je možné extrapolovať z toho, čo je doteraz známe, aby sme lepšie pochopili, prečo bol vybraný tento konkrétny cieľ. Nielenže Kyjev a jeho západní patróni chceli narušiť energetické príjmy Moskvy, ale chceli čiastočne potrestať aj Ankaru.

Koncom júna som vysvetlil, prečo „ Turecko by malo byť chválené za opätovné potvrdenie svojho geostrategického pragmatizmu voči Rusku “, poukazujúc na to, že prezident Erdogan odmietol sankcionovať Moskvu a jeho pokračujúcu túžbu spolupracovať s prezidentom Putinom napriek medziregionálnej rivalite ich krajín ako dôkaz toho.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Nielenže turecký líder pomohol sprostredkovať dohodu o obilí medzi Moskvou a Kyjevom, za ktorú ho minulý týždeň pochválil jeho ruský náprotivok , ale tiež aktívne pracuje na oživení rozhovorov o ukončení ich konfliktu.

Problém je však v tom, že prezident Putin v stredu vo svojom celoštátnom televíznom prejave odhalil, že „Kyjev dostal v skutočnosti príkaz zničiť všetky tieto dohody“ dosiahnuté počas predchádzajúcich istanbulských rozhovorov, pretože jeho západní patróni nechceli, aby ich uzavrel s jeho krajinou.

To znamená, že mierový tlak prezidenta Erdogana, ktorý je v súlade s de facto zásadovou neutralitou jeho krajiny voči konfliktu napriek tomu , že v OSN hlasoval proti Rusku, je v rozpore so západnými záujmami.

V skutočnosti pokračujúce odmietanie jeho krajiny jednostranne priznať svoje objektívne národné záujmy tým, že naskakuje na západ protiruským sankciám, viedlo k tomu, že turecké spoločnosti boli zaradené na „hitlist“ Kyjeva.

Nejde ani o špekulácie, keďže minister zahraničných vecí Čavušoglu potvrdil , že jeho vláda oficiálne požadovala vysvetlenie tohto nepriateľského kroku. Predchádzajúci sled objektívne existujúcich a ľahko overiteľných udalostí dokazuje, že v turecko-ukrajinských vzťahoch nie je všetko v poriadku.

Nielen to, ale aj vzťahy medzi Tureckom a Zlatou miliardou Západu vedenou USA sú skalnaté a trvajú už pekných pár rokov. Vzhľadom na to, že Washington ovláda Kyjev, možno teda povedať, že agresiu tohto východoeurópskeho vazalského štátu voči tretím krajinám možno interpretovať ako nepriame vyjadrenie takýchto agresívnych zámerov jeho patróna USA. Napríklad ukrajinský minister zahraničných vecí odsúdil indický nákup ruskej ropy v polovici augusta na príkaz USA.

S ohľadom na túto skutočnosť a pamätajúc si, ako prezident Putin vo svojom skoršom citovanom prejave zo stredy tiež prezradil, že „NATO vykonáva prieskum cez južné regióny Ruska v reálnom čase a s využitím moderných systémov, lietadiel, plavidiel, satelitov a strategických bezpilotných lietadiel“, takmer určite prípad, že Kyjev nariadili USA, aby sa pokúsil vyhodiť do vzduchu ten rusko-turecký ropovod po tom, čo mu poskytli použiteľné spravodajské informácie na uskutočnenie tohto nakoniec zmareného teroristického útoku.

Kyjev by nebol schopný odmietnuť túto požiadavku, aj keby chcel, ale bod, o ktorom sa v tejto analýze argumentuje, je, že aj on má záujem potrestať Turecko (okrem naliehavejšieho záujmu narušiť ruské energetické príjmy) za jeho zásadové neutralita voči konfliktu. Je preto nanajvýš naliehavé, aby si turecká vláda a spoločnosť, ktorú zastupuje, uvedomili, že objektívne národné záujmy ich civilizácie – štátu teraz ich „spojenci“ považujú za „legitímne ciele“.

Andrew Korybko

 O autorovi: Andrew Korybko je americký politický analytik so sídlom v Moskve, ktorý sa špecializuje na vzťah medzi americkou stratégiou v Afro-Euázii, globálnou víziou čínskej One Belt One Road konektivity New Silk Road a hybridnou vojnou. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

Je pravidelným prispievateľom do Global Research. 

 Tento článok bol pôvodne publikovaný na OneWorld .

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Ako prvé na svete Rusko zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou

Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…

6 hodín ago

Škandál: US Správy píšu Izraelskí lobbyisti

Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…

7 hodín ago

Ako technológie menia vojny: minulosť, súčasnosť a budúcnosť

Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…

7 hodín ago

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a exministra obrany Galanta

Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…

7 hodín ago

Maďarsko pri ukrajinských hraniciach nainštaluje systém protivzdušnej obrany pre hrozbu eskalácie konfliktu s Ruskom.

Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…

7 hodín ago