Bývalý šéf KDH Figeľ neodporučil Majerskému odchod do opozície a vyzval ho, aby sa pre hnutie práve účasťou v koalícii snažil presadiť jeho program a hodnoty: „Slovensku a jeho politickému vývoju tým KDH pomôže viac“.
Ján Figeľ odporúča KDH, aby sa nevybralo ľahšou a pohodlnejšou cestou, ale aby hľadalo to, čo potrebuje Slovensko, nie zvolení poslanci. Zvolený poslanec za liberálnu SaS a niekdajší šéf KDH Alojz Hlina medzitým podozrieva súčasného predsedu KDH Milana Majerského v súvislosti so zostavovaním vlády z dohôd s lídrom Smeru-SD Robertom Ficom.
Predsedníctvo KDH v piatok potvrdilo odmietavý postoj hnutia k spoločnej vláde so Smerom-SD. „KDH zároveň odmieta hrať hru Roberta Fica a Petra Pellegriniho, ktorí sú podľa medializovaných informácií už dohodnutí na zostavení budúcej vlády,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré TASR poskytla hovorkyňa hnutia Lenka Halamová.
Ako skonštatovalo predsedníctvo KDH, po tom, ako je líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka pripravený upustiť od postu premiéra, je na ťahu líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. „My sme otvorení ďalej rokovať o čo najlepšej alternatíve pre Slovensko, naše programové priority a červené čiary pritom naďalej platia,“ konštatuje sa v stanovisku.
Prioritou KDH podľa vyhlásenia zostáva aj naďalej zásadné zlepšenie situácie v zdravotníctve, školstve, pomoc rodinám, seniorom a ľuďom v núdzi, zachovanie špeciálnej prokuratúry a nezasahovanie do vyšetrovaní, pričom je proti zavedeniu registrovaných partnerstiev a ich postaveniu na úroveň manželstva muža a ženy.
Hnutie dodalo, že vždy v historických momentoch uprednostnilo Slovensko pred straníckymi záujmami a bude tak postupovať aj dnes.
Vybrať sa hneď po voľbách do opozície je tá najľahšia možnosť, KDH by malo ísť ťažšou cestou dohody s parlamentnou väčšinou. Myslí si to bývalý predseda KDH Ján Figeľ. Preferovanejšia má byť podľa neho tá zostava, v ktorej dokáže KDH viac presadiť zo svojho programu a hodnôt. To však vyplynie až z aktívnych a profesionálnych rokovaní. Figeľ tiež pre TASR pripomenul, že hnutie Novembra ´89 je pri obnove krajiny potrebné, aby sa demokracia, sloboda a právny štát u nás upevňovali.
Figeľ odporúča KDH, aby sa nevybralo ľahšou a pohodlnejšou cestou, ale aby hľadalo to, čo potrebuje Slovensko, nie zvolení poslanci. „Ťažšou cestou než opozícia je dnes rozumná dohoda s výslednou parlamentnou väčšinou na programe, ktorý Slovensku pomôže k dvom kľúčovým cieľom a potrebám – k účinnej spravodlivosti pre všetkých a k všestrannému rozvoju,“ skonštatoval pre TASR Figeľ, ktorý viedol kresťanských demokratov v rokoch 2009 až 2016.
Pripomína, že ľudia nevolia strany preto, aby im po pár dňoch od volieb odkázali, že idú na štyri roky do opozície. „Odporúčal by som KDH rokovať o podmienkach a programe s možnými alternatívami budúcej vládnej koalície. Slovensku a jeho politickému vývoju tým KDH pomôže viac,“ doplnil s tým, že definitívne rozhodnutie prichádza až po rokovaniach.
Zvolený poslanec za SaS Alojz Hlina podozrieva predsedu KDH Milana Majerského z dohôd s lídrom Smeru-SD Robertom Ficom v súvislosti so zostavovaním vlády. Majerského podľa Hlinu vydierajú. Líder KDH jeho slová odmieta. Ako podotkol v reakcii pre TASR, Hlinovo správanie vysvetľuje, prečo je hnutie opatrné vo vzťahu k črtajúcej sa alternatíve voči Ficovej vláde.
„Majerský je vydierateľný a vydierajú ho ľudia, ktorým záleží na tom, aby to dopadlo tak, ako to ide dopadnúť. U Majerského som jeho rizikovosť už dávno naznačoval, teraz to hovorím otvorene. KDH pod jeho vedením bude piatou kolónou oligarchie a Smeru,“ napísal na sociálnej sieti Hlina. Vďaka Majerskému podľa neho vychádza Ficovi plán a vzniká jediná možná vláda Smer – Hlas – SNS.
Podľa Hlinu potreboval Fico, aby líder Hlasu-SD Peter Pellegrini nemal plán B, čo zabezpečil Majerský.„Utekal do centrály Smeru, rozprával, ako musí Progresívne Slovensko zásadne zmeniť svoj program, ako aj to, ako ide KDH do opozície,“ komentoval Hlina.
Dohoda Fica a Majerského podľa neho obsahuje, že „pustia“ aj niečo okolo interrupcií, presun eurofondov na vyššie územné celky a keď ľudia od predsedu SNS Andreja Danka začnú „blbnúť“, tak zopár poslancov KDH zaberie.
Bývalý ministerský predseda SR, exminister spravodlivosti, zakladateľ a dlhoročný predseda KDH Ján Čarnogurský komentuje povolebné rokovania a kritizuje kroky KDH, ako aj ochotu kresťanských demokratov ísť do vlády s progresívcami.
„Progresívne Slovensko vo vláde je tá skutočná hrozba, nie Ficov Smer. KDH si to musí uvedomiť. Kresťanskodemokratickému hnutiu by prospel odchod Františka Mikloška,“ uviedol.
Medzitým počas týždňa cirkevný sudca, duchovný otec doc. ThDr. ICLic. Štefan Mordel vo svojom liste adresovanému Milanovi Majerskému sa predsedu KDH opýtal: „To naozaj uvažujete, žeby ste sa mohli spriahnuť s Progresívnym Slovenskom a uvaliť na náš národ tak veľké nebezpečenstvo? Nečítali ste ich predvolebný program a nič neviete o Agende 2030, ktorý je programom globalistov na ovládanie sveta? Naozaj nič o tom neviete?“
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…