vedomosť

Prejavovať alebo neprejavovať hnev?

Niektorí ľudia si myslia, že prejavovať hnev nie je dobré. Domnievajú sa, že človek by nemal prejavovať svoje negatívne emócie a nazývajú to znakom inteligencie a duchovnej vyzretosti. Dlho som si to tiež myslel, ale neskôr som pochopil, že to nie je úplne tak. Na jednej strane je pravda, že keď prestaneme ovládať svoje emócie, tak nám to spôsobuje rôzne problémy.

Napríklad depresie, psychosomatické choroby, alkoholizmus, sociopatiu, závislosti vrátane citovej, zúfalstvo, paniku, iracionálny strach, atď. Vo všetkých týchto prípadoch ide v svojej podstate o stratu ovládania emócií, resp. je to znakom, že emócie ovládajú nás. Že sme prestali mať nad nimi kontrolu.

Takmer všetci sme zažili, že sme v nejakej náročnej, krízovej situácií stratili kontrolu nad svojimi emóciami a následne sme urobili niečo, čo sme neskôr ľutovali, alebo nám spôsobilo problém. Táto skúsenosť zostala v našom podvedomí ako strach zo straty ovládania emócií. Ak tento strach spojíme so strachom a zábranami získanými v detstve, kedy nás rodičia, učitelia a okolie poučovali, že nesmieme vyjadrovať hnev a iné negatívne emócie, lebo to je niečo veľmi zlé a prípadne nás za to aj trestali, pochopíme, prečo tak veľa ľudí potláča svoje emócie a v prípade, že ich vyjadrí, tak to pokladajú za osobné zlyhanie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Avšak pri hlbšej psychologickej analýze, alebo vedomom pozorovaní života dospejeme k poznaniu, že prejavovanie emócií je prirodzeným a prospešným prejavom tak pre človeka, ako aj pre ostatné živočíchy. Má svoju nezastupiteľnú funkciu. Uvoľňuje naše napätie, obavy, stres, frustráciu a tým predchádza psychickým a somatickým poruchám. Pomáha udržovať homeostázu v našom organizme a psychike, teda normálny stabilný stav, potrebný k tomu aby náš organizmus zdravo, normálne fungoval.

Nemenej dôležité je uvedomenie si, že náš fyzický svet, život má dualistickú podstatu, teda je založený na protikladoch. Ako napríklad svetlo a tma, deň a noc, chlad a teplo, radosť a smútok, duchovno a materiálno, zlo a dobro, zdravie a choroby, začiatok a koniec, narodenie a smrť, láska a nenávisť, či pokoj a hnev. Bez dualitnej protikladnosti by sme nemohli zažívať nič z uvedeného. Aby sme si uvedomili radosť, musíme mať skúsenosť so smútkom. Aby sme si uvedomili teplo, musíme mať skúsenosť s chladom. Aby sme si uvedomili duchovno, musíme mať skúsenosť s materiálnom. Aby sme si uvedomili lásku, musíme mať skúsenosť s nenávisťou. Aby sme si uvedomili pokoj, musíme mať skúsenosť s hnevom. Takto sa od narodenia učíme poznávať svet, javy, emócie a ich vlastnosti a utvárať si život podľa toho, čo je nám príjemné a prospešné.

Z uvedeného logicky vyplýva, že musíme zažívať obidva protiklady. Aby sme mohli mať radosť z tepla, užívali si ho, musíme mať v pamäti zážitky nepríjemnej zimy. Aby sme mohli prežívať radosť a užívať si ju, musíme mať v pamäti zážitky deprimujúceho smútku. Aby sme mohli oceniť kvalitu pohody, šťastia, lásky, pokoja, priateľstva, atď., musíme mať v pamäti zážitky ich protikladov. A ak by sme dlho nezažívali niektorý pól protikladu, napríklad smútok alebo hnev, tak by sme postupne strácali schopnosť zažívať aj radosť, resp. tešiť sa z pokoja. Uvedomovať si význam týchto kvalít.

Príroda preto zabezpečila, aby v našom živote boli vždy oba póly protikladov a pokiaľ by sme sa nejakému chceli vyhýbať alebo ho potláčať, lebo si myslíme, že nám nie je potrebný a hodnotíme ho negatívne, tak sa stane, že tento pól protikladu sa začne s väčšou silou pretláčať do nášho života. A ak ho budeme veľmi potláčať a negovať, tak sa môže stať, že sa bude prejavovať v skrytej alebo nevedomej podobe. To je to známe, že my sme presvedčení, že konáme dobro, ale okolie je presvedčené, že konáme zlo. Teda prestávame si byť vedomí toho čo v skutočnosti robíme, cítime, prežívame. Môžeme tvrdiť, že sme šťastní, spokojní, atď. a pritom každý kto nás pozná hovorí, že sme od toho veľmi ďaleko a skôr na nás vnímajú opak. Z praxe to poznáme ako známu múdrosť : „čo potláčaš, to posilňuješ“. Preto je takéto naše konanie kontraproduktívne. Spôsobuje opak toho, o čo sa snažíme.

Mali by sme sa teda naučiť akceptovať a oceňovať zmysel a význam obidvoch pólov všetkých protikladov. A udržiavať medzi nimi rovnováhu. To však ale neznamená, že sa máme nechať niektorým z protikladov ovládať. A hovoríme tu o oboch póloch protikladoch. Teda tých, ktoré sme si nevedome zvykli nazývať negatívnymi, ako aj tými, ktoré nazývame pozitívnymi. Ak nás ovládne tzv. negatívna ako aj tzv. pozitívna emócia, vždy to bude v nás spôsobovať nerovnováhu a tým aj deštrukciu. Nielen neovládaný strach alebo hnev môžu spôsobiť v našom živote a organizme deštrukciu, ale napríklad aj neovládaná emócia lásky, napríklad v podobe závislosti, zatemnenia mysle a pod.

Zdravý a múdry spôsob narábania s emóciami je nechať ich pustiť do vedomia, prijať ich, uvedomiť si ich, ale nestotožniť sa s nimi. Nestať sa nimi. Zaujať postoj pozorovateľa. Ak začneme emócie pozorovať, tak nás nezačnú ovládať, ale tak ako prišli po krátkej chvíli aj odídu. Naplnia svoju funkciu a účel a samé od seba odídu. Pokiaľ sa nám to niekedy pod vplyvom rôznych okolností nedarí, nič sa nedeje. Stačí danú emóciu uvoľniť. Stratí svoju dynamiku, silu a už dokážeme opäť zaujať pozíciu pozorovateľa, teda mať danú emóciu prirodzene voľne pod kontrolou.

AUTOR: PhDr. et Mgr. Silvester Sawicki, PhD. je psychológ a pedagóg

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

ďakujeme

zdroj: zem a vek

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Banderovec Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ označil Ficovo stretnutie s Putinom za facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike.

Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…

7 hodín ago

Fico vyhlásil, že jeho rokovanie s Putinom bolo reakciou na Zelenského odmietnutie prepravovať ruský plyn cez Ukrajinu na územie Slovenska.

Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…

7 hodín ago

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

21 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

23 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

23 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

23 hodín ago